R. Živec: SK Kraso je na vysoké úrovni

Verze pro tisk |

15. listopadu vypukne třetí ročník Českolipské piruety, jednoho ze závodů Českého poháru v krasobruslení. Přečtěte si rozhovor s trenérem školičky SK Kraso, Rudolfem Živcem st.

Jaká je tradice krasobruslení v České Lípě?

SK Kraso v České Lípě funguje od roku 2009, byl založen z řad rodičů závodnic, do té doby se v České Lípě krasobruslení nikdo nevěnoval. Aby mohl klub fungovat, samozřejmě musí být součástí Českého krasobruslařského svazu. Z toho plynou povinnosti zúčastňovat se závodů v rámci svazu.

Kolik dětí v Krasu trénuje?

V současné době máme 20 aktivních dětí plus školičku, kterou trénuju, což je dalších 7 dětí. Ve školičce učíme základy bruslení (udržet se na ledě, jezdit dopředu, dozadu, cibulky, vozejček ad.). Školička je určená pro děti od 4 let, stráví v ní max. 1,5 roku, pak se posouvají k profesionálním trenérkám. V klubu máme dokonce i 3 kluky, krasobruslení je zkrátka pro všechny děti. :)

Trenérky jsou místní a v jakých kategoriích závodnice připravujete?

Šéftrenérka paní Kopecká, bývalá krasobruslařská závodnice, do Lípy přestoupila, podobně jako další trenérky, z Liberce. Závodíme v kategorii přípravka, žačky nejmladší A a B, žačky mladší A a B, žačky B, nováčci a nováčci mladší.

Kde všude SK Kraso Českou Lípu reprezentuje?

Pravidelně se účastníme závodů v severočeském i středočeském kraji (Chomutov, Most, Lovosice, Ústí nad Labem, Příbram, Hradec Králové, Kladno...). Naše tabulkové výsledky jsou v první desítce ve všech věkových kategoriích, např. letošní nejlepší umístění mají Jasmína Živcová (žačky nejmladší B) a Kristýna Stolarzová (žačky nejmladší A), které byly zlaté na prvních letošních závodech, na Chomutovské brusli.

Proč jste se rozhodli pořádat závody přímo v České Lípě?

Náš klub je na vysoké úrovni a chtěli jsme se i organizačně, nejen závodně, zapojit do celorepublikového dění. Částečně jde i o prestiž – ostatní kluby i široká veřejnost se dozví, že v Lípě se bruslí s podporou města a na skvělé úrovni. Pořádání závodů není povinností klubu, ovšem byla by škoda této prezentace nevyužít.

Co obnáší organizace krasobruslařských závodů? Jak dlouho se Českolipská pirueta připravuje?

Začátkem roku se dá na Svaz žádost na pořádání, my obdržíme konkrétní datum závodu. Závodní sezóna začíná v září a závody jsou od října do března, všechny tři ročníky piruety jsme měli v listopadu. Příprava začíná přibližně dva měsíce dopředu, v září se tedy začíná pracovat na závodech, což obnáší nejen přípravu našich dětí, jednání s městem, ale i výrobu pohárů, diplomů, upomínkových předmětů... Na organizaci nás je deset, přímo na místě pomáhají i rodinní příslušníci závodnic a závodníků. Závody jsou totiž celodenní, rozpis najdete na stránkách Krasa.

Jaká je na českolipských závodech účast?

Letošní přihlášky ještě nejsou uzavřené (možnost přihlásit se končí dnem před závody, v pátek 14. 11.). Loni závodilo na 180 dětí v 11 kategoriích. Ostatně, přijďte se všichni podívat!

Díky za rozhovor a držíme palce (i ty v bruslích). 

alt
Nahoru