Hasičská legenda Zdeněk Frydrych převzal čestné občanství

Verze pro tisk |

Zdeněk Frydrych je čestným občanem města Česká Lípa. Tento titul mu za jeho celoživotní obětavou profesionální i dobrovolnou práci ve sboru hasičů, kterou významnou měrou přispěl k rozvoji požární ochrany města Česká Lípa, předala starostka Romana Žatecká.
Mimořádně obětavý, velmi statečný, hasič každým coulem a především chlap. Tak dodnes vidí kolegové Zdeňka Frydrycha, který je žijící hasičskou legendou.

Pan Frydrych je přes 60 let u hasičů, je bývalým profesionálním hasičem a členem Sboru dobrovolných hasičů Česká Lípa.  V roce 1965 byl jedním z pěti členů, kteří položili základní kámen profesionálních hasičů v České Lípě a založili veřejný požární útvar. Profesionálním hasičem zůstal až do svého odchodu do důchodu v roce 1998.

Je nositelem mnoha hasičských ocenění a vyznamenání. Jako profesionální hasič obdržel v roce 1979 od tehdejšího prezidenta vyznamenání za hrdinský čin, když při požáru Benziny odjel s hořící cisternou plnou nafty mimo areál, čímž zachránil mnoho lidských životů při případném výbuchu plných podzemních nádrží. Při této akci nebral ohled na svůj život, ani na svou rodinu, pouze se soustředil na svou práci a záchranu ostatních životů. Za svůj život vychoval několik generací hasičů, vedl k tomu i své děti.

„Vážený pane Frydrychu, je mi velkou ctí vám jménem města a jeho občanů, jejichž majetek a životy jste jako hasič po více než 60 let chránil, předat u příležitosti vašeho letošního životního jubilea titul čestného občana města Česká Lípa,“ uvedla při slavnostním ceremoniálu Romana Žatecká.

Čestné občanství mu bylo uděleno zastupiteli města dne 27. června 2018 a slavnostně předáno v pondělí, 10. září 2018. „Odvaha, chrabrost, vytrvalost, obětavost a velké srdce, to je pan Frydrych. Pro mě, jako bývalého hasiče, je skutečnou legendou,“ poznamenal místostarosta Juraj Raninec.

Pan Frydrych je již devátým čestným občanem České Lípy od roku 1998, když před ním se jimi stali: Zdeněk Pokorný (1998), Mgr. Marie Vojtíšková (2000) a Mgr. Břetislav Vojtíšek, Mgr. Ladislav Smejkal (2006), Doc. PhDr. Jiří Vomáčka, CSc. (2008), Jaroslav Panáček (2008), Rudolf Novotný (2009), Ing. Luboš Novák, CSc. (2017).
 

alt
alt
Nahoru