Pojďte se projít či projet národním parkem za kvetoucí měsíčnicí

Verze pro tisk |

Spojit zdravý pohyb s poznáváním krásné přírody, kterou máme za humny, to je cílem turistické a cykloturistické akce „Za kvetoucí Měsíčnicí“. Její již devatenáctý ročník proběhne v sobotu 19. května. Akce všem zájemcům bez rozdílu věku nabízí několik pěších či cyklo tras, které vedou nádhernou přírodou okolo Kamenického Šenova, Lužickými horami a částí Českého Středohoří. Start i cíl je v Kulturním domě v Kamenickém Šenově.

Prezence všech účastníků proběhne mezi 8 až 10. hodinou, výjimku tvoří ti, kteří se vydají na Lokálkovou dvacetšestku, kde prezence končí už v 9:30 a pak také ti odvážní, kteří se vydají zdolat nejdelší pěší trasu 50 km, kteří mají prezenci již mezi 6 a 7 hodinou ranní. Startovné pro pěší činí 30,- Kč, cyklisté zaplatí jen 20,- Kč. Letos organizátoři v čele s Petrem Kožíškem připravili celkem 5 pěších a tři cyklotrasy. Pěší trasy měří 3, 6, 14, 26 a 50 kilometrů, cyklotrasy pak 44, 60 a 80 kilometrů. Pěší trasy 3, 6 a 14 km jsou navíc spojeny s jízdou historickými autobusy. Pěší trasa 26 km bude obohacena o jízdu historickou lokálkou do České Kamenice.

Na startu dostane každý účastník mapu, aby se po cestě neztratil. Navíc mu správný směr pomohou udržovat dobrovolníci na kontrolních stanovištích podél trasy. Na největším kontrolním stanovišti u Křížového buku bude navíc pro každého účastníka připraveno malé občerstvení. Ti, kteří zdárně dorazí zpět do cíle, obdrží pamětní list a malou upomínku na akci. 

A čemu akce, jejíž historie sahá až do roku 1976, vděčí za svůj zvláštní název? Jméno akce získala díky měsíčnici vytrvalé, chráněné rostlině, která v přírodní rezervaci Líska u Kamenického Šenova v polovině května kvete. A každý, kdo se pochodu či jízdy Za kvetoucí měsíčnicí zúčastní, bude se moci kochat krásou této tajemné byliny. 

Pěší trasy:
Pohodová trojka (3km)
Poznávací šestka (6km)
Rodinná čtrnáctka (14km)
Lokálková dvacetšestka (26km)
Jedlovská padesátka (50km)

Cyklotrasy:
Svorská čtyřicetčtyřka (44km)
Slunečná šedesátka (60km)
Mařenická osmdesátka (80km)

Veškeré informace o akci, podrobný rozpis jednotlivých tras i užitečné informace o samotné měsíčnici najdete na webu: http://www.mesicnice.estranky.cz/

alt
Nahoru