Další farmářské trhy nabídnou první sazeničky

Zprávička
Verze pro tisk |

Jaro už je skutečně zde a s ním přichází široká nabídka první sadby bylinek, zeleniny a květin od pěstitelů a farmářů Krejzy, Olivy, Hájka a dalších. Škroupovo náměstí rozkvete i velkým výběrem květin letniček, k dostání bude i cibule sazečka, česká zelenina a dobré brambory z loňska.

Kvalitní české uzeniny z masa, čerstvé pečivo, plnohodnotné výrobky z kravského mléka, kvalitní med a zdobené perníčky, regionální řemeslné výrobky a další stánky se těší s vámi již ve čtvrtek 5.4. od 8:00 do 13:00.

Další zprávičky

Ve Skalici oslavují patronku obce sv. Annu

10.7.2018 23:17 | Lenka Klimentová

Obec Skalice u České Lípy a Sbor dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy pořádají Tradiční slavnost svaté Anny u příležitosti svátku patronky obce Skalice u České Lípy. Akce se koná v sobotu 21. července 2018 v centru obce a součástí je doprovodný program, kterému předchází mše svatá.

14:00 – 15:00 mše svatá v kostele sv. Anny ve Skalici
15:00 zahájení slavnosti starostou obce Jiřím Löffelmannem
15:10 – 16:00 zpěvák Marian Vojtko
16:00 – 16:10 vystoupení zábavného klauna
16:10 – 17:00 Michal David REVOVAL
17:00 – 17:10 dětská módní přehlídka REAS AGENCY
17:10 – 17:20 předání šeku v rámci 5. ročníku Skalické benefice
17:20 – 18:00 kapela BOOGIE MAN
18:00 – 18:10 dětské taneční vystoupení DANCE C.LOCK 7EVEN
18:10 – 19:00 kapela BOOGIE MAN
19:00 – 19:15 taneční skupina TUTTI FRUTTI
19:15 – 20:00 kapela BOOGIE MAN
20:00 – 21:00 kapela NAVOSTRO (skotský rock)
21:00 – 21:30 disco Petr Němec
21:30 – 23:00 SMOKIE REVIVAL, TINA TURNER, SUZI QUATRO

Pro děti maxi skluzavka (skákací hrad) po celý den, střelecká soutěž a od 16 do 18 hodin malování na obličej. Po celý den stánkový prodej, občerstvení, velký lunapark. Moderuje Petr Svoboda. VSTUP ZDARMA

       

Hezké setkání s mistry

8.7.2018 22:52 | Pavel Znamenáček

Výborně připravená akce Silesia Gasshuku v Karlově pod Pradědem, byla pro mnoho karatistů svátkem, jelikož trávili víkend karate s Hanshi Masaru Miurou 9. Dan , Sensei Paolo Lusvardim 8. Dan a Pavlem Znamenáčkem 6. Dan v krásném prostředí hotelu Kamzík. V připraveném prostředí od pořadatelů Karate Silesia Opava přineslo mnoho informací a zážitků.

Měl jsem tu čest opět sedět u stolu s těmito mistry a naslouchat důležitým informacím, za které moc děkuji.

14.7. proběhne na hradě Lipý tradiční Aggressive fest

1.7.2018 23:18 | redakce

Zveme všechny příznivce metalové a hardcorové hudby na tradiční festival na Vodním hradě Lipý v České Lípě - Aggressive fest open air 2018, 14.7.2018 od 15:00.

Na letošním ročníku vystoupí kapely: Poppy Seed Grinder, Horrible Creatures, Incarnate, Crippled Fingers, Diligence, Elysium, Purnama, Anthems a Arawn. Na místě bude stánek s jídlem i pitím a stánky s hudebním distrem. Vstupné je na místě 200,- Kč.

Tým SPORT RELAX vybojoval 28 medailí na Krajském přeboru

20.6.2018 22:14 | Pavel Znamenáček

Máme 11 krajských přeborníků!
11xzlato, 4xstříbro a 13xbronz

KARATE KLUB SPORT RELAX byl pověřen vedením ÚKSKe, aby dne 16.6.2018 organizoval v České Lípě Krajské přebory. "Myslím, že se nám to podařilo a již druhým rokem máme tuto čest pořádat KP v naší českolipské hale. Bohužel jsme tímto i ochuzeni o některé starty, jelikož organizace soutěže je velmi náročná a je potřeba každá ruka. Ale i tak jsme obstáli v silné konkurenci a s 28 medailemi jsme spokojeni. Některé výkony našich závodníků nás opět ujišťují, že jdeme po správné cestě," uvedl Pavel Znamenáček.

Děkujme městu Česká Lípa za podporu mládežnického karate a těm, kteří pomohli postavit a sklidit soutěž.

CHCEŠ SE STÁT ČLENEM ÚSPĚČNÉHO KLUBU? NEVÁHEJ A REZERVUJTE SI MÍSTO NA ZÁŘÍ - TEL.: 607525995. www.karate-znamenacek.cz
JSME SPORT RELAX- JSME TÝM 25 LET!!!

Výsledky

Kata 4xzlato, 2xstříbro a 7xbronz

1.místo sže 7kyu Pokorná Rozálie
1.místo sži 7kyu Najman Matyáš
2x1.místa juniorky a ženy Šinerová Adéla
2.místo junioři Janda Adam
2.místo master Pavlasová Božena
3.místo sže 7kyu Myšičková Tereza
3.místo muži Janda Adam
3.místo mži 10-11let Křesálek Jan
3.místo mži 10-11let Zítko Petr
3.místo junioři Vácha Pavel
3.místo junioři Fiala Jakub
3.místo ženy Pavlasová Božena

Kata tým 1xzlato, 1xstříbro a 2xbronz

1.místo muži Vácha, Janda a Fiala
2.místo junioři Vácha, Janda a Fiala
3.místo sže A:Znamenáčková, N.Pokorná a Klimplová
3.místo sže R.Pokorná, N.Myšičková a Nyklová

Kumite 6xzlato, 1xstříbro a 4xbronz

1.místo sže do 42kg Znamenáčková Adéla
1.místo muži BRH Klimeš Jan
1.místo juniorky do 48kg Šinerová Adéla
1.místo U21 do 68 kg Znamenáčková Barbora
2x1.místo U21 a muži do 57kg Havlík Filip
2.místo muži nad 84kg Klimeš Jan
3.místo mže do 35kg Pokorná Natálie
3.místo mže do 35kg Klimplová Vanesa
3.místo mži do 30kg Zítko Petr
3.místo muži BRH Havlík Filip

Pošlete svoji nominaci do soutěže Žena regionu

11.6.2018 23:01 | Andrea Fulková

Znáte někoho, kdo se ve svém volném čase obětuje pro druhé a zvládá své aktivity skloubit s péčí o rodinu? Málo se podle vás o těchto nevšedních ženách veřejně mluví? Změňte to! Zapojte se do neziskové soutěže Žena regionu a přihlaste svou kamarádku, maminku, sestru nebo třeba kolegyni z práce. Dokažte, že jejich obětavost a práce mají skutečně smysl. Máte ještě čas do 15. června.

„Samozřejmě podporuji aktivní ženy, které se věnují nejen charitativní činnosti, ale které podporují a motivují rozvoj ostatních ve všech oblastech. V našem kraji jsou ženy, které úspěšně podnikají, pracují s mládeží, sbírají ocenění ve sportu, působí v zájmových spolcích nebo třeba jsou platnými členkami ve sborech dobrovolných hasičů. Právě tyto ženy, které s radostí a často bez ohledu na sebe sama dělají to, co je baví, si zaslouží naši pozornost a ocenění,“ vysvětluje radní Radka Loučková Kotasová, která nad soutěží v Libereckém kraji převzala záštitu.

Devátý ročník celostátní soutěže s sebou nese několik novinek. Jednou z nich je omezení počtu účastnic v regionálních kolech na deset. Prvních deset příběhů nominovaných žen, které splní kritéria pro zařazení do projektu, postoupí do soutěže o prvenství v rámci regionálních kol. „Cílem je více se věnovat příběhům nominovaných žen a podrobně s nimi seznámit co nejširší veřejnost, přitáhnout k nim pozornost médií, eventuálních sponzorů i samosprávy,“ uvedla zakladatelka projektu Žena regionu Denisa Kalivodová.

Umístění jednotlivých soutěžících bude letos navíc zveřejněno vždy v rámci slavnostního vyhlášení regionálního kola v daném kraji. Do té doby bude výsledné pořadí účastnic tajné. Po vyhlášení výsledků každého regionálního kola bude výsledné pořadí nominovaných žen zveřejněno na webu projektu Žena regionu, ale bez uvedení přesného počtu hlasů. Absolutní vítězka pro celou Českou republiku bude vyhlášena v rámci slavnostního galavečera v Praze a stane se jí ta nominovaná žena, která získá nejvíce hlasů v rámci celé republiky. Současně se zveřejněním absolutní vítězky celostátního projektu budou odtajněny přesné počty hlasů, které soutěžící v jednotlivých regionech získaly.

Projekt Žena regionu pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR a Asociace krajů ČR patří všem ženám, které svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji regionu, v němž žijí. O titul Žena regionu se mohou ucházet ženy v kategoriích: podnikání, politika a veřejná správa, vzdělávání, věda a výzkum, zdravotnictví a charitativní činnost, umění, kultura a sport.

Oceňte i vy obětavé ženy ve svém okolí a nominujte je do celonárodní soutěže do 15. června 2018. Formulář k vyplnění na internetových stránkách www.zenaregionu.cz.

Zdroj: s využitím tiskové zprávy Primeco
  

Město dalo nemocnici půl milionu na modernizaci pokojů v porodnici

4.6.2018 22:12 | Václav Šámal

Oddělení porodnice českolipské nemocnice obdrží od města dar ve výši 500 000 korun na modernizaci pokojů. Tuto částku schválili zastupitelé města na svém posledním zasedání.
Nemocnice s poliklinikou žádala město o jeden milion korun na rekonstrukci pokojů na gynekologicko-porodnickém oddělení, ale jelikož již v tomto roce šlo z městského rozpočtu do krajské nemocnice 550 000 Kč, bylo nyní schváleno dalších půl milionu.

„Letos jsme už nemocnici poskytli dotaci 550 tisíc korun na sociální služby poskytované na LDN občanům města, nyní je to dalších půl milionu korun. Nemocnice má svého vlastníka, kterým je Liberecký kraj, ten má zajistit kvalitní zdravotní péči a dobře vybavenou nemocnicí pro tuto spádovou oblast. Přesto jsme připraveni pomáhat a děláme to,“ uvedla starostka města Romana Žatecká.

V roce 2016 město darovalo nemocnici 500 tisíc na domácí porodní pokoj, v roce 2017 dotací 326 tisíc korun dofinancovalo registrované sociální služby poskytované na LDN. Město v současné době vede s nemocnicí jednání o finanční podpoře odborného zdravotního personálu, což bude zakládat další nároky na rozpočet města a tento bod je na programu jednání červnového zasedání zastupitelstva.
 

Jednu z cen soutěže Kalendář 2018 obdržel Liberecký kraj

4.6.2018 22:01 | Andrea Fulková

Letošní rok si připomínáme sto let od vzniku samostatného československého státu. Liberecký kraj k tomuto výročí vydal netradiční nástěnný kalendář, za který v celostátní soutěži s názvem Kalendář 2018 obdržel 1. místo v kategorii Podpora cestovního ruchu. Cenu tento týden na veletrhu Reklama Polygraf v Praze převzala radní Květa Vinklátová.

Kalendář 2018 je již zavedená celorepubliková soutěž, která hodnotí nejlepší z přihlášených kalendářů pro daný rok. Konkurence je vždy velká. Soutěží mezi sebou díla vydaná tuzemskými i zahraniční klienty v České a Slovenské republice. Cílem je, tak jako každoročně, ocenit výjimečné práce, a to nejen z pohledu vlastního polygrafického zpracování, ale i z hlediska originálního návrhu či společenského sdělení.

„Náš kalendář k Roku republiky uspěl, získali jsme 1. místo v kategorii Podpora cestovního ruchu. Zařazení do této kategorie mi zcela jasné není, ale rozhodovali skutečně renomovaní odborníci v oblasti typografie, grafiky, polygrafického zpracování a propagace. Porota ocenila, že jsme komplexním a originálním způsobem představili historii kraje,“ poznamenala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z oblastí zásadních pro Liberecký kraj se v kalendáři objevilo například lyžování, sklářství, turistika, architektura a industrializace. Z klíčových událostí to je vznik Československa a jemu předcházející Rumburská vzpoura, neblahá etapa obsazení republiky nacistickým Německem, osvobození Československa v roce 1945 a následný odsun německého obyvatelstva, znárodňování a kolektivizace, okupace v srpnu 1968, ale také Sametová revoluce a odchod sovětských vojsk i vstup do Evropské unie.

„Chtěli jsme obyvatelům a návštěvníkům Libereckého kraje připomenout historii, kterou prošel sever Čech od roku 1918. Z motivů v kalendáři jsme také udělali putovní výstavu, která od března příštího roku bude k vidění v deseti městech našeho kraje,“ dodává k záměru kraje radní Vinklátová.

Vítězné kalendáře soutěže vybrala odborná porota, která hodnotila přihlášené tiskoviny na základě celkové výtvarné úrovně řešení, originality a inovativního přístupu zpracování, efektivity marketingového sdělení, kvality polygrafického zpracování a také za společenský přínos (např. podpora sociální a společenské role, přínos pro rozvoj cestovního ruchu, podpora mladých tvůrců apod.). Hlavní cenu GRAND PRIX získal od poroty kalendář „Balet Národního divadla 2018“.

„Samozřejmě mě náš úspěch těší. Kalendář vyvolal velkou diskuzi a objevovaly se názory jak zcela odmítající jeho obsah, tak naopak oceňující pojetí a odvahu, se kterou jsme k tvorbě přistoupili. Zajímavé pro mě bylo, jaký velký rozdíl je mezi tím, když člověk čte jenom text a když ten text doplní obraz. Je to logické, z nakladatelské praxe to samozřejmě vím, ale v tomto případě, kdy jsme představovali komplikované dějiny v našem kraji, byl ten účinek mimořádný,“ doplňuje Květa Vinklátová.

Kraj vydal nástěnný kalendář ve spolupráci s grafikem Janem Bažantem, historiky třech krajských muzeí a oblastní galerie. Na dvanácti listech jsou v návaznosti na zásadní historické události posledních sta let vyobrazeny kreslenou formou vybrané momenty spjaté s naším regionem.
 

Karate klub SPORT RELAX se soustředil v italském letovisku Caorle

31.5.2018 21:43 | Pavel Znamenáček

Již čtrnáct let jezdí tým SPORT RELAX do italského letoviska Caorle, které bývá vždy plné aktivit a pohody. Letos vyrazila výborná parta 40 cvičenců, k tomu nám přálo počasí a bylo hodně legrace. Každý den jsme se aktivně scházeli u moře na ranní trénink, potom následoval hlavní dvouhodinový blok na písku i v moři a odpolední velmi pestrý trénink.

Vedení tréninků karate se ujal Pavel Znamenáček a Karin Znamenáčková vedla své svěřence aktivní chůzí, flexi bary a kruhovými tréninky.

Chutná plná penze v hotelu Gabriel, dobrá italská káva a zmrzlina, večerní procházky a relax, to je prostě SPORT RELAX v CAORLE. Karin a Pavel Znamenáčkovi děkují všem za krásně strávený čas. Kdo to chce zažít, pojeďte s námi v květnu 2019!

Rada pro vědu, výzkum a inovace v Libereckém kraji schválila vouchery na podporu inovačního podnikání

30.5.2018 22:26 | Jitka Mazalová Dvorská

Rada pro vědu, výzkum a inovace v Libereckém kraji (RVVI) je poradním orgánem Rady Libereckého kraje. Jejím úkolem je propojení akademické výzkumné a podnikatelské sféry s veřejnou správou, a dále navrhovat, podporovat a hodnotit nové projekty, které do budoucna pomohou zlepšit konkurenceschopnost Libereckého kraje. Již 7. jednání RVVI se konalo 29. května 2018 tentokrát v prostorách Evropského domu v Liberci, ve kterém sídlí i Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink.

Na začátku letošního roku RVVI doporučila Libereckému kraji rozšířit Regionální inovační program Libereckého kraje tak, aby bylo podpořeno ještě více žadatelů, kteří pracují na inovačním technickém či technologickém řešení. Nyní přišel kraj s konkrétními návrhy voucherů, které mají teď už zcela jasné obrysy. Jde o tzv. „startovací vouchery“, které pomohou nastartovat slibné podnikatelské záměry v technických oborech a přivést je do života. Další formou podpory by se měly stát „technologické vouchery“ určené k ověření technologického či technického řešení, otestování výsledků výzkumu v praxi, v reálných podmínkách. Současně bude Liberecký kraj i nadále poskytovat tzv. „inovační vouchery“, které podporují vznik spolupráce mezi firmami a výzkumnými týmy již šestým rokem. Návrh nové podoby Regionálního inovačního programu LK musí ještě odsouhlasit rada a zastupitelstvo kraje. Program by měl být vyhlášen na konci června, žádosti bude kraj přijímat do konce října 2018. Program a podmínky budou uveřejněny zde Regionální inovační program.

„Pro letošní rok máme v Regionálním inovačním programu na podporu inovací alokováno přes 3 mil. Kč. Tímto způsobem pomáháme rozvíjet perspektivní podnikatelské nápady a inovace s cílem zamezit odlivu podnikavých lidí z Libereckého kraje. Ale nejen tímto způsobem, od listopadu loňského roku funguje podnikatelský inkubátor Lipo.ink, který již zrealizoval řadu zajímavých akcí a je připraven inkubovat další nadějné nově vznikající firmy. Takže naši podporu mají všichni, kteří chtějí rozvinout své nápady do podoby podnikatelského záměru či start-upu,“ vysvětluje Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje, řízení rezortu hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Dalším bodem jednání bylo udělení finanční podpory tzv. Asistenční voucher pro Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i. určený na přípravu žádosti k projektu Centrum elektronové a fotonové optiky. O „asistenční vouchery“ mohou žádat veřejnoprávní subjekty až do 30. 11. 2018. Více zde: Asistenční vouchery.

Tato aktivita je hrazena z projektu "Smart akcelerátor Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000848.
  

Ve Cvikově vyroste díky Lučině nová květnatá louka

23.5.2018 21:24 | Ondřej Hampl

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy a nadměrnému používání dusíkatých hnojiv a pesticidů mizí z krajiny tradiční květnaté louky. Majitelé polí raději využijí půdu pro komerční účely, než aby se starali o přírodní luční kvítí. Louky jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Kvůli úbytku luk mizí z naší přírody motýli, hmyz i celé luční ekosystémy, což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

V posledních letech přece jenom místy nastává částečný obrat. Některá města, obce i někteří uvědomělí farmáři chtějí krajinu oživit a vrátit ji na některých pozemcích přirozený rozmanitý ráz. Začínají se více zajímat o možnost zakládat květnaté louky. K této iniciativě se rozhodla připojit a přispět také Lučina, která se dlouhodobě zajímá o pomoc přírodě a má nově motto „Ve vztahu s přírodou“. V rámci Májové kampaně se spojila s odborníkem a botanikem Ing. Bohumilem Bradnou, který se dlouhodobě věnuje problematice revitalizace tradičních luk. Pan Bradna je majitelem farmy Planta naturalis (Rostlina přírodní), která pěstuje přes 900 druhů přírodních lučních rostlin na semena, ze kterých se sestavují květnaté louky. Lučina se rozhodla reálně pomoci a iniciovala výsev jedné zbrusu nové louky o rozloze 1,5 ha nedaleko Cvikova na Českolipsku v Libereckém kraji.

„Touto iniciativou bychom chtěli upozornit na problematiku mizení tradičních květnatých luk z naší krajiny a alespoň trochu inspirovat lidi, aby i oni přírodě pomohli. Věřím, že nová louka ve Cvikově bude opravdu pestrá a rozmanitá, protože čím je louka pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že se bude líbit motýlům a včelám,“ říká Renata Burešová, brand manažerka značky Lučina.

Výsev nové květnaté louky proběhl v sobotu 21. dubna 2018 na pozemcích paní Šárky Melicherčíkové, která provozuje zážitkové centrum Fabrika Cvikov společně s Danielem Bednářem, který se bude o novou louku dlouhodobě starat. Výsev provedla FABRIKA CVIKOV s.r.o. pomocí vlastní těžké techniky. Pomohli i zaměstnanci Lučiny a influenceři, kteří se o přírodu dlouhodobě zajímají. Osivo Květnaté louky na střední půdu (Krajinářská mezofytní louka) speciálně pro tuto příležitost připravil pan Bohumil Bradna. Celý výsev nové květnaté louky financovala Lučina. Louka bude volně přístupná a postupně by podle pana Bednáře měly přibýt lavičky a turistické ukazatele, které k ní návštěvníky nasměrují.

Aby se myšlenka dostala mezi co nejširší publikum, zapojila Lučina do kampaně jednak zaměstnance Lučiny a také Báru Karpíškovou (Bjukitchen), Julianu Fischerovou (Maškrtnica), Terezu Váchalovou (terezen) a další influencerky, které se dlouhodobě zajímají o přírodu. Jejich úkolem bylo vlastnoručně vysít luční semínka, vše zdokumentovat pod #vevztahusprirodou a následně v rámci Májové výzvy veřejně pověřit jednoho ze svých přátel, aby vrátil přírodě lásku po svém.
 

Nejvýznamnější událost příjezdového cestovního ruchu – Travel Trade Day 2018 – se koná v Liberci

21.5.2018 21:21 | Renata Kasalová

Agentura CzechTourism společně s Libereckým krajem a za podpory Liberce hostí 81 cestovních kanceláří a touroperátorů z 19 zemí celého světa. Během dvoudenního programu incomingového workshopu Travel Trade Day určeného pro české podnikatele, zástupce krajů, regionů a institucí činných v cestovním ruchu probíhá více než 1000 individuálních jednání.

„Workshopy jsou koncipovány jako série předem sjednaných 12 minutových schůzek. Samotné akci předcházejí 5 denní fam tripy po vybraných regionech České republiky, kterých se většina zahraničních delegátů zúčastní. Program doplňují vzdělávací semináře k vybraným destinacím i prezentace agentury CzechTourism a jejích zahraničních zastoupení,“ představuje významnou akci ředitelka zahraničních zastoupení CzechTourism, Klára Vysloužilová. „Akce hostí delegáty jak z evropských trhů, tak třeba z Filipín, Thajska nebo Latinské Ameriky,“ doplňuje.

„Liberecký kraj představujeme jako region, kde mohou klienti cestovních kanceláří strávit velmi pestrou dovolenou. Představujeme se jednak jako region skla, bižuterie a kamenářství, a to přímo návštěvami u výrobců, ale také obchodníkům ukážeme možnosti kulturního a volnočasového vyžití jejich klientů,“ komentuje přístup kraje Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Liberecký kraj má rok od roku stoupající návštěvnost jak z tuzemska, tak také ze zahraničí. Největší podíl na návštěvnosti mají turisté z Německa, Polska, Slovenska, Holandska a Izraele. „Česká republika zaznamenala v posledních letech obrovský nárůst asijských návštěvníků. V naprosté většině však směřují jen do Prahy a Jižních Čech. Chceme toho využít a zařadit se mezi regiony, do kterých budou také směřovat. Víme, že právě pro tuto klientelu máme atraktivní téma, a to je sklo a bižuterie. Zájem jsme si ověřili při nedávné návštěvě Taiwanu, kde jsme byli s nabídkou u cestovních kanceláří úspěšní,“ doplňuje Vinklátová.

Travel Trade Day 2018 je tak další příležitostí, jak ukázat to nejlepší z Libereckého kraje přímo těm, kteří turisty vozí do České republiky.

„Dlouhodobě děláme maximum pro to, abychom zvýšili turistický potenciál Liberce, a o to více mě těší, že právě naše město je letos dějištěm tradičního Travel Trade Day. Lidé z branže budou moci poznat Liberec, udělat si na něj názor a poté jej ve světě propagovat skrze cestovní agentury a další instituce. Do budoucna bychom v Liberci rádi viděli více turistů z exotických zemí,“ dodává primátor Liberce Tibor Batthyány.

„Cílem unikátní akce je posilování příjezdového cestovního ruchu, podpora kýžené návštěvnosti v regionech České republiky, která ostatně každým rokem stoupá, a propagace destinační značky Česká republika v zahraničí,“ uzavírá za agenturu CzechTourism její ředitelka, Monika Palatková.
 

V dluhové pasti vězí na 135 tisíc dnešních seniorů

21.5.2018 21:04 | Filip Trdla

Přednáškou o nebezpečí zadlužení dnešních seniorů přispěl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda ve středu 16. května do debaty Kulatého stolu. Na půdě krajského úřadu jej připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Libereckým krajem. Kulatý stůl navázal na již III. zasedání Platformy Libereckého kraje nad připravovanou strategií politiky stárnutí. Tentokrát byla jeho tématem Bezpečnost a prevence kriminality v seniorském věku. Akce se zúčastnil také náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Platforma zasedla od rána a v poledne na ni navázal Kulatý stůl, který byl přístupný veřejnosti. Do debaty se zapojili i zástupci seniorských organizací Liberecka a Jablonecka. Se svými nejnovějšími poznatky z oblasti bezpečnosti seniorů zde vystoupili také zástupci Policie České republiky a Městské policie Liberec.

„S dluhy usínáte, s dluhy vstáváte. Jako červená nit se táhnou vaším životem a nepříznivě ovlivňují všechny jeho oblasti. Často vedou nejen k nenávratným materiálním ztrátám, ale také k rozpadu rodin a vztahů s nejbližšími. Stres z nepříznivé životní situace mívá často dopad na zdraví člověka s exekucí na krku,“ zdůraznil ve své prezentaci náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda.

Jak doplnil, více než 135 tisíc současných důchodců je postiženo exekucí. Každá pátá exekuce v České republice je uvalena na důchod nebo na dávky státní sociální podpory. Za zadlužením seniorů stojí vedle „obyčejných“ spotřebních půjček často také nekalé praktiky podomních prodejců, podivné nákupy zboží nebo služeb po telefonu, ale také třeba finanční problémy jejich nejbližších příbuzných. Náměstek Svoboda vysvětlil, jak se mohou zadlužení lidé proti podvodným praktikám bránit, a kde hledat pomoc, pokud jim hrozí exekuce. Upozornil také na to, že některé služby mohou senioři využít bezplatně.

„Část zadlužených lidí se dostává do složité situace odchodem do důchodu. Dramaticky klesnou jejich příjmy a oni přestávají zvládat závazky, které si vzali ještě v produktivním věku,“ upozornil Pavel Svoboda.

Od zástupců policie se účastníci Kulatého stolu dozvěděli, kterými trestnými činy jsou senioři nejčastěji ohrožení. Mezi dalšími příspěvky zaznělo, jak by měla vypadat bezpečná domácnost seniora, a co si představit pod bezpečným chováním seniora.

Liberecký kraj zve k účasti na Dnech lidové architektury 2018 majitele památek

17.5.2018 22:14 | Lenka Klimentová

Vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již počtvrté v rámci Dnů lidové architektury, které se konají v letošním roce o víkendu 21. – 22. července 2018. Pro návštěvníky budou připraveny doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, ukázek tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů.

„Tímto bychom chtěli oslovit vlastníky nově zrenovovaných lidových staveb na území Libereckého kraje, kteří by měli zájem se do této akce v letošním roce zapojit. K akci se připojí i majitelé objektů, které byly zpřístupněny v minulých letech a se kterými jsme navázali spolupráci, např. Beranův hostinec v Trávníčku na Českodubsku, který již nyní připravuje bohatý program,“ vyzývá ke spolupráci vlastníky památek Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Přihlášku na letošní ročník naleznou zájemci na webových stránkách Libereckého kraje, odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu v sekci aktuality .

„Dny lidové architektury letos pořádá Liberecký kraj už popáté. První ročník jsme pořádali v roce 2014, jako reakci na Rok lidové architektury z předchozího roku, který se konal k příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Návštěvnický ohlas byl mimořádné velký, a tak jsme se rozhodli organizovat akci zaměřenou na lidovou architekturu každoročně,“ informuje Květa Vinklátová. 

Cílem celé akce je přitáhnout pozornost široké veřejnosti k lidové architektuře Libereckého kraje, která je specifická a jistě stojí za pozornost, stejně tak aktivity s ní spojené, jako jsou ukázky řemesel nebo lidové tradice. Celostátní zahájení proběhne v nově zrestaurované národní kulturní památce – Dřevěnce v malebném městě Královéhradeckého kraje Úpici. Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury v Libereckém kraji se uskuteční 21. 7. 2018 v Beranově hostinci v Trávníčku. Ústředním motivem je 100 let od vzniku Československa. Spolek Dubáci připravuje odpoledne plné zábavy, například výstavu Českodubsko na historických fotografiích Petra Matouška, přednášku PhDr. Vladimíry Jakouběové, scénku s Antonínem Beranem a císařem pánem, vystoupení Horaček a další.
 

Jaký objekt se stane Památkou roku Libereckého kraje za rok 2017?

17.5.2018 22:04 | Lenka Klimentová

Už jen pár dní je možné nominovat díla do soutěže Památka roku Libereckého kraje za rok 2017. Smyslem klání, které vyhlásil Liberecký kraj, je ocenit podařené stavební obnovy či restaurování nemovitých kulturních památek a zároveň tímto způsobem upozornit na zajímavosti našeho regionu. Návrhy jsou přijímány do 1. června 2018. Vítěz dostane 50.000 Kč.

„Stav památek je tím, co vypovídá mimo jiné o naší kulturnosti. Liberecký kraj si váží majitelů památek, kteří zodpovědně přistupují k zachování kulturního dědictví a spolupracují s památkáři na kvalitních obnovách. Rekonstrukce památkově chráněných objektů není ani snadná, ani levná záležitost. Chceme tyto příklady ukázat a majitele ocenit. Proto již potřetí vyhlašujeme cenu Památka roku,“ říká Květa Vinklátová, radní pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Přihlásit do soutěže mohou uchazeči nemovitosti, u kterých byla dokončena obnova nebo etapa obnovy v kalendářním roce 2017. Zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl majitele na realizované obnově ve výši 50.000 Kč.

Zaslané přihlášky zhodnotí šestičlenná odborná komise, kterou tvoří člen rady Libereckého kraje pověřený řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, dále pak dva zástupci odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci a předseda výboru cestovního ruchu, památkové péče a kultury. Komise bude hodnotit jak kvalitu projektu obnovy a jeho citlivost vůči kulturní památce, tak i provedení obnovy.

Vítězem prvního ročníku soutěže se stala společnost FKP Frýdlant, s.r.o. za obnovu sýpek hospodářského dvora bývalého zámku v Černousích. Vloni byly výjimečně uděleny ceny dvě. Porota ocenila obnovu Doleního mlýna v Bradlecké Lhotě na Semilsku a také rekonstrukci zámku Svijany na Liberecku.
Přihláška a statut jsou zveřejněny na webu ZDE.
 

Liberecký kraj opět nakoupil energie na burze

15.5.2018 21:41 | Filip Trdla

Liberecký kraj letos opět využil možnost nákupu energií na Českomoravské komoditní burze Kladno. Obchodování pro rok 2019 se uskutečnilo na burzovním shromáždění dne 26. dubna 2018 formou elektronických poptávkových aukcí.

Českomoravská burza Kladno je organizátorem burzovních trhů s energickými, průmyslovými a agrárními komoditami v České republice. „Nákup na burze se osvědčil již v minulých letech, proto se kraj opět rozhodl k nákupu energií nejen pro sebe, své příspěvkové organizace, ale i pro města a obce Libereckého kraje,“ uvedl Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Liberecký kraj nejprve získal pro rok 2019 veřejnou zakázku na dodávky zemního plynu v rámci sdružených služeb v režimu maloodběr (odběr do 630 MWh) a velkoodběr (odběr nad 630 MWh), a to v předpokládaném souhrnném množství 75 901 MWh.

V aukci na dodávku zemního plynu pro maloodběr nabídl nejnižší jednotkovou cenu dodavatel Pražská plynárenská, a.s. ve výši 510 korun za 1 MWh. Stejná společnost nabídla nejnižší cenu v kategorii velkoodběr, a to 502 korun za 1 MWh.

Kraj dále nakupoval elektřinu. Pro rok 2019 získal dodávku elektřiny v rámci sdružených služeb v napěťové hladině nízkého a vysokého napětí a dodávku elektřiny v napěťové hladině vysokého napětí v předpokládaném souhrnném množství 27 264 MWh.

V prvních dvou případech nabídla cenu Pražská plynárenská, a.s. Za silovou elektřinu 1.090 korun za 1 MWh a za dodávky elektřiny v napěťové hladině vysokého napětí 1.050 korun za 1 MWh.

U dodávek elektřiny v napěťové hladině vysokého napětí nabídl nejnižší cenu dodavatel CENTROPOL ENERGY, a.s., a to jednotkovou cenu za silovou elektřinu 1.046 korun za 1 MWh.

Celková cena zakázky za dodávky komodity zemního plynu v rámci sdružených služeb na rok 2019 činí 38.276.542 korun bez DPH. Souhrnná částka za dodávky silové elektřiny činí 29.040.492 korun bez DPH.

„Podle předběžného propočtu a při předpokladu zvýšení ceny distribuce do 5 % pro rok 2019, očekáváme celkový nárůst konečných cen elektřiny a plynu na rok 2019 o 10–12 % oproti roku 2018. I přes tuto skutečnost budou určitě konečné ceny energií získané centralizovaným nákupem o 15–20 % nižší než jsou ceníkové ceny dodavatelů elektřiny a zemního plynu pro ostatní odběratele,“ uzavřel Marek Pieter.