10. výročí od povodní

Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen

Verze pro tisk |

Po příjezdu do mexické vesničky Jalcomulco se zdálo, že o nás bude skvěle postaráno. Partnerská organizace Mujeres Productivas, pod vedením hyperaktivní Imeldy, nám vzorně asistovala úplně ve všem. Tři českolipští dobrodruzi - Filip, Linda a malý maňásek Pepa - na své misi v Mexiku, kde vyučují tamější obyvatele angličtině. Jak pokračuje jejich putování?

Stěžejní pro nás bylo zařízení kurzů a zajištění dostatečného počtu studentů. Doňa Irma si vzala na starost organizování skupin v Jalcomulcu, Imelda v hodinu vzdáleném Coatepecu.

Jalcomulco je malebnou pětitisícovou vesničkou, ze všech stran svíranou hustě zalesněnými kopci. Nachází se v nadmořské výšce pouhých 250 m.n.m., tudíž něco jako českolipské náměstí. Oblast je velmi úrodná, okolní kopce nejsou posety borovicemi, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale mangovníky!

Krom manga se tu velmi daří i cukrové třtině, která se pěstuje na rozlehlých polích podél silnice do Coatepecu. Kromě těchto dvou základních plodin si zde můžete vypěstovat vlastní pomeranče, mandarinky, papayu, banány a další ovoce. O zelenině ani nemluvě.

Pohled na Jalcomulco shora

Vesničkou protéká řeka, ze které se v období dešťů stává nespoutaný živel. I proto je tato oblast vyhlášeným rájem milovníků raftingu. Hned několik místních obyvatel nám s velkým potěšením vyprávělo, že se s mexickou reprezentací dostalo před pár lety až na závody do České republiky.

Až neuvěřitelně pak zněla informace, že dva čeští ex-reprezentanti v raftingu přijali jejich pozvání a vydali se do Jalcomulca bydlet a závodit za místní tým. Jejich partnerkám se zde prý ale nelíbilo, a tak nakonec dlouho nezůstali.

Další adrenalinové atrakce, za kterými do tohoto malého městečka jezdí lidé z celého Mexika, jsou horolezení, lanové dráhy a jízda na kajaku.

Turistům zde své služby nabízí celá řada specializovaných zařízení, tzv. adrenalinových kempů. V jejich nabídce nemůže chybět ubytování ve stylových chatičkách, široká nabídka masáží a léčebných procedur, tradiční temazcal (sauna) a místní kulinářské speciality.

Doňa Irma, vystudovaná kosmetička a napůl čarodějnice (jak sama přiznává), je v Jalcomulcu vyhlášená svými masérskými schopnostmi a realizací temazcalu (blahodárné saunování). Proto v případě příjezdu turistů dochází jako externista hned do několika adrenalinových center.

Nejvýznamnějším ze všech patnácti společností je Rio y Montańa. Tento kemp je vskutku působivý a dává práci téměř stovce obyvatel malého městečka. A právě zde se Doňa Irma rozhodla nabídnout služby United Vision.

Když jsme šli na první schůzku dohodnout podmínky s vedením, trošku jsem se obával, zda-li nás, začínající českou neziskovku, budou brát na takovémto místě dostatečně vážně.

Mladá šéfka Mari Carmen se ale ukázala jako velmi příjemný a nápomocný člověk. Navrhli jsme model spolupráce, se kterým bez výhrad souhlasila. Vytvoří nám dvě výukové skupiny po dvaceti studentech, připraví místa k vyučování a zaplatí za každého studenta vstupní poplatek, z čehož se bude průběžně hradit naše strava a ubytování.

Plácli jsme si a já zadoufal, že se sama rozhodne docházet jako student na náš kurz spolu se svými podřízenými. Mohla by se na vlastní kůži přesvědčit o kvalitách efektivní výukové metody a profesionalitě našich služeb. To by výrazně posílilo pozici United Vision v oblasti.

Třetí a čtvrtou studijní skupinu se Irma rozhodla připravit přímo ve vesnici. Jeden kurz pro děti, druhý pro dospělé. S ředitelem základní školy jsme se dohodli na zapůjčení prostor.

Pátou a šestou skupinu pak zorganizovala Imelda v Coatepecu, hodinu vzdáleném osmdesátitisícovém městečku pyšnícím se oficiálním označením "pueblo mágico" (magické městečko). Právě tam totiž sídlí hlavní pobočka její organizace Mujeres Productivas sdružující "produktivní ženy" a právě tam také naše místní patronka bydlí.

Workoholička Imelda je především projektantka, píše pro členky své organizace projekty a snaží se na ně získat finanční podporu od mexické vlády. Každá žena ale musí mít svůj vlastní nápad generující hodnoty v oblasti turismu. Nejčastěji vyrábějí suvenýry, vyšívají šaty s mexickými motivy, produkují sýry či jogurty, provozují malý podnik s typickým občerstvením či nabízejí ubytovací kapacity. Všechny pak mají možnost prezentovat své produkty a služby ve třech obchůdcích Mujeres Productivas a skrz účet na Facebooku.

Ruční výroba nádob z jehličí v nadmořské výšce přes 3.000 m

Organizace Mujeres Productivas sdružuje několik stovek aktivních žen z oblasti Veracruz, které společně bojují za soběstačnost a ekonomickou nezávislost na svých manželech a státu.

Imeldin koncept MP získal již několik ocenění na celostátní úrovni a stává se inspirací pro podobné projekty v ostatních částech Mexika a dalších zemích Latinské Ameriky. United Vision je jen jednou z několika zahraničních organizací, se kterou Imelda úspěšně spolupracuje. I tím si získává respekt u vládních úředníků, mezi kterými má spoustu přátel. Sama však zůstává politicky neangažovaná.

Vezmeme-li v potaz, jaké je obecné postavní žen v mexické společnosti, je až neuvěřitelné, co Mujeres Productivas dokázaly. Mnohé díky své pracovitosti a úspěšně rozjetému mini-businessu živí své děti, rodiče i manžely. A hlavně vypadají šťastně! Rozhodly se vzít osudy do svých rukou a postupně se stávají ekonomicky nezávislé. To musí být pro ženu vyrůstající v Mexiku úžasný pocit.

Zdá se, že většina z nich svou kamarádku a šéfku vnímá jako svého guru, který jim ukázal správnou cestu. A tak nebylo těžké obsadit v Coatepecu kurzy. Imelda svolala informační schůzku, na které jsme postupně pohovořili o kurzech angličtiny i celkovém konceptu United Vision. Bylo narváno a mělo to úspěch.

Přítomný novinář Hector, vizionář a kamarád Imeldy, sepsal o alianci United Vision s Mujeres Productivas článek, který druhý den vyšel v místních novinách. Od té chvíle se do kurzů začali hlásit další a další zájemci.

První schůzka s Mujeres Productivas

Úplně největší úspěch ale slavilo představení malého Pepy...

Linda představuje publiku malého Pepu

Pokračování příště

Fotogalerie
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Mise Mexiko, díl 14.: Mexická organizace Produktivních Žen
Nahoru