Autor - Lucie Johanovská

Českolipský komorní cyklus představuje svoji šestou sezónu

23.1.2023 09:00 | Hudba

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu připravil pro letošní rok šesté pokračování Českolipského komorního cyklu. Od dubna do prosince nabídne v České Lípě a premiérově i v jejím okolí pět komorních koncertů věnovaných klasické hudbě se zpestřením v podobě folklóru, jazzu či představení zanikající česko-německé kultury z oblasti tzv. Egerlandu neboli Chebska. I letošní nabídka láká na přední osobnosti a soubory české klasické scény, jako je Schola Gregoriana Pragensis, flétnista Jakub Kydlíček a jeho soubor Concerto Aventino, nebo cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem a klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým. Cyklus tradičně představí i mladé talenty, a to dechový Alinde Quintet, který na sebe upozornil i v rámci projektu Showcase mladých českých interpretů. Hudební setkání se uskuteční převážně v českolipském kostele Mistra Jana Husa, vánoční program bude tentokrát zasazen do nově zrekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě. Letní koncert vezme návštěvníky na výlet do obce Janovice u Kravař u České Lípy, kde se na místní historické usedlosti představí hudebně-taneční uskupení Malíři, které se věnuje záchraně zapomínané egerlandské kultury. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. února, cyklus se po covidové pauze vrací i k prodeji zvýhodněného předplatného na celý ročník. 

Vánoce s Musicou Floreou

14.12.2022 18:05 | Hudba

V úterý 13. prosince byl slavnostně završen 5. ročník Českolipského komorního cyklu. V takřka vyprodaném kostele Narození Panny Marie se představil vynikající soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla a v instrumentálních i jednom vokálním kuse návštěvníky zavedl do barokní doby v celé její duchovní kráse. Vánoční koncerty a pastorely okořenil Vivaldiho flétnový dvojkoncert v podání Marka a Anny Špelinových. Koncert vyvrcholil provedením Bachovy kantáty Jauchzet Gott in allen Landen, jejíhož sólového partu se ujala sopranistka Pavla Radostová, díla doslova sršícího poslestvím boží radosti. Netradičně zvolený prostor dodal večeru punc výjimečnosti, který nesmazalo ani nebývale chladné počasí, s nímž se všichni aktéři srdnatě vyrovnali.

Českolipský komorní cyklus završí vánoční koncert Musicy Florea

7.12.2022 09:00 | Hudba

5. ročník Českolipského komorního cyklu vyvrcholí v úterý 13. prosince netradičně v kostele Narození Panny Marie v České Lípě. Po čtyřech letech se na scénu této koncertní řady vrací jeden z předních českých souborů zaměřených na dobově poučenou interpretaci staré hudby Musica Florea uměleckého vedoucího Marka Štryncla. Pro adventní a předvánoční čas soubor nastudoval vokálně-instrumentální program složený z děl vrcholného a pozdního baroka, které akcentují duchovní rozměr vánočních svátků a jejich radostné poselství. Ve skladbách Bacha, Vivaldiho, Sammartiniho či Wernera se v sólových úlohách představí sopranistka a českolipská rodačka Alena Hellerová nebo flétnisté Marek a Anna Špelinovi. Vstupenky na závěrečný koncert letošního Českolipského komorního cyklu jsou v prodeji ve festivalové pokladně v České Lípě nebo online.

Předprodej na zahajovací koncert příští Lípy Musicy zahájen!

28.11.2022 09:00 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude slavnostně zahájen v pátek 1. září 2023 tradičním Koncertem pro Liberecký kraj. Ten se uskuteční již po šesté a tentokrát nabídne v Divadle F. X. Šaldy v Liberci klavírní galakoncert. Jeho protagonistou bude jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých klavíristů Lukáš Vondráček, jenž se po pěti letech vrací na Lípu Musicu. Tentokrát provede Druhý klavírní koncert Sergeje Rachmaninova za doprovodu festivalového debutanta – Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, jehož taktovky se ujme šéfdirigent tělesa Tomáš Brauner. Večer bude předznamenáním ročníku, jehož ústřední dramaturgickou linií bude tentokrát klavírní umění. Koncert se uskuteční za laskavé podpory Libereckého kraje a další exkluzivních partnerů. Vstupenky na tento galakoncert jsou v prodeji od pondělí 28. listopadu v cenových kategoriích od 800 do 1.400 Kč ve festivalové pokladně a online na www.lipamusica.cz.

Bravo Duo Absoluto!

23.11.2022 08:43 | Hudba

Koncertem s podtitulem Zázračný akordeon pokračoval v úterý 22. listopadu v kostele Mistra Jana Husa po letní a festivalové předstávce 5. ročník Českolipského komorního cyklu. A nabídl mimořádné setkání s talentovaným mládím. Do České Lípy zavítalo Duo Absoluto tvořené dvojicí výjimečně nadaných akordenostů – Martinem Kotem a Viktorem Stockerem – ověnčené řadou prestižních ocenění z celého světa. Průřez skladbami od baroka po současnost ukázal nejen široké možnosti nástroje, který se čím dál více objevuje na koncertních podiích jako sólový, a nutno říci že právem, ale také vynikající virtuozitu, souhru i výraz, kterými Duo Absoluto zaplněný kostel Mistra Jana Husa doslova okouzlilo a za bravurní Montiho Čardáš coby přídavek si vysloužilo nadšené ovace vstoje.

Českolipský komorní cyklus pokračuje se zázračnými akordeonisty

14.11.2022 08:55 | Hudba

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude po letní a festivalové přestávce pokračovat v úterý 22. listopadu opět v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě. Tentokrát je na programu setkání se zástupci nejmladší hudební generace, která se již směle etabluje na koncertní scéně. Cyklus představí akordeonisty Martina Kota (*2002) a Viktora Stockera (*2009) ověnčené řadou prestižních ocenění včetně vítězství v Eurovision Young Musicians či mezinárodní soutěže Vivo v New Yorku, kteří společně s úspěchem vystupují v Duu Absoluto. Večer s podtitulem Zázračný akordeon nabídne díla barokního repertoáru, argentinské tango i skladby ze současné hudební literatury určené právě pro akordeon, který v poslední době zažívá renesanci coby sólový nástroj.

Má to smysl! Zas a znovu!

4.11.2022 08:39 | Lípa Musica

Ve čtvrtek 3. listopadu se v Kulturním domě Crystal v České Lípě za účasti vedení města definitivně završil 21. ročník MHF Lípa Musica. Letitá a úspěšná spolupráce ZUŠ Česká Lípa a MHF Lípa Musica přinesla opět své ovoce v podobě pestré přehlídky českolipských talentů, kteří měli letos jedinečnou možnost spolupracovat s festivalovou uměleckou garantkou Hanou Blažíkovou, mezinárodně renomovanou sopranistkou a harfistkou.

Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa chystají po osmé Má to smysl!

26.10.2022 09:00 | Lípa Musica

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završil v polovině října svoji hlavní koncertní řadu. 2. a 3. listopadu je však na programu ještě definitivní tečka v podobě tradiční epilogu Má to smysl! Již poosmé spolupracuje festival se ZUŠ Česká Lípa na populárním workshopu a koncertním vystoupení pro veřejnost. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu, jež svůj talent tříbí právě na českolipské ZUŠ, budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, vynikající sopranistka a harfistka Hana Blažíková. Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 21. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském KD Crystal. Na něm vystoupí nejen pěvecké talenty českolipské ZUŠ, ale i řada nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na tento koncert jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

22. Lípu Musicu zahájí fenomenální klavírista Lukáš Vondráček

16.10.2022 10:00 | Lípa Musica

U příležitosti zakončení letošního ročníku festivalu byl také tradičně představen program zahajovacího koncertu příštího 22. ročníku. Ten bude opět současně i slavnostním Koncertem pro Liberecký kraj a uskuteční se 1. září 2023 od 19 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Hvězdou tohoto galakoncertu bude fenomenální klavírista Lukáš Vondráček, jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů, který se těší výjimečnému renomé v zahraničí. Na Lípu Musicu se vrací po pěti letech, aby se tentokrát představil jako sólista v Druhém klavírním koncertu Sergeje Rachmaninova. Vondráčka doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. Večer bude předznamenáním ročníku, jehož ústřední dramaturgickou linií bude tentokrát klavírní umění.

21. Lípa Musica vyvrcholila se sborovým klenotem

16.10.2022 07:49 | Lípa Musica

Hlavní koncertní řada 21. ročníku MHF Lípa Musica se uzavřela v sobotu 15. 10. v českolipské bazilice Všech svatých výjimečnou poctou vokálnímu umění. Festivalové pozvání přijal jeden z nejprestižnějších pěveckých sborů ve světovém měřítku Český filharmonický sbor Brno, který do České Lípy pod vedením svého zakladatele a sbormistra Petra Fialy přivezl ryze duchovní program. V dílech Černohorského, Brucknera, Góreckiho, Fialy i Janáčka naplno rozkvetla vznešená i soucitná krása lidského hlasu v plné paletě barev a zasadila tak poslední kamínek do hlavního obrazu letošní festivalové mozaiky ve jménu oslavy vokálního umění ve všech jeho podobách. A nutno říci, že to byl ryzí drahokam, který obecenstvo téměř vyprodané baziliky Všech svatých vyslechlo se zatajený dechem a nadšenými ovacemi vstoje. Uzavřela se tak hlavní koncertní řada letošního ročníku, a to s vynikající návštěvností, která překročila hranici čtyř tisíc.