Superlativní zahájení s King's Singers, příští rok vystoupí...

Verze pro tisk |

V úterý 17. září byl slavnostně zahájen 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica Koncertem pro Liberecký kraj v poutní bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích galakoncertem s britskou vokální legendou The King’s Singers. Dlouhodobě vyprodaný koncert přilákal do Hejnic přes šest set návštěvníků, kteří se zaujetím vyslechli program složený z klasických i národních písní, které navíc ozvláštnila i mimořádně cenná spolupráce s libereckým dětským sborem Severáček. Při příležitosti tohoto koncertu byla navíc zástupci Libereckého kraje oznámena i hvězda příštího devatenáctého ročníku festivalu. Na v pořadí čtvrtém Koncertu pro Liberecký kraj se představí neméně slavný soubor L’Arpegiatta umělecké vedoucí Christiny Pluhar. Koncert se uskuteční 12. září 2020 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Vstupenky budou v prodeji od 18. listopadu. Lípa Musica bude tento týden pokračovat dalšími dvěma koncerty v Německu. V pondělí 23. 9. se v České Lípě představí umělecký garant festivalu a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček společně se svým protějškem z Berlínské filharmonie – Noahem Bendixem Balgleyem.

Vybroušeným pěveckým klenotem začal v úterý 17. září 18. ročník MHF Lípa Musica. Zahajovací koncert a současně Koncert pro Liberecký kraj letos vyšperkoval fenomenální britský ansámbl, nositel ceny Grammy, The King's Singers, který k uměleckému dialogu vyzval vynikající liberecký dětský sbor Severáček, jenž byl ansámblu více než důstojným partnerem. Do posledního místa zaplněná hejnická klášterní bazilika Navštívení Panny Marie zažila za účasti řady vzácných hostů výjimečný umělecký večer.

Anglická chlouba, která na světové kulturní scéně působí více jak půl století a je ozdobou prestižních koncertních scén, zavítala v letošním roce exkluzivně v rámci České republiky pouze na festivalové pódium do Hejnic. Publikum vzal ansámbl nejen na avizovaný výlet od Moskvy do Londýna, ale také na citlivé vystavěný exkurz do písňové tvorby napříč staletími. A zejména do světa nedosažitelné úrovně pěveckého mistrovství, v němž posluchač žasne nad dokonalým souzvukem, brilantní technikou, škálou výrazových i dynamických prostředků a emocí a současnou přirozeností a samozřejmým přátelským přístupem. V pravém slova smyslu královští The King's Singers se postarali o superlativní zahájení letošního ročníku a směle se zařadili po bok Magdaleny Kožené a Adama Plachetky v galerii hostů Koncertu pro Liberecký kraj a současně k uměleckým vrcholům celé festivalové historie. V příštím roce festival nabídne neotřelý přístup k raně baroknímu repertoáru v podání špičkové L’Arpeggiaty.

Světově proslulý soubor hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata, který založila Christina Pluhar, už několik let velmi rafinovaně čeří vody barokní hudby. 12. září 2020 se tento věhlasný soubor stane hvězdou zahajovacího koncertu 19. ročníku festivalu a současně čtvrtého Koncertu pro Liberecký kraj. Proslulá theorbistka a harfistka původem z Rakouska, Christina Pluhar, se v rámci svých aranží nechává inspirovat folklórem, jazzem, soudobou tvorbou i mnoha jinými vlivy. A tento svůj autorský neotřelý přístup představí i v programu Teatro d’Amore, tedy Divadlo lásky v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V projektu, který byl poprvé představen na festivalu Oude Muziek v Utrechtu a poté s úspěchem nahrán, nás L'Arpeggiata vrací k vokální a instrumentální hudbě Monteverdiho a jeho současníků ve svěží, vynalézavé a spontánní interpretaci, v níž se pojí barokní citovost se současným vkusem. Christina Pluhar říká: „Nejobdivovanější věcí na Monteverdi je ohromná rozmanitost technik kompozice, kterou skvěle ovládá a kombinuje. Modernita, která prochází jeho světskými skladbami jako nit a propůjčuje jeho hudbě nadčasovou kvalitu i ve dvacátém prvním století, je zcela zřejmá zejména v basové lince. Obdobně k využití basové linky přistupovali jazzoví muzikanti ve 20. století.” Divadlo lásky pableskuje živoucí energií, čistotou, technickou dokonalostí a hmatatelnou radostí prýštící ze zpěvu, tance i instrumentálního doprovodu. Členové tohoto výjimečného souboru patří k nejlepším sólistům dneška a navíc spolupracují s některými výjimečnými zpěváky zaměřujícími se na období baroka a další epochy. Jejich cílem je oživit téměř neznámý repertoár, zaměřují se na díla zejména od počátku 17. století. Základem umělecké práce L'Arpeggiaty jsou instrumentální improvizace, odlišný přístup ke zpěvu zaměřený na rozvoj vokální interpretace ovlivněné tradiční hudbou a vytváření a inscenování atraktivních pořadů. Soubor se od svého založení představil na významných festivalech po celé Evropě a jejich nahrávky sbírají nejprestižnější ocenění po celém světě. Vstupenky na zahajovací koncert příštího ročníku a další Koncert pro Liberecký kraj budou v prodeji od 18. listopadu 2019.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru