Milan Tichý se vrací do FBC Česká Lípa

Verze pro tisk |

Do České Lípy se vrací hráč, který zde pamatuje všechny úspěchy posledních let. Florbalista s vynikající střelou se ideálně hodí do přesilových her a v Brně nabíral ještě před českolipským postupem do Superligy důležité zkušenosti. MILAN TICHÝ (25) by nyní rád uspěl i s rodným městem.

Jak se těšíš na skutečnost, že si konečně zahraješ Superligu také v rodné České Lípě?
Těším se na to moc. Lípa má za sebou dobrou první sezónu, druhá mezi elitou bývá ale těžší. Proto se budu soustředit na to, abych to klukům svojí, doufejme, dobrou hrou co nejvíce ulehčoval.

Vracíš se z Brna, kde jsi i studoval. Jak se tvůj návrat rodil?
V Brně mi skončila smlouva, byli jsme proto se Štěpánem ve spojení a řešili případné okolnosti návratu. S přítelkyní jsme se dlouho rozmýšleli, kam povedou naše kroky dál, měli jsme určité konkrétní požadavky, které dokázalo vedení Lípy zrealizovat. To byl rozhodující faktor. Byly tam samozřejmě i další faktory, jako zahrát si po dvou letech před zraky rodičů a zhledat se opět v týmu s dlouholetými kamarády.

Jsi připravený převzít v týmu jednu z hlavních rolí?
Ano, jsem.

Jak hodnotíš své působení v Brně, které se víceméně celé uskutečnilo během první sezony 2016/17?
Jednoznačně musím brát své působení v Brně pozitivně. Osamostatnil jsem se. Pro mě to byla nejen velká florbalová změna, ale i ta životní. Přece jen jsem poprvé opravdu bydlel daleko od rodiny a nemohl se spolehnout na věci, na které jsem byl zvyklý. Nebylo navařeno, vypráno, vyžehleno (úsměv). Ale rád jsem se to naučil, člověk má pak ze sebe lepší pocit. Další super věcí bylo to, že jsem bydlel na pokoji nejprve s Finem, poté s Lotyšem. Mohl jsem tak nenásilně pilovat angličtinu, což není nikdy na škodu.

A co sportovní stránka?
Když to vezmu z čistě florbalového hlediska, určitě mě to posunulo dál, jiný styl trénování, kvalitnější spoluhráči, větší konkurence. Tyto věci vždycky posunou. Myslím, že jsem nabyté zkušenosti naplno prodal právě v baráži s Kladnem. Po ní jsem měl velkou radost, že jsem mohl pomoci, cítil jsem i takovou velkou osobní satisfakci. Ani druhou sezonu bych nebral vyloženě negativně, sice jsem do ní nemohl aktivně zasáhnout, ale naučil jsem se nahlížet na florbal i z jiné stránky, než z té hráčské. Denně jsem trénoval mládež a našel si cestu i k menším florbalistům. Abych to tedy shrnul, odchodu do Brna nelituji.

V minulé sezoně tě trápily vleklé zdravotní problémy. Jsi už v pořádku?
Zdravotní problém se týkal kolene, které je nyní po úspěšné operaci. Stoprocentně fit ještě úplně nejsem, koleno je sice v pořádku, ale noha je slabší. Letní přípravu musím strávit v posilovně a dodat jí pořádný objem.

První ročník Superligy zvládla Česká Lípa s celou řadou odchovanců. Druhý bývá tradičně těžší. Zvládne to podle tebe nebo je potřeba posílit?
Myslím si, že je vždycky důležitá rovnováha, nic není černobílé. Lípa má dobré hráče, kteří hodně vyrostli i díky jednomu ročníku v Superlize. Co může být možná malinko na škodu, je fakt, že to jádro je starší, než je u ostatních týmů momentálně zvykem. Na druhou stranu je zkušenější a to může hrát ve výsledku také velkou roli. Každopádně kdybych byl já v roli manažera, zkušené jádro bych postupně doplňoval juniory a do sezóny bych se pokoušel vždy přivádět jednoho kvalitního hráče, který by mohl hrát v prvních dvou lajnách. Důležitá je v tomto směru také lidská stránka. Častokrát se totiž stane, že vedení přivede hráče, který má ve výsledku negativní přínos a to je potom samozřejmě vyhozený čas i peníze oknem. Pro udržení Superligy si tedy myslím, že Lípa výrazněji posílit nepotřebuje.

Budeš poprvé v českolipském dresu (vyjma baráže s Kladnem) spolupracovat s trenérkou Lenkou Bartošovou. Jaký na to máš pohled?
Lenka je v pohodě ženská, kterou respektuji a nevidím v našem budoucím působení vůbec žádný problém. Celkově se mi trenérské obsazení českolipské lavičky líbí, je tam od každé "ingredience" trochu, takže na sezonu se v tomto ohledu těším. I přesto však zastávám názor, že trenér může být sebevíc dobrý, ale zápasy rozhodují hráči na hřišti, tedy pokud mají stejnou barvu štulpen (smích).

Kde by sis přál vidět Českou Lípu na konci příští sezony?
Moc bych si přál vidět Lípu na pozici do osmého místa.

Je to reálné?
Bude to těžké, ale reálné to je.
 

Nahoru