Den#2 ČDP: Divadlo Continuo ťalo do živého

Verze pro tisk |

Oproti prvnímu festivalovému dni byl druhý den ve znamení jediné inscenace. Ovšem jaké! Na sever Čech dorazil prvně legendární soubor z jihočeských Malovic Divadlo Continuo. Jeho suverenita pak ťala do diváků od prvních okamžiků.

Soubor Divadla Continuo režiséra Pavla Štourače je tvořen herci, tanečníky a hudebníky z mnoha koutů Evropy, kteří se během let postupně přidávali k souboru, aby svůj um a talent zúročili v zatím poslední inscenaci Poledne, věnované ruským disidentům, kteří na náměstí v Moskvě protestovali v roce 1968 proti okupaci Československa spojeneckými tanky. Jasně čitelná inscenace o vláčení a mučení tzv. osmi statečných s akcentem na osud sovětské básnířky Nataliy Gorbaněvské pak byla hodinovým dechberoucím zážitkem.

Epizodní vyprávění tvořené výjevy z výslechů, mučednickými praktikami z léčebny pro duševně choré, psychickým i fyzickým nátlakem při domovních prohlídkách, televizním zpravodajstvím o incidentu podaném komunistickou rétorikou, to vše s minimem slov, která předávala pouze faktické informace. Nositelem dramatu byl totiž především pohyb.

Herci spolu v divadelních situacích komunikovali prostřednictvím výrazového tance a vše podkreslovala a spoludotvářela živá drásavá hudba a ruchy čtyř muzikantů, kteří se ukrývali v zadní části jeviště za průsvitnou oponou. I díky světelnému parku a efektnímu svícení postupně dopadala na diváka tíseň z utrpení lidí, kteří chtěli jen svobodně vyjádřit svůj názor. Za ten se dočkali posměchu, diskreditace a bolesti, aby ale i přese všechno neztratili svou hrdost a nepodvolili se útlaku režimu.

Představení má zřejmý apel. Stále připomínat, jaké nepravosti se dějí kolem nás. A není potřeba zacházet daleko, nabízí se příklad ukrajinského režiséra Olega Sencova, hlasitého odpůrce ruské anexe Krymu, odsouzeného v Rusku na dvacet let za údajný terorismus. Zlo si libuje v našem mlčení a dále se šíří. Bylo mi z toho smutno. Možná mi bylo smutno ze mě samotného, za slepotu a mlčení. Pohne se v nás něco, nebo jen budeme přihlížet tomu, kdo bude další na řadě? Divadlo Continuo nabídlo něco výjimečného. A mnozí diváci tomu v závěrečném aplausu dali za pravdu.

Foto: Z. Kroupová, M. Štipská

www.cldp.cz

Reportáž z prvního dne si můžete přečíst ZDE.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru