Příprava projektu dodávek tepla z Turówa je na začátku

Verze pro tisk |

Příprava projektu výstavby teplovodního přivaděče z elektrárny TURÓW je na začátku. Zástupci měst Hrádku nad Nisou, Liberec, Chrastavy a Jablonce nad Nisou včetně teplárenských společností jsou připraveni spolupracovat na konceptu projektu pro výrobu potřebných dodávek tepla.  První společné setkání se uskutečnilo 1. července v Liberci a další jednání budou pokračovat tak, aby ještě do konce roku bylo jasné, jestli má projekt šanci na realizaci a je proveditelný.

Podle Vladimíra Pachla z Energetické agentury Trojzemí by realizace takovéhoto projektu zajistila pro další budoucnost nezvyšování ceny energie a zejména zajištění stability dodávek a její bezpečnosti pro obyvatele dotčených měst. „Na zahájení prací jsme již dostali dotaci z fondů Evropské unie. První předběžné výsledky o ekonomické proveditelnosti projektu budeme mít již srpnu, do konce roku se rozhodneme o dalších krocích. Bude rovněž důležité, aby města a teplárenské společnosti táhly za jeden provaz,“ doplnil Vladimír Pachl.

Realizace přivaděče o délce přes 30 kilometrů má mnoho technických a ekonomických podmínek. Veškeré prvotní analytické práce jsou zaštítěny Euroregionem Nisa a součástí pracovního týmu projektu jsou zástupci dodavatelů tepla i měst, kterých by se případný projekt týkal. První oficiální schůzka, na které byly upřesněny termíny pro přípravné práce, již proběhla. Do konce srpna by pak měl být hotov koncept projektu, který bude předložen starostům dotčených měst k rozhodnutí, zdali projekt budou podporovat.

„Do konce července chceme za Euroregion Nisa podepsat s elektrárnou Turów první společný dokument, kterým písemně vyjádříme vážný zájem se přípravou projektu s Poláky zabývat,“ informoval jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.  „Na projektu nás zajímá jednak jeho unikátnost v Evropě a také určitá regionální soběstačnost a nezávislost na světovém vývoji ceny paliv,“ doplnil Jaroslav Zámečník.

Starosta města Hrádek nad Nisou Martin Půta po jednání uvedl, že myšlenku dodávek tepla z Turówa považuje za pozitivní, protože bude na straně jedné využit stávající zdroj a na straně druhé by tak mohlo výhledově dojít ke snížení lokálních emisí v dotčených městech. Bude také záležet na tom, jaká bude cena dodávaného tepla v průběhu dalších let oproti prognózám ceny tepla vyráběného spalováním plynu, biomasy nebo jiných paliv.


 Euroregion Nisa má 138 členů, z toho je 135 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj. Jeho předsedou byl 24. dubna 2009 zvolen počtvrté za sebou Petr Skokan.

Nahoru