Souboj starých gard vyhrála Sparta

V rámci městských slavností se na fotbalovém stadionu u Ploučnice střetly staré gardy České Lípy a pražské Sparty. Za Pražany nastoupili například Milan Sova, Jan Berger nebo Martin Abrahám. Tyto fotbalisty asi netřeba více představovat. Severočechy reprezentovali mimo jiné Milan Szabo, Pavel Soukup, Miroslav Dvořák, Jiří Ješeta, Jaroslav Barvíř atd.

Paradoxem bylo, že za Spartu nastoupil ředitel KD Crystal v České Lípě Petr Novák. Sparťané vedli ve druhé půli už 4:1, ovšem Lípa se nevzdala a stačila alespoň snížit na konečných 4:3.
Před zápasem oživily atmosféru svým vystoupením mažoretky ze ZŠ Lada v České Lípě. O úvodní výkop se postarali David Novák, syn již zmiňovaného Petra Nováka a Anička Králová, dcera starostky Města Česká Lípa Hany Moudré. Hrálo se 2x35 minut a střídalo se hokejovým způsobem.
Na začátku zápasu se hrálo více před brankou Milana Szaba, který musel čelit hned třem nájezdům soupeřů. Nejprve těsně vedle mířil po přihrávce Abraháma Pospíšil. Poté se Szabo dvakrát vytáhl, když výtečnými zákroky zneškodnil pokusy Trvala a Pospíšila, jenž zakončoval opět po spolupráci s Abrahámem. Na druhé straně rovněž předvedl své brankářské umění Sova, jenž zpacifikoval střelu Ješety. V 7. minutě běžel Pospíšil sám na Szaba a českolipský gólman opět čaroval. O chvíli později si poradil i s ránou Václava Budky. Po něm hlavičkoval nad branku Trval. Českolipští dali o sobě vědět v 18. minutě, ale Šanda se k pořádnému zakončení nakonec nedostal. O šedesát sekund později lovil Szabo míč ze své sítě poprvé, když ho překonal jeho spoluhráč Košík – 0:1. Minutu nato si Pospíšil skutečně pospíšil a hokejovým blafákem zvýšil vedení Sparty na 0:2. Vzápětí mohlo být pro Českolipské ještě hůř, Abrahám nejdříve trefil tyč a poté nevyužil další stoprocentní šanci, když uháněl sám na Szaba, který měl snad kouzelné rukavice. Poté se dvakrát prezentoval Dvořák, obě jeho střely ovšem cíl nenašly. Z Pražanů byl nejvíce vidět Abrahám, ten nahrál Trvalovi, ovšem Trval jeho nabídkou pohrdl. Stejně dopadl jeho kamarád Margolius. Ve 31. minutě se domácí dočkali snížení, po centru Šimona se prosadil Radek Houška – 1:2. Další tutovku spálil Dvořák, kterého Sova vychytal, ovšem balón se opět odrazil k Dvořákovi, nýbrž ten přestřelil zcela odkrytou klec. Ve 35. minutě zafungovalo staré otřepané heslo „nedáš – dostaneš“. Martin Ponocný, který nastoupil jako člen CL Fans, sice vypálil, ale jeho projektil zastavila sparťanská defenziva. Z protiútoku udeřil Marek Trval, jenž pověsil kulatý nesmysl přímo do šibenice – 1:3.
Po krátké přestávce na občerstvení se opět pokračovalo dál. Místo Vojty naskočil Petr Novák. Když Trval přihrál Pospíšilovi a gólman Szabo opět kouzlil, mohli mu diváci začít přezdívat Harry Potter. Se zlou se vůči Szabovi potázal i Budka. Ve 48. minutě už ale nestačil na spolupráci Abraháma s Pospíšilem a posledně jmenovaný opět skóroval – 1:4. Zmírnit rozdíl ve skóre mohl Dvořák, leč neúspěšně. Poté se ukázal znovu Abrahám, nejprve ho vychytal Szabo, potom zastoupil českolipského strážce svatyně na brankové čáře Soukup. Po pasu Nováka pálil nebezpečně Abrahám. Sám Novák pak zkoušel vystřelit, ale mířil jen doprostřed klece, kde stál připravený Szabo. Krásným pokusem se prezentoval také Ladra a Sova se jako pravá sova pěkně prolétl, aby balón konečky prstů vytěsnil. V šanci se ocitl opět Pospíšil, avšak to už byl v českolipské brance Šanda, který nahradil odstoupivšího Szaba. Barvíř pak zkoušel své štěstí střelou z úhlu, kterou Sova v pohodě ze vzduchu sebral. V 66. minutě si Houška se Šimonem zopakovali souhru jako při jejich prvním gólu. Jen s tím rozdílem, že tentokrát centroval Houška a Šimon doklepl hrací předmět do sítě – 2:4. Vzápětí stál Barvíř tváří v tvář Sovovi a nezaváhal – 3:4. Poslední pokus v tomto utkání měl na svědomí Trval, ale z otočky nemířil přesně. Českolipští už nestihli vyrovnat, ale to v tomto duelu není až tak podstatné, neboť zde o výsledek ani tolik nejde. Jde o to, aby se diváci a hráči dobře pobavili.
Česká Lípa – Sparta Praha 3:4 (1:3)
Branky: 31. Houška, 66. Šimon, 69. Barvíř – 19. Košík vlastní, 20. a 48. Pospíšil, 35. Trval
Rozhodčí: Folk – Řeháček st., Řeháček ml.
Bez karet.
Sestava České Lípy: Szabo – Soukup, Dvořák, Košík, Kubáň – Houška, Štěpánek, Ješeta, Šindelář – Šanda, Barvíř. (Šimon, Ladra, Holub, Ponocný).
Sestava Sparty: Sova – Tenner, Kotek, Margolius, Caudr – Berger, Abrahám, Budka, Vojta – Pospíšil, Trval. (Novák).