Liberecký kraj po dvou letech vyhlašuje soutěž o Nejlepší kroniku Libereckého kraje

Zprávička
Verze pro tisk |

Pod záštitou hejtmana Martina Půty vyhlašuje kraj soutěž o Nejlepší kroniku Libereckého kraje. Cílem soutěže je podpořit a ocenit náročnou práci městských a obecních kronikářů a upozornit širokou veřejnost na význam kronik pro uchování pravdivého obrazu současnosti budoucím generacím. Obce mohou vyplněnou přihlášku zasílat do 31. května.

Soutěže se mohou zúčastnit všechna města a obce Libereckého kraje. Odborná komise posoudí kroniky ve dvou kategoriích, a to u obcí s počtem obyvatel do 2.000 a obcí s počtem obyvatel nad 2.000. Komise složená ze zástupců Krajského úřadu Libereckého kraje, Státních okresních archivů, Muzea Českého ráje v Turnově a Městské knihovny v Jablonci nad Nisou bude hodnotit kroniky za rok 2016 a 2017 z hlediska obsahu a struktury zápisu, stylistické úrovně, grafické a výtvarné stránky a příloh ke kronice.

„Nejkrásnější kroniky našich obcí a měst jsou skutečnými uměleckými díly. Bohužel, tato tradice se vytrácí a ne všechna města a obce kroniku vedou. Často proto, že nemohou získat nikoho z místních pro tuto pravidelnou a systematickou práci. Je to velká škoda, protože se tak vytrácí paměť konkrétního místa. Každopádně ti, kteří kroniky vedou, mohou být pro ostatní velkou inspirací. Moc si vážím jejich práce,“ vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nejúspěšnější kronikáři získají za své kroniky v každé kategorii kromě diplomu finanční ocenění – 1. místo: 5.000 korun, 2. místo: 3.000 korun, 3. místo: 1.500 korun. Vyplněnou přihlášku mohou obce zasílat od 9. dubna do 31. května 2019 na adresu předsedy Ještědské pobočky České archivní společnosti: Státní okresní archiv Semily, Archivní 570, 513 01. Soutěžní svazek (svazky) se zápisy a přílohami za léta 2016–2017 doručí obec do 15. června 2019 svému okresnímu archivu (v případě okresu Česká Lípa Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě).

Slavnostní vyhodnocení za účasti představitelů Libereckého kraje, starostů a kronikářů proběhne 6. září 2019 v rámci Dnů evropského kulturního dědictví v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde budou kroniky následující dva dny vystaveny. Liberecký kraj soutěž pořádá ve spolupráci s Ještědskou pobočkou České archivní společnosti, z. s. a Muzeem Českého ráje v Turnově, p. o.
 

Další zprávičky

Kraj vydává další dokument, kterým garantuje zlepšení zdraví obyvatel

12.6.2019 22:46 | Jan Mikulička

Od roku 2002 se kraj systematicky zasazuje o podporu zdraví obyvatel, což deklaruje v politicko-strategickém dokumentu s názvem Zdravotní politika Libereckého kraje-dlouhodobý program zlepšování zdraví obyvatel Libereckého kraje. Krajští radní v květnu odsouhlasili jeho aktuální znění. Dokument na období 2019 a 2020 má za cíl stabilizovat systém prevence nemocí a nalézat řešení vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva v Libereckém kraji.

„Dokument je dlouhodobým programem, kterým dáváme najevo, že zdraví obyvatel v kraji je pro nás jedna ze základních podmínek pro to, aby náš region prosperoval a lidé byli spokojení. Materiál navrhuje nejen aktivity, které by měly do budoucna zlepšit situaci v problematických oblastech zdravotnictví, ale věnuje se i tematice zdravého životního stylu, prevenci duševních nemocí či závislostem na návykových látkách. Jsem rád, že se na tvorbě akčního plánu podílejí i významní odborníci a není to jen text povrchního charakteru,“ uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Zdravotní politika na následující období řeší i další důležitá témata, jako je například význam očkování, prevence úrazů, aktivní příprava na stáří, orální zdraví apod. Veškeré aktivity se opírají o validní statistické údaje. V rámci zdravotní politiky aktivně pracuje třiadvacetičlenná pracovní skupina, gestory jednotlivých cílů jsou pak odborníci Krajské nemocnice Liberec, Krajské hygienické stanice, lékaři z terénu či odborníci Krajského úřadu Libereckého kraje. Předpokladem do budoucna je aktualizace Akčních plánů dle připraveného Strategického rámce Zdraví 2030, který udává směr rozvoje péče o zdraví občanů ČR v příštím desetiletí a navazuje na dříve formulované strategické materiály, jako jsou Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí „Zdraví 2020“ a příslušné akční plány, Národní strategie elektronického zdravotnictví a Strategie reformy psychiatrické péče. 

Liberecký kraj za podporu zdraví a kvality života obdržel v minulosti i významná ocenění od Národní sítě Zdravých měst ČR (v r. 2011 a 2017), za několikaleté úsilí při zlepšování zdravotního stavu a za výsledky v postupu k udržitelnému rozvoji, kvalitě života a podpoře zdraví. Kraj tak stojí po boku organizací, které významně podporují kvalitu zdraví obyvatel.

Dokument k dispozici na:
https://zdravotnictvi.kraj-lbc.cz/zdravi-prevence-zdravotni-politika-lib...

  

SPORT RELAX je druhým nejúspěšnějším klubem z Memoriálu M. Šianského v Lounech

3.6.2019 23:31 | Pavel Znamenáček

26 MEDAILÍ: 8x ZLATO, 8x STŘÍBRO, 10x BRONZ

Parádní vystoupení našich mladých závodníků na Regionálním poháru v Lounech v olympijském karate přineslo skvělá umístění a celkové 2. místo v pořadí klubů. Byl to opravdu náročný víkend a my si potvrzujeme v mládežnickém sportu, že patříme k těm nejlepším. Všem moc gratulujeme a díky za skvělou reprezentaci klubu v náročném víkendu.

JSME TÝM, JSME SPORT RELAX JIŽ 25 LET!. ???? Polovina sezony je za námi a to velmi úspěšná. Máme v soutěžních disciplínách mnoho nových nadějí a věřím v jejich růst.

Děkujeme městu Česká Lípa za podporu mládežnického sportu a našim stálým partnerům za důvěru.

Výsledky

KATA:
1.místo Burián Jakub kata mladší žáci 10-11let
1.místo Minárik David kata junioři
1.místo Pavlasová Božena kata ženy
1.místo Fiala Jakub kata U21
1.místo Minárik David kata muži
1.místo Pavlasová Božena kata master

2.místo Lang Matěj kata muži
2.místo Sodkherlen Ulziiorshikh kata junioři
2.místo Vácha Pavel kata U21

3.místo Vorlíčková Anna kata juniorky
3.místo Najman Matyáš kata starší žáci
3.místo Gašpar Patrik kata muži
3.místo Lang Matěj kata U21
3.místo Gašpar Patrik kata U21

KUMITE:
2.místo Pokorná Natálie kumite mže do 42kg
2.místo Nyklová Lucie kumite sže do 42kg
2.místo Altan Od Bilgun kumite dorost do 57kg
3.místo Klimplová Vanesa kunite sže do 42kg
3.místo Vorlíčková Anna kumite juniorky nad 59kg
3.místo Navrátilová Michaela kumite sže do 50kg

KATA DUO :
1.místo Sodkherlen Ulziiorshikh a Minárik David duo dorost a muži
2.místo Burián Jakub a Najman Matyáš duo starší žáci

Kata tým:
1.místo Gašpar Patrik, Vácha Pavel a Fiala Jakub tým muži
2.místo Pokorná Natálie, Klimplová Vanesa a Navrátilová Michaela tým sže
3.místo Řeháková Ema, Suchá Josefína a Cupová Barbora tým mže
3.místo Řehák František, Baranovský Tadeáš a Pomíkáček Pavel 

Město koupilo pozemky potřebné pro stavbu chodníku z vlakového nádraží

3.6.2019 23:14 | Kristýna Brožová

Stavba chodníku, který by vedl z výstupiště na hlavním vlakovém nádraží směrem do areálu bývalé ŽOSKY v Dubici, je zase o krok blíž. Českolipští zastupitelé totiž na svém květnovém zasedání schválili výkup pozemků Českých drah, na kterých bude budoucí chodník ležet, za cenu 1,2 mil. Kč. Výkup posledního potřebného pozemku pro stavbu chodníku by pak zastupitelé měli schválit na červnovém jednání.

„Jsem ráda, že v projektu stavby chodníku směrem k Modusu pokračujeme. Věřím, že po dokončení projektu mnoha lidem ulevíme a ušetříme kroky do práce. Od Českých drah jsme získali rozlehlé pozemky, které nám umožní plánované investice realizovat. Proto moc děkuji za spolupráci, která je nyní na vysoké úrovni,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. 

„Projekt na chodník již máme připravený. Jakmile budeme vlastnit všechny pozemky, můžeme podat žádost o vydání stavebního povolení. Po jeho získání můžeme vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ nastínil další postup českolipský místostarosta Martin Brož. 

Díky propojení vlakového nádraží s areálem bývalé ŽOSKY si lidé, kteří v areálu pracují, výrazně zkrátí cestu. Nyní musí obcházet celý blok nebo chodí podél kolejiště po nezpevněném povrchu, což je mnohdy nebezpečné.
 

Hudební a herecké Křižanské léto přiveze přední osobnosti českého divadla

3.6.2019 23:07 | Jan Mikulička

Úspěšná tradice v Podještědí pokračuje. Od června do září tohoto roku hostí obec Křižany již pátý ročník hudebního a divadelního festivalu Křižanské léto. Záštitu nad ním převzala Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

I v letošním roce se mají návštěvníci na co těšit. Pod širým nebem jsou pro ně připravena hned čtyři divadelní představení. Festival začíná 20. června hrou Můžem i s mužem, v níž se představí herečky Vanda Hybnerová, Jitka Sedláčková, Kateřina Kaira Hrachovcová a Dáša Zazvůrková.

Třetí červencový den následuje situační komedie s neobvyklou zápletkou Velká zebra aneb jak že se to jmenujete?, v níž v hlavní roli účinkuje Ondřej Vetchý. Další inscenací je Drahá legrace. Herec Josef Carda v ní ztvárnil úlohu Francoise Pignona, který se začne řídit novým životním mottem Důležité není mít peníze, ale to, aby si lidi mysleli, že je máte. Hraje se 16. července.
Posledním divadelním představením letošního ročníku bude prvního srpnového dne one man show Cavewoman – hledání odpovědi na otázku, co dělá muže mužem a ženu ženou, tentokrát z ženského pohledu v podání Daniely Choděrové.

„Je vidět, že dobrý organizační tým dokáže i mimo velká centra přivézt divadelní kusy se známými osobnostmi českého divadla. V Křižanech se v tomto ohledu dlouhodobě daří výborně,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

O zábavu se postarají také tři hudební produkce. Osmého srpna legenda českého folku, skupina AG FLEK. Následovat bude Aneta Langerová v pásmu Pod širou oblohou. S kapelou a smyčcovým triem vystoupí 18. srpna. Vedle písní z posledního alba nebudou chybět ani starší skladby v nových aranžích a také poslední singl Hvězda. 

Festival pak zakončí 5. září svým vystoupením skupina Čechomor. Přinese zážitek v podobě nevšední interpretace českých, moravských a slezských lidových písní s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou a také písničky nejen z nového CD Nadechnutí.

„Návštěvníci se mohou těšit na nové pódium, které je v Křižanech od loňské sezóny, úžasné prostředí přírodního amfiteátru, na skvělé umělce a taky na výhled na dominantu Liberce – Ještěd,“ dodala Klára Hrušková za tým Křižanského léta. 

Bližší informace o jednotlivých vystoupeních se nacházejí na webu http://krizanskeleto.cz/program-2/.
 

Nadace Euronisa spustila sbírku Pozvedněte slabé. Pomůže Majáku i hospici

22.5.2019 22:48 | Jan Mikulička

Další, již sedmnáctý ročník veřejné sbírky Pozvedněte slabé, zahájila nadace Euronisa. Sbírka, která je určena na pomoc lidem v Euroregionu Nisa, se poprvé uskutečnila v roce 2003 a od té doby vynesla více než 6,7 milionu korun.

Spuštění sbírky se uskutečnilo na tiskové konferenci v Pytloun Grand Hotelu Imperial, kam ji přišla podpořit statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová. Ta včetně hejtmana Martina Půty přijala nad 17. ročníkem záštitu. Náměstkyně se také stala první dárkyní do této sbírky v letošním ročníku, když svůj příspěvek vložila do sbírkové pokladničky na konferenci.

„Je mi potěšením záštitu nad sbírkou převzít, protože si velmi vážím toho, co Nadace Euronisa v sociální oblasti již řadu let vykonává. Přeji, aby sbírka Pozvedněte slabé byla i letošní rok úspěšná a pomohla všem, kteří to potřebují,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Studenti základní školy Ještědská začnou od středy 22. května na ulicích Liberce prodávat za 30 korun magnetky, které nadaci vyrobilo Středisko volného času Narnie. Dalším sbírkovým předmětem je kovový přívěšek s žetonem do nákupního košíku, rovněž za 30 korun. Letní část potrvá až do 27. června, kdy se výtěžek sečte a zveřejní.

Přispět lze také buď přímo na číslo účtu vedeného zdarma u UniCredit Bank v Liberci. Číslo účtu je 705 705 705/2700. Další možností je zaslání dárcovské SMS ve tvaru: DMS EURONISA 30 (ekvivalent je místo 30 napsat 60 nebo 90). Příspěvek se tak navýší dvoj- až trojnásobně. Novinkou je možnost zaslání dárcovské SMS v podobě trvalého příkazu a to ve formátu: DMS TRV EURONISA 30 (60 či 90) na číslo 87777.

Sbírka se letos uskuteční v Liberci, Jablonci n. N., České Lípě, Novém Boru, Tanvaldu, Frýdlantě, Turnově, Semilech, Hrádku n. N., Varnsdorfu a Rumburku. Kromě letní části bude také zimní část a po sečtení obou se peníze slavnostně předají na jaře příštího roku v Liberci za účasti představitelů Libereckého kraje.

Během sbírky se na ulicích měst Libereckého kraje a Šluknovského výběžku vybírá na předem určené projekty konkrétních neziskových organizací. Lidé v podstatě vybírali na své neziskovky, které působí v jejich regionu. Proto také považujeme za úspěch, že se za tu dobu vybrala takováto výše.

Letos se podpoří liberecký Hospic sv. Zdislavy a jeho projekt Cítit se i v hospici jako doma ¬– jde o náklady spojené s praním prádla. Podpora půjde také obecně prospěšné společnosti Maják na projekt Klima třídy, jenž zajišťuje program podporující sociálně znevýhodněné žáky a na nákup vzdělávacích pomůcek.
 

Výstava 100 let v bílém plášti doputovala za návštěvníky do České Lípy

15.5.2019 22:09 | Jan Mikulička

Libereckým krajem putuje výstava nazvaná 100 let v bílém plášti, kterou uspořádal resort zdravotnictví Libereckého kraje ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci u příležitosti loňského stého výročí založení republiky.
Expozice, která se ohlíží za historií zdravotnictví, měla premiéru loni počátkem listopadu ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Odtud se pak vypravila dále: jako první zdobil soubor osmnácti informačních panelů prostory Nemocnice Jablonec nad Nisou, a to od začátku února do konce letošního dubna.
Panely, které dávají nahlédnout do vývoje známých i v současné době již neexistujících zdravotnických zařízení v Libereckém kraji, jsou v současné době k vidění v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, konkrétně v přízemí polikliniky. Historická kolekce tu bude k vidění do konce června. 

„Výstava umožňuje velice zajímavé nahlédnutí do historie zdravotnictví. Její zhlédnutí můžeme doporučit. Věříme, že mladé lidi zaujme a pamětníky potěší,“ řekl generální ředitel českolipské nemocnice Pavel Marek. „Výstava přibližuje dobře zpracovanou historii zdravotnictví a zaslouží si, aby ji vidělo co nejvíce lidí. Přeji jí úspěch i v České Lípě,“ doplnil náměstek hejtmana pro rezort zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Během loňské vernisáže v sídle Krajského úřadu si sám náměstek Sobotka zavzpomínal. Glosoval, že je také pamětník, protože ve zdravotnictví působí rovných padesát let. „Některé přístroje a některé věci, které jsou vystaveny ve vitrínách, byly při mé praxi běžnou součástí medicíny,“ poznamenal.

Kraj finančně uzavřel loňský rok. Letos rozdělí 235,5 milionu na sociální služby, dopravu, kulturu či sport

24.4.2019 21:20 | Filip Trdla

Celkem 235,5 milionu korun ušetřil v loňském roce Liberecký kraj a může tak podpořit oblasti a konkrétní projekty, které nebyly součástí schváleného rozpočtu na letošní rok. Částka 35,7 milionu korun půjde do oblasti sportu, zhruba 44,3 milionu korun dá kraj do školství a 16,5 milionu na investice do sociálních zařízení. Téměř 24,5 milionu korun získá také resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu a přibližně 38 miliony podpoří kraj oblast dopravy. Návrh na rozdělení úspor počítá i s dalšími rezorty. Kraj si také ponechá necelých 45 milionů jako rezervu na případné havárie nebo nenadálé situace.

„Tím, jak odpovědně přistupujme k výběru dodavatelů, kontrole jejich skutečně odvedené práce a samozřejmě i kontrole vlastních výdajů z veřejných prostředků, máme možnost opět rozdělit finanční prostředky pro tento rok. Díky ušetřeným 235,5 milionům korun v roce 2018 můžeme podpořit další oblasti a konkrétní projekty, které nebylo možné zahrnout do schváleného rozpočtu kraje pro rok 2019. Chceme více podpořit zejména ty priority, které jsme si definovali v programovém prohlášení. Proto si o desítky milionů korun polepší především oblast sociálních služeb, kultury, sportu a dopravy,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky. 

Z úspor předchozího roku kraj prioritně řešil i havarijní stav a zabezpečení objektu na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, na kterou vyčlenil 25 milionů korun. Částku 10 milionů dá také kraj na opravu střechy v Domově mládeže v České Lípě, kterou v březnu letošního roku strhla vichřice „Eberhard“

Do oblasti školství půjde 4,25 milionu korun na modernizaci chemických laboratoří na Gymnáziu v České Lípě a na Střední odborné škole pedagogické v Liberci. „Díky mimořádným zdrojům můžeme pokrýt i požadavky regionálních sportovních organizací a spolků. Dáme 30 milionů korun na významné vylepšení podmínek pro sportování dětí, mládeže i dospělých v kraji,“ dodal hejtman Martin Půta. K přerozdělení dalších prostředků dojde na základě Plánu rozvoje sportu Libereckého kraje, kde uvažuje kraj i o příspěvku 5 milionů korun na zasněžování nástupního místa pro běžkaře v Bedřichově v Jizerských horách.

Téměř 24,5 milionu korun dostane resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Z této částky půjde 10 milionů korun na společné financování investic Libereckého kraje a statutárního města Liberec u organizací, které mají tzv. „nadregionální“ rozsah,“ dodal hejtman Martin Půta. Dále půjde 5 milionů korun do Dotačního fondu na program Záchrany a obnovy památek v Libereckém kraji či 1,9 milionu korun pro Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci na nákup a obnovu knižního fondu. „Věřím, že pro čtenáře je to dobrá zpráva a knihovna zakoupí tituly, které čtenáři preferují a na které již delší dobu čekají,“ dodala Volfová.

Kraj posílí i výdaje v resortu dopravy a investic, a to o téměř 60 milionů. Běžnou údržbu včetně drobných oprav a zkvalitnění značení navýší o 18 milionů korun. Dalších 5 milionů půjde na zpracovávání projektových dokumentací. Navýšení se dočká i Dotační fond dopravy, zejména oblast cyklistiky, kam směřuje o 6,23 milionu korun více než vloni.

Ušetřené peníze dá kraj i do resortu zdravotnictví. Částka 5 milionů pomůže Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje na úpravy heliportu, aby splňoval podmínky Úřadu pro civilní letectví a obsahoval technické světelné vybavení pro noční režim létání. Dalších 4,3 milionu korun by měl získat navíc i resort životního prostředí a zemědělství.
 

Nástěnný kalendář Libereckého kraje opět získal ocenění

15.4.2019 22:43 | Filip Trdla

V úterý 9. dubna proběhlo v Praze slavnostní vyhlášení soutěže KALENDÁŘ 2019. Se svým nástěnným nástěnným kalendářem, představujícím netradiční výhledy na kouty našeho regionu, se zúčastnil i Liberecký kraj. Kalendář se 12 panoramatickými fotografiemi pořízenými v průběhu celého loňského roku obdržel 1. místo v kategorii Cena za fotografii na veletrhu Reklama Polygraf v Praze.

„Do soutěže jsme se hlásili poprvé v loňském roce s kalendářem věnovaným stoletému výročí založení Československa. A i napoprvé jsme uspěli. Mám velkou radost, že jsme i v letošním roce úspěšní. Pro příští rok plánujeme vydání kalendáře s tematikou, která nyní v kraji velmi rezonuje, a to je sklářství a bižuterie. Jak jsme již oznámili, Liberecký kraj se bude prezentovat jako Křišťálové údolí a chceme i v kalendáři ukázat, jaké bohatství ve zmíněných oborech v kraji máme. Určitě najdeme způsob, jak toto krásné téma ztvárnit tak, abychom se mohli opět přihlásit do soutěže s ambicí uspět,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V soutěži Kalendář 2019 mezi sebou soutěží díla vydaná tuzemskými i zahraniční účastníky z České a Slovenské republiky. Cílem soutěže je ocenit výjimečné práce – kalendáře, a to nejen z pohledu vlastního polygrafického zpracování ale i z hlediska originálního návrhu či společenského poselství. V neposlední řadě si soutěž klade za cíl podpořit vlastní obor.

Vítězné kalendáře soutěže vybrala odborná porota, která hodnotila přihlášené tiskoviny na základě celkové výtvarné úrovně řešení, originality a inovativního přístupu zpracování, efektivity marketingového sdělení, kvality polygrafického zpracování a také za společenský přínos (např. podpora sociální a společenské role, přínos pro rozvoj cestovního ruchu, podpora mladých tvůrců apod.).


 

Liberecký kraj bojuje proti suchu, dá 6 milionů na projekty, poradenství a konference

2.4.2019 21:19 | Filip Trdla

Od začátku dubna mohou obce, neziskové organizace a právnické či fyzické osoby žádat Liberecký kraj o dotace na projekty ke zvýšení zadržovací schopnosti krajiny. Pro žadatele připravil kraj peníze od 70 tisíc do jednoho milionu korun. Kraj také zdarma poskytne odborné poradenství a v květnu bude pořádat konferenci na téma Jak zadržet vodu v krajině.

Liberecký kraj na svém území podpoří přírodě blízká opatření, která pomohou zajistit dostatek podzemní i povrchové vody pro život v krajině a urbanizovaných územích. Jedná se například o vybudování či obnovu tůní, malých vodních nádrží, revitalizace drobných vodních toků, přerušení meliorací či výsadbu remízků.

„Podpoříme i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech, tak aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím příjemné klima i v letních měsících. Jelikož množství dešťových srážek neovlivníme, tak je třeba se zaměřit na to, abychom zvýšili schopnost zdejší krajiny zadržovat vodu,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Dotaci kraj poskytne až do 70 % způsobilých výdajů projektu. Peníze mohou žadatelé využít i na kofinancování větších projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí, Národního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.

Příjem žádostí probíhá od 1. dubna do 31. července 2019. Návrhy projektů mohou zájemci konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové přípravy, poskytuje v této oblasti pro kraj Agentura regionálního rozvoje, která sídlí v Evropském domě u krajského úřadu. Minimálně prvním třiceti žadatelům bude poskytnuto 5 hodin poradenství zdarma. „Podle předběžných informací ze strany místních obcí se již řada projektů k zadržení vody v krajině připravuje a kraj je podpoří,“ doplnil Jiří Löffelmann.

Informační podporu žadatelům přinese i konference, která se koná v úterý 7. května v budově krajského úřadu. Na otázku, jak zadržet vodu v krajině, odpoví například uznávaný oborník na přírodě blízké revitalizace vodních toků Ing. Tomáš Just a krajinářský architekt doc. Ing. Přemysl Krejčiřík, PhD. představí unikátní projekt revitalizace lužní krajiny v Oboře Obelisk.

Bližší informace k novému dotačnímu programu 8. 6 Podpora retence vody v krajině jsou k dispozici na dotačním webu kraje www.dotace.kraj-lbc.cz Program konference s on-line registrací naleznete na www.vodavkraji.com
 

Klub SPORT RELAX zazářil na krajském Sportovci roku

31.3.2019 19:00 | Pavel Znamenáček

Liberecký kraj vyhlásil své top sportovce za rok 2018, kteří se vyhlašují v rámci ankety Nejúspěšnější sportovec. Výběr z nominací nejlepších sportovců všech čtyř okresů Libereckého kraje vybírala a hodnotila 32členná komise, která vybrala tyto sportovce a určila pořadí.

Měli jsme úspěšnou sezónu jak na poli domácím, tak na mezinárodní scéně. Již anketa Sportovec českolipska nás poslala 10x na podium, což bylo úžasné. Máme mnoho práce před sebou a budeme se snažit zúročit nové poznatky ze seminářů a campů.

Reprezentanti ČR a členové KARATE SPORT RELAX se s podivem dostali do nominace jako jediní z České Lípy a proto jsme s hrdostí reprezentovali naše město a to velmi úspěšně. V divadle F.X. Šaldy jsme si převzali vysoké ocenění a jsem na své svěřence hrdý. Barbora Znamenáčková 2. místo, David Kavalír 4. místo, Adéla Šinerová 6. místo. Tým mládeže obsadil 2 příčku a překvapení však čekalo na Pavla Znamenáčka, který si šel pro cenu nejúspěšnějšího trenéra.

Milujeme karate a pohyb a chceme si to užívat! Jsme tu 25 let a věříme , že v září k nám přijdou nové tváře a budou chtít jít ve stejné stopě, jako úspěšní sportovci. Bylo velmi milé, že nám poblahopřála i úžasná sportovkyně Eva Samkové a my popřáli s radostí k jejím nevšedním úspěchům

Všem oceněným gratulujeme k úspěchu a děkujeme za podporu našim členům, rodičům, partnerům,fanouškům, městu Česká Lípa, Libereckému kraji a mediálním partnerům. Je to i Vaše ocenění.

Nejúspěšnější sportovec

Mládež – jednotlivci
1. PAŽOUT Ondřej (Dukla Liberec), závod sdružený – 235
2. ZNAMENÁČKOVÁ Barbora (Sport Relax CL), karate – 224
3. FOLKOVÁ Denisa (AC Jablonec), atletika – 140
4. KAVALÍR David, (Sport Relax CL), karate- 114
5. NOVOTNÁ Adéla (LIAZ Jablonec), atletika – 109
6. ŠINEROVÁ Adéla (Sport Relax CL), karate – 107
7. DAVID Tomáš (ROB Liberec), rad. orientační běh- 105
8. LUKEŠ Tomáš (SKI Jilemnice), běh na lyžích – 99
9. HŮLKOVÁ Barbora (LIAZ Jablonec), atletika – 86
10. MATOŠKOVÁ Bára (SPK Liberec), plavání – 83

Mládež – družstva
1. Junioři U20 (HC Bílí tygři Liberec), lední hokej – 102
2. Družstvo dívek (Sport Relax CL), karate -82
3.Družstvo juniorů (Dukla Liberec), severská kombinace – 78
4. Dorost a junioři (SKP Kornspitz Jablonec n. N.), biatlon – 49
5. Družstvo žákyň (LIAZ Jablonec), atletika- 37

Trenéři
1. ZNAMENÁČEK Pavel (Sport Relax CL), karate – 34
2. MIKULOVÁ Eva (LIAZ), atletika — 29

Dospělí
1. LEDECKÁ Ester (Dukla Liberec), snowboarding, super G – 303
2. KRČMÁŘ Michal (SKP Kornspitz Jablonec n. N.) biatlon – 237
3. SAMKOVÁ Eva (Dukla Liberec), snowboarding cross – 232
4. VÍTKOVÁ Veronika (SKP Kornspitz Jablonec n. N.), biatlon – 213
5. DAVIDOVÁ Markéta (SKP Kornspitz Jablonec n. N.), biatlon – 138
6. BOGAR Kryštof (OK Jiskra Nový Bor) orientační závody horských kol – 89
7. JAKŠ Martin (Dukla Liberec), běh na lyžích 82
8. MORAVEC Ondřej (SKP Kornspitz Jablonec n. N.), biatlon – 80
9. KOUDELKA Roman (LSK Lomnice), skoky na lyžích – 77
10. ČÍŽEK Pavel (Powerlifting Kamen. Šenov), silový trojboj – 70 

VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ JIŘÍHO PETRNOUŠKA

14.3.2019 22:38 | Marie Truncová

pátek 15. 3. v 17 hodin v kostele Mistra Jana Husa v městském parku v České Lípě

Touto výstavou otvíráme předvelikonoční čas. Vystavené obrazy Jiřího Petrnouška tvoří ilustraci knihy Cestou bolesti a víry, jejímž autorem je varnsdofský rodák Milan Hrabal. Kniha obsahuje čtrnáct básní, které Milan Hrabal napsal pro čtrnáct velikonočních zastavení na křížové cestě.

Cituji z doslovu Ivo Haráka: „Na autorovu zralost ukazuje například zcizující efekt, když se jedním z mluvčích básně stává sám strom, dřevo kříže: proměna optiky vede k odlišnému nasvícení problému, otvírá další možnosti vnímání.“

Původní obrazy Jiřího Petrnouška zdobí interiér kostela svatého Bartoloměje ve Velkém Šenově. Pro ilustraci knihy je malíř poněkud upravil: „Obrazům jsem ‚odlehčil‘ z barevnosti, zdobnosti a upravil jsem je graficky“. 

Tato knížka byla přeložena do němčiny, hornolužické srbštiny, lotyštiny a angličtiny a všude byla rychle rozprodána. Součástí vernisáže bude i autorské čtení Milana Hrabala.  

Kraj podpoří aktivity v oblasti školství a mládeže více jak šesti miliony

14.3.2019 22:28 | Filip Trdla

Přes 6,5 milionu korun směřuje v roce 2019 do dotačních programů resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Peníze půjdou především na podporu volnočasových aktivit mládeže, zdravého životního stylu dětí či na kompenzační pomůcky pro žáky s handicapem. Poskytnutí dotace a vyhlášení některých programů musí ještě na konci března schválit krajští zastupitelé.

„Některé programy jsme vyhlásili již v prosinci loňského roku. Chceme podpořit mládež v zapojení do volnočasových aktivit, jako jsou různé soutěže a kroužky. Snažíme se také o to, aby se děti začaly více hýbat, žily zdravě a lépe se začleňovaly do kolektivu. Nezapomínáme ani na žáky s handicapem. Peníze proto půjdou také například na pořízení kompenzačních pomůcek, které usnadní jejich vzdělávání,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

V programu, který podpoří mládež do 26 let ve volnočasových aktivitách, je připraveno 4.539.539 milionů korun. Peníze získají žadatelé na aktivity přispívajících ke zlepšení podmínek práce s talentovanými dětmi a mládeží či zaměřené na předcházení a omezování výskytu jednotlivých forem rizikového chování. 

Další peníze jsou v Programu podpora mládeže na krajské úrovni v roce 2019, jehož vyhlášení schválili na včerejší schůzi krajští radní. Téměř 1,5 milionu korun kraj poskytne na podporu zdravého životního stylu dětí a mládeže, zapojování dětí s omezenými příležitostmi do pravidelných volnočasových aktivit či do tvořivých rukodělných a řemeslných kroužků. Rozmezí dotace je mezi 50.000 až 150.000 korun a projekty musí skončit nejpozději do konce letošního listopadu.

Rada Libereckého kraje rovněž schválila záměr vyhlášení dotačního programu na podporu kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními, ve kterém je připraveno celkem 500.000 korun. Dotace umožní nákup kompenzačních, reedukačních a stimulačních pomůcek, které usnadní vzdělávání žáků se smyslovým, tělesným či mentálním postižením nebo dětí s poruchou autistického spektra a vadami řeči.

Výzvy k jednotlivým programům budou k dispozici na konci března na dotačním webu Libereckého kraje: https://dotace.kraj-lbc.cz/
 

Připomeňte si smutné výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska

10.3.2019 13:51 | František Chot

Místní organizace KSČM Česká Lípa pořádá v pátek 15. března od 15:00 u busty T.G.Masaryka na radnici v České Lípě vzpomínkové setkání k 80. výročí okupace Čech, Moravy a Slezska.

V Programu obnovy venkova je pro žadatele připraveno bezmála 30 milionů korun

6.3.2019 21:07 | Andrea Fulková

Údržba válečných hrobů vlastněných obcí, financování projektů na vzdělání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice, peníze na opravy a výstavbu komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, parkovišť a zpevněných ploch, ale i parků, alejí a sadů.

Na to a mnoho dalšího pamatuje devět dotačních titulů, které koncem února schválilo Zastupitelstvo Libereckého kraje v tzv. Programu obnovy venkova. Zájemci o čerpání z tohoto Programu mohou posílat žádosti od 29. března do 17. dubna 2019. Celkem bude letos rozděleno 29.578.300 korun.

„Účelem programu je podpora obnovy a údržby technické infrastruktury, venkovské zástavby a občanské vybavenosti, úpravy veřejných prostranství, vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice a zvýšení kvality života na venkově,“ popisuje radní Jiří Löffelmann, pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Oprávněnými žadateli Programu 2.1 – Program obnovy venkova jsou dle jednotlivých dotačních titulů venkovské obce v Libereckém kraji definované v Programu rozvoje LK 2014-2020 a dobrovolné svazky obcí, se sídlem v územním obvodu Libereckého kraje.

Příjem žádostí bude možný od 29. března 2019 do 17. dubna 2019 do 17.00 hodin. Účelovou investiční nebo neinvestiční dotaci lze využít na akce realizované v období od 1. ledna 2019 do 30. září 2020. Z Programu bude mezi žadateli rozděleno 29.578.300 korun, přičemž obce mohou žádat o částku 22.578.300 Kč a dobrovolné svazky obcí o 7.000.000 Kč.

Novinkou v letošním roce je možný přesun peněz v rámci Programu z jedné do druhé skupiny. V případě nevyčerpání finanční částky v jedné ze skupin, bude při přidělování dotací navržen přesun finančních prostředků do druhé skupiny, aby byl podpořen co největší počet žadatelů.

Minulý rok Liberecký kraj z Programu podpořil celkem 90 projektů za 28.101.299,47 korun.

Regionální výrobci mohou opět žádat Liberecký kraj o finanční podporu

6.3.2019 21:04 | Andrea Fulková

Možnost čerpat peníze z Programu 2.5 – Podpora regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel budou mít žadatelé od 29. března do 17. dubna. V Programu, který vyhlašuje Zastupitelstvo Libereckého kraje pravidelně již od roku 2013, je letos pro zájemce připraveno 1.798.000 korun.

„Smyslem programu je podpora regionálních produktů, místní výroby a místních obchodních spotřebitelských vazeb, využívání potenciálu tradičních specifických výrob a řemesel, podpora osvěty a zvýšení informovanosti o významu a kvalitě místních potravin, výrobků a služeb,“ vysvětluje radní Radka Loučková Kotasová, pověřená řízením rezortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Oprávněnými žadateli Programu 2.5 – Podpora regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel jsou právnické osoby a fyzické osoby podnikající, které zároveň splňují podmínku nositele značky místní produkce Libereckého kraje (Regionální produkt Český ráj, Regionální produkt Jizerské hory, Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj, Krkonoše – originální produkt pouze na území Libereckého kraje) nebo jsou držiteli ocenění Výrobek roku Libereckého kraje, Regionální potravina Libereckého kraje, Nositel tradice lidových řemesel či Mistr tradiční rukodělné výroby.

Příjem žádostí v elektronické i písemné verzi bude možný od 29. března 2019 do 17. dubna 2019 do 14.00 hodin. Písemné žádosti se zasílají na adresu Krajský úřad Libereckého kraje, Odbor regionálního rozvoje a evropských projektů, U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec. Maximální výše dotace činí 70.000 korun. Celkem je k rozdělení pro tento rok určeno 1.798.000 korun.

Mezi způsobilé výdaje patří třeba správa internetových stránek a e-shopu, výdaje na nákup, opravu a údržbu nástrojů i vybavení, proplacení nezbytných atestů a zkoušek atp. Minulý rok Liberecký kraj z Programu podpořil celkem 32 žádostí o dotaci v souhrnné výši 1.718.118,70 korun.

S případnými dotazy se můžete obracet na Ing. Evu Benešovou (tel. 485 226 678, e-mail: eva.benesova@kraj-lbc.cz) nebo Ing. Jitku Suchánkovou (tel. 485 226 581, e-mail: jitka.suchankova@kraj-lbc.cz). Veškeré informace k vyhlášenému programu naleznete na dotačním webu Libereckého kraje https://dotace.kraj-lbc.cz/2-5-Podpora-regionalnich-vyrobku-vyrobcu-a-tr...