Klasicistní večer v Großschönau

Verze pro tisk |

Rekordní zájem u německého publika vzbudil slavnostní koncert v den výročí znovusjednocení Německa dne 3. října v evangelicko-lutheránském kostele v Großschönau. Díla Haydna, Mozarta a Händela zde zazněla v podání renomovaného hornisty Přemysla Vojty a souboru Haydn Ensemble za řízení Martina Petráka. Koncert se setkal s nadšeným ohlasem převážně německého publika.

Večer s podtitulem Papa Haydn a zrod symfonie přilákal do jedné z tradiční saských festivalových lokalit, kam se festival vrací již po sedmé v řadě, na dvě stovky návštěvníků. Zazněla hudba titulárního Haydna v podobě Hornového koncertu D dur, jehož sólového partu se ujal mladý, nicméně velmi dobře renomovaný hornista Přemysl Vojta. Vítěz soutěže ARD v Mnichově a sólohornista Kolínských rozhlasových symfoniků je jedním z výrazných reprezentantů české klasické hudby v zahraničí, což potvrdil i na festivalovém večeru zejména v jistě podaných virtuózních kadencích.

Koncert uvedlo Concerto grosso Georga Friedricha Händela, kdy se festivalovém publiku vůbec poprvé představil mladý Haydn Ensemble, který před dvěma lety založil přední český fagotista, známý i z četných jiných orchestrálních působišť, Martin Petrák. Orchestr svěžího zvuku i ražení se nejlépe předvedl v partu hravého Mozartova Divertimenta D dur zvaného Salcburská symfonie. Haydnovskou poctu uzavřela jeho Symfonie zvaná Oheň.

Dramaturgicky jednotný a průzračný večer v podání umělců zaměřených zejméně právě na klasicistní epochu byl nejen pro samotnou volbu německého repertoáru, ale i pro ryzí intepretaci, důstojným příspěvkem k oslavám výročí znovusjednocení Německa i k výročí 350-tileté tradice výroby froté v místní velkošenovské manufaktuře, kterou připomněli zástupci obce světské i církevní.

Sedmiletá cesta za nastolením přátelského sousedského dialogu tak počíná sklízet pověstné ovoce, což potvrdila přátelská atmosféra v převážně německém publikum, hojná účast i nadšené ovace věnované umělcům.

Foto: V. Černý 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru