Živnostník roku je z České Lípy

Verze pro tisk |

Novými vítězi krajského kola soutěže Živnostník a Firma roku 2011 Libereckého kraje se stali sadař Jiří Štágl z České Lípy  a firma Detoa Albrechtice v J. H., která výrábí dřevěné hračky. Vítězům blahopřál krajský radní pro ekonomiku a člen poroty Zdeněk Bursa.

„Letošní ročník soutěže měl velmi vysokou úroveň, takže se prokázalo, že živnostníci a firmy působící v našem kraji jsou perspektivní a úspěšné i v celorepublikovém měřítku. Jsem rád, že Detoa, kterou jsem jako člen poroty navrhoval na první místo, nakonec opravdu zvítězila. Sadař a včelař Jiří Štágl nás zaujal originálními nápady i ekologickým přístupem k výrobě ovoce a medu.  Věřím, že stejně jako v minulých letech se oba naši reprezentanti dobře umístí i v národním kole,“řekl Zdeněk Bursa

Vítězná firma Detoa Albrechtice v Jizerských horách, která vyrábí dřevěné hračky, uspěla v konkurenci 212 společností. Od zejména asijské konkurence se odlišuje vlastním designem, kvalitou a flexibilitou výrobků. .Je to velmi silná regionální firma, navazuje na tradici a je jednou z posledních výrobců dřevěných hraček, která velmi úspěšně čelí zahraniční konkurenci. Navíc je důležitým zaměstnavatelem v kraji. Cenu převzal majitel společnosti a zároveň starosta obce Jaroslav Zeman.

O živnostenský titul bojovalo 112 podnikatelů. Zlatý Jiří Štágl je sadař a včelař. S manželkou produkuje mnoho druhů ovoce a med, vše ekologickou cestou, v biokvalitě.

Kromě hlavních kategorií byly vyhlášeny také dvě vedlejší kategorie. Odpovědnou firmou roku 2011 Libereckého kraje, kterou vyhlašuje společnost Vodafone, se stala LUKOV Plast. Firma se věnuje vývoji a výrobě plastových, technických a elektrodílů pro automobilový průmysl. Kategorii Web roku 2011, jejímž vyhlašovatelem jsou Zlaté stránky.cz společnosti Mediatel, vyhrál v kategorii firem Licon Heat, s. r. o., výrobce otopných konvektorových těles. V kategorii živnostníků byl oceněn web Jany Koutské, majitelky cestovní agentury Palma Tour.

Oba krajští vítězové postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat Liberecký kraj. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 7. prosince v Praze a bude možné jej sledovat v přímém přenosu na ČT24.  Na slavnostním finále bude také vyhlášen vítěz nové kategorie soutěží Era Účetní roku 2011.

Era Živnostník roku Libereckého kraje 2011:

1. Jiří Štágl (Česká Lípa)

2. Pavel Bacovský (Jablonec nad Nisou)

3. Vít Chalupníček (Cvikov)

Vodafone Firma roku Libereckého kraje 2011:

1. DETOA Albrechtice v J.H., s. r. o. (Jizerské Hory)

2. AJETO, spol. s. r. o., Czech Glass Craft (Lindava)

3. LUKOV Plast, spol. s. r. o. (Český Dub)

 

Odpovědná firma Libereckého kraje 2011:

LUKOV Plast

Firemní web Libereckého kraje 2011:

Licon Heat, s. r. o.

 

Živnostenský web Libereckého kraje 2011:

Jana Koutská  CK Palma Tour.

 

FINALISTÉ SOUTĚŽE ERA ŽIVNOSTNÍK ROKU LIBERECKÉHO KRAJE 2011

 

Bohumil Palounek

Česká Lípa

Podniká v gastronomii, poskytuje pohostinské služby včetně ubytování. Vaří staročeská jídla a krajové speciality, jako jsou chlupaté knedlíky, strapačky, cmundy, nastavované kaše, lepenice či svíčková s brusinkami. Je držitelem několika zlatých medailí, titulu Hospodský roku a dalších ocenění. „Prostě dám lidem to, co chtějí, třeba i hudbu, zábavu – hraji rád pro své hosty i na harmoniku,“ uvedl o sobě.

 

Ilja Kordík

Lomnice nad Popelkou

Jeho oborem je servis a prodej chladicích zařízení. Na počátku se zaměřoval na domácí chlazení, později přibral průmyslové chlazení a klimatizace. Vybudoval si vlastní prodejnu, poskytuje okamžitý servis a dodávku náhradních dílů. Musí ale bojovat s nízkými cenami internetových prodejců – mnozí zákazníci si prý výrobek na prodejně „osahají", nechají si poradit a pak si ho objednají přes internet.

 

Ing. Rudolf Sobota

Mimoň

Od roku 1989 provozuje daňové poradenství a účetnictví. Specializuje se na řešení problémů s úředním šimlem. „Nebojím se bojovat s finančními úřady, naopak tyto spory vyhledávám, protože mne to baví,” vysvětlil. Svým klientům už tak ušetřil milionové částky. Spolupracuje s externími účetními, smluvními právníky, auditory a daňovými poradci.

 

Ing. Vít Chalupníček

Cvikov

Prodává zahrádkářské a chovatelské potřeby, poskytuje servis zahrádkářské mechanizace a poradenství. S podnikáním začínal v letech 1992 a 1993. Pronajali si s manželkou v Domě zahrádkářů ve Cvikově prodejnu a začali v podstatě z ničeho. Sbírali zkušenosti a učili se za pochodu, navštěvovali výstavy. Hodně jim pomáhal oblíbený televizní pořad Receptář nejen na neděli.

 

Jiří Štágl

Česká Lípa

Jeho oborem je sadařství a včelařství. Produkuje s manželkou mnoho druhů ovoce a med, vše ekologickou cestou, v biokvalitě. „Při zakládání sadu jsme snili o budoucích plodech. Dnes je máme. Při vysazování ořechového háje jsme mysleli na budoucnost našich dětí. Ořešáky rostou a snad budou našim dětem k užitku. Také jsme chtěli, aby naše krajina zůstala čistá a zdravá. Snad jsme tomu dostáli,“ uvedl. Dnes ví, že ve svém sadu pohodlně uživí minimálně sebe a svou rodinu.

 

Jitka Lišková

Cvikov

Provozuje penzion s restaurací a zahradou. Nabízí lidem rekreaci a pořádá pravidelné víkendové akce na různá témata. Za svůj největší úspěch považuje to, že se jí zákazníci vrací. „Tento obor už dělám 20 let a jsem jedna z mála, která stále funguje. Měla jsem zde konkurenci, bohužel už skončila, nevydržela. Je to o čistotě a o chování k hostům,“ hodnotí svou práci podnikatelka.

 

Josef Tobiška

Rovensko pod Troskami

Začal v roce 1990 společně s Vlastimilem Ferstlem s drobnou stavební činností. V letech 1991 a 1992 stavěli akustický obklad velké dvorany bývalého Veletržního paláce v Praze. Roku 1992 vybudovali výrobnu cementového zboží ve Štepánovicích, kde dnes už v několika lidech vyrábějí stavební dílce – stropní desky, překlady, bednění, obrubníky, základové prvky, dlažbu, poklopy na studny, odvodňovací žlábky apod.

 

Marcela Knapová

Doksy

Jejím hlavním oborem je reklamní grafika, ale provozovala také autokemp, restauraci a čerpací stanici. Začínala řezanou lepenou grafikou, postupně přidávala další činnosti a po několika letech začala vyrábět tištěné propagační a informační materiály na klíč, od návrhu přes tisk až po distribuci po celé republice. „V současné době zvládám práci, dvouletou dceru, domácnost a na své koníčky si také najdu chvíli,“ pochlubila se úspěšná podnikatelka.

 

Martin Hartig

Skalice u České Lípy

Vybudoval si s kolegou restauraci. „Prakticky z kamene se nám podařilo dát dohromady krásnou restauraci na místě, kde dříve stála stará otřískaná barabizna,“ vzpomíná na začátky podnikání, které byly prý velmi těžké. Dnes slaví úspěchy. „Zakládáme si na domácí kuchyni. Na rozdíl od jiných restaurací nabízíme klasickou českou kuchyni s nejlepším českým pivem,“ řekl.

 

Pavel Bacovský

Jablonec nad Nisou

Navrhuje interiéry na klíč, od podlah a maleb přes nábytek až po finální dekorace například recepcí nebo vstupních hal. Začínal s malou krabicí na nářadí a byl ještě naivní, nevěděl ani, co je marže. Po dvou letech se mu začalo dařit a postupně vybudoval vlastní studio v restaurovaném domě v Jablonci s dobrými designéry a spokojenými zaměstnanci.

 

FINALISTÉ SOUTĚŽE VODAFONE FIRMA ROKU LIBERECKÉHO KRAJE 2011

 

AJETO, spol. s r. o., Czech Glass Craft

Lindava

AJETO je sklářská firma, jejímiž majiteli jsou sklář a technolog. Začínali od nuly a nyní se mohou pochlubit nejvyšší řemeslnou úrovní v oblasti uměleckého skla. Mají dobrou pověst, špičkové odborníky a jednají fér. Jejich výrobní program je specifický – nevyrábějí tradiční novoborské sklo, ale unikáty.

 

Aperta, s. r. o.

Liberec

Společnost se zaměřuje na vzdělávací kurzy a poradenství. Začátky podnikání prý byly dobrodružné. Cílem bylo vybudovat firmu s tváří, jménem, zaměstnanci. Po deseti letech práce jsou majitelé spokojeni. „Jsme zkušení, náš tým je složený z interních zaměstnanců. Máme solidní ceny a drtivá většina účastníků našich kurzů odjíždí s přesvědčením, že to pro ně mělo smysl,“ uvedli.

 

DETOA Albrechtice, s. r. o.

Jizerské Hory

Společnost vyrábí dřevěné hračky. Na jejím počátku byl tzv. konkurenční privatizační projekt. „Naštěstí nemám ekonomické vzdělání – to bych do toho tenkrát nemohl jít. Privatizace byla připravena tak, že by majoritu získal náš německý konkurent, měla se zrušit tradiční výroba hraček a z továrny by byla pouhá výrobna,“ uvedl majitel, kterému se podnikatelský záměr zdařil. Firma má konkurenci zejména v Asii. Odlišuje se od ní vlastním designem, kvalitou a flexibilitou výrobků.

 

DIRECT ALPINE, s. r. o.

Liberec

Společnost vyrábí outdoorové oblečení. Na začátku objížděli obchody s nabídkou a budovali značku. Vsadili na tradiční hodnoty – jejich produkty určené pro volnočasové aktivity jsou kvalitní a spolehlivé. „Na trhu je obrovský přetlak na oko dobře vypadajících produktů, ale funkčnost je velmi špatná. To zákazníci brzy zjistí a pak je tu příležitost pro nás,“ vysvětlili svůj postoj.

 

Geodézie On Line, spol. s r. o.

Česká Lípa

Rodinná firma podniká v oblasti geodezie a kartografie. Majitel považuje za svou výhodu především to, že se může sám, bez rozhodování spoluvlastníků, cíleně zaměřit na produkty, které konkurence ve větší míře nemá.

 

Glass beads, s. r. o.

Železný Brod

Společnost vyrábí skleněné korálky a módní bižuterii. Její konkurenční výhodou je široká škála produktů, obrovské množství výrobků na skladě k okamžitému dodání, jejich výborná kvalita a poskytovaný servis. Začínali v době určitého boomu, nyní usilují o to, aby obstáli ve velké konkurenci, zejména asijské.

 

KS KUTÍLEK, s. r. o.

Heřmanice

Firma zaměřená na vnitrostátní i mezinárodní autodopravu a spedici funguje na trhu od roku 1995. V současné době provozuje vozový park o čtyřiceti nákladních vozidlech. Rodinná firma si zakládá na kvalitě odvedené práce a za největší překážku v podnikání pokládá administrativní zatížení.

 

LUKOV Plast, spol. s r. o.

Český Dub

Česká rodinná firma vyrábí plastové díly a podsestavy. Majitel ji založil v roce 1992, aby zajistil práci sobě a několika dalším lidem, kteří přišli o zaměstnání. Cílem firmy je stát se předním dodavatelem pro automobilový průmysl, zároveň si však zachovat kouzlo a lehkost středně velkého podniku. 

 

Regata Máchovo jezero, a. s.

Doksy

Společnost podniká od roku 1993 na Máchově jezeře, kde poskytuje návštěvníkům ubytování v různých typech ubytovacích zařízení (ve stanech, chatkách, bungalovech), stravování a rekreačně-zábavnou činnost. Motivací k podnikání v oblasti cestovního ruchu bylo pro majitele společnosti zejména zlepšení podmínek pro rekreanty a místní obyvatele na Máchově jezeře.

 

Zemědělské obchodní družstvo

Brniště

Tato zemědělsko-potravinářská firma je největším chovatelem krůt v České republice a špičkovým chovatelem holštýnského černostrakatého skotu. Klíčovou součástí jejího podnikání je také rostlinná výroba a zpracování masa. Silně roztříštěná vlastnická základna družstevníků byla v průběhu roku 2008 konsolidována a v letech 2009 a 2010 prošla firma revitalizací a rozvinula se v prosperující podnik.

Nahoru