Prokešová: Rodí se stále víc dětí, které mají těžkou vadu sluchu

Verze pro tisk |

Advent s Ozvěnou je již třetím rokem tradiční předvánoční charitativní akce pořádaná v České Lípě. Letos se bude konat nově v Centru textilního tisku u vodního hradu Lipý, ale opět s cílem získat finanční prostředky na pomoc dětem se sluchovým postižením. O akci jsme si povídali s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Pavlo, přiblížíš nám program této dvoudenní akce?
Kromě svařeného vína, nealkoholického punče a ochutnávky cukroví si budou moci návštěvníci především zakoupit ručně vyráběné dárky a vánoční dekorace – zkrátka z malých drobností a příspěvků za ně získaných udělat radost tam, kde je toho opravdu třeba. A o Vánocích to platí dvojnásob. Velmi oblíbené jsou tvořivé dílničky pro děti, které nebudou chybět ani letos, stejně jako obchůdek U Květu lipového. Novinkou letošního ročníku bude aromaterapeutický koutek Ing. Šárky Patrné, která nabídne nejen různé druhy éterických olejů, ale především představí jejich léčivé možnosti a využití. Druhou novinkou bude možnost zakoupit si ručně vyráběná bylinná mýdla z farní mýdlárny ve Volfarticích.

Kolika rodinám jste během necelých pěti let pomohli?
Podařilo se finančně podpořit již 48 rodin, které mají dítě se sluchovým postižením. Kompenzační pomůcky pro sluchově postižené, a zvláště pak kvalitní sluchadla, jsou finančně velmi náročná. Bavíme se o částce 45–58 tisíc korun za jeden pár sluchadel. Výtěžek z Adventu nám tak umožní pomáhat i dalším rodinám.

Můžeš nám říct, jakým způsobem vyhledáváte děti, které potřebují vaši pomoc?
Funguje to právě naopak. Rodiče dětí, které naši pomoc potřebují, si nás vyhledávají sami. Na našich webových stránkách www.ozvena.org je možné vyplnit žádost o příspěvek a poslat ho k nám. Každé dva měsíce správní rada kontaktuje rodiče s úspěšností žádosti. Snažíme se vyhovět každé žádosti, která splňuje potřebná kritéria. Naše strategie je taková, že raději přispíváme menší částkou více žadatelům, než jednorázovou vysokou částkou. Podle vlastní zkušenosti mohu říct, že žádná pomoc není malá.

Máš i zpětné odezvy od dětí a rodičů, kterým jste již pomohli?
Odezvy od rodičů mám, a krásné. Těší mě, že jsme se stali součástí těchto rodin. Především s maminkami pak sdílíme společně úspěchy a pokroky našich dětí, překonávání dalších výzev, jako je třeba nástup do MŠ či ZŠ. Není výjimkou, že nám přijde děkovný dopis, dárek jako poděkování. Téměř vždy jsou to silné lidské příběhy. Pocit smět obdarovat někoho druhého mě dobíjí a žene dál, nutí mě víc pracovat, shánět finance, a to jen proto, abychom mohli co nejdříve pomoci dalším rodinám.

Kdybys psala dopis Ježíškovi, co by sis přála pod stromeček pro nadační fond?
Moje přání? Kéž by nebylo třeba pomoci nadačního fondu. To je ale nereálné. Skutečnost ukazuje bohužel přesný opak, neboť se rodí každoročně větší počet dětí, které mají těžkou vadu sluchu. Tak si přeji, aby rodiče takových dětí vzali nedostatek jejich sluchu jako výzvu, které se chtějí postavit čelem, a pokusit se ji nejdříve přijmout, pak s ní statečně bojovat a nakonec ji mít snad i rád. Každá zvládnutá výzva nás samotné dělá lepšími. Je to zkrátka jako v pohádce. Bez boje se nevyhrává.

Advent s Ozvěnou, 14.–15. 12., Centrum textilního tisku
 

Nahoru