Kartičkové kalendáře ze sbírky Zdeňka Binky na výstavě v muzeu

Verze pro tisk |

V Maštálkově síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě můžete navštívit výstavu s názvem Roky na kartě. Jsou zde vystavené kartičkové kalendáře zapůjčené od amatérského sběratele Zdeňka Binky, který je začal sbírat v sedmi letech a k dnešním dnům čítá jeho sbírka úctyhodných 119 tisíc kusů.

První kartičkové kalendáře se v českých zemích objevily v 1. polovině 19. století. Byla to dvoulistá skládačka malého formátu s datovým kalendářem uvnitř. Lícová strana obsahovala název vydávající firmy v grafické úpravě, rubová strana poskytovala různé rady a pokyny.

Jednolisté kalendáře se u nás objevily po vzniku Československa, jejich rozměr se ustálil na praktických 9x6 cm (který se pohodlně vejde do peněženky). Domácnostem je začátkem roku nabízeli pošťáci, kominíci, pojišťováci, baráčníci. Vydávali je obchodníci, státní úředníci, pošťáci, průmyslníci, studenti, učitelé, lékaři, kováři, hostinští.

O kartičkové kalendáře byl vždy zájem jak u spotřebitelů tak i vydavatelů, a v dnešní době vzrůstá. Jsou totiž účinným reklamním materiálem, slouží také jako vizitky. Vydávají je malé firmy, velké podniky, státní instituce, banky, školy, městské úřady - vždy s názvem firmy či instituce a s jejich kontaktem.

Zdobení kartičkových kalendářů, které je na vysoké úrovni, je velmi pestré. Na perokresbách, malbách, barevných i černobílých fotografiích klasických i digitálně upravených vidíme rostliny, stromy, zvířata, stavby, vozidla, pohádkové postavy, filmové hrdiny. 

Kartičkové kalendáře vycházejí obvykle v sériích. Na výstavě můžeme vidět série se psy, kočkami, koňmi, brouky, panenkami, loutkami, pohádkovými postavami, kominíky, filmovými hrdiny, motocykly, auty, pracovními vozy, hrady a zámky, městy, vánočními motivy, znameními zvěrokruhu. 

Nejvzácnějšími a pro sběratele nejzajímavějšími jsou ty, které vydávají oni sami – říká se jim autorské. Zdeněk Binka připravil pro příští rok sběratelsky vysoce ceněnou sérii hasičských vozů.

Půvabná výstava malých kartiček je doplněná ukázkou učitelských kapesních kalendářů (a v nich zasunutých poznámek, fotografií), které v třicátých letech minulého století vyráběla českolipská firma Künstner.

Amatérský sběratel Zdeněk Binka vlastní i sbírku zapalovačů, zajímají jej výpočty vzdáleností, problematika vesmíru a historie starého Egypta. Se svým synovcem sestavil pyramidu z plastových víček o rozměrech 2x2 metry a výšce jednoho metru. Byla zapsaná do knihy světových rekordů.

Z kapacitních důvodů jenom malá část jeho rozsáhlé sbírky bude v českolipském muzeu k vidění do 12. listopadu 2017.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru