Den #5 ČDP: Končit se má zvesela!

Verze pro tisk |

Páteční večer Českolipského divadelního podzimu byl skvělou předehrou k poslednímu dni letošního 42. ročníku této divadelní přehlídky. V sobotu 20. října bylo naplánovaná celkem tři představení a nutno říci, že na chuť si přišli všichni, děti, studenti, muži, ženy, divadelníci i ti, kteří v divadle třeba v životě nebyli.

Sobotní odpoledne odstartovalo ve tři hodiny koncertem dětské kapely Nedloubej se v nose Divadla rozmanitostí v Mostě. Hrálo se přímo na jevišti, takže i děti mohly zažít atmosféru divadelních prken stejně tak, jako v pátek mohli jejich rodiče na koncertě En.drua. Děti však byly o poznání smělejší a vzaly divadlo útokem. Po třetí písničce si vytvořily v divadle vlastní svět, hrály na honěnou mezi nekonečnými řadami sedadel, hrály na schovku na balkonech divadla. Prostě jedna velká dětská párty.

Dětský koncert pak od půl páté vystřídalo tradiční komorní představení v salonku divadla. Tentokrát měli v tomto malém prostoru vystoupit ti nejlepší „slameři“ z České republiky. Díky nim si tak v České Lípě odbyla premiéru disciplina zvaná slam poetry a nutno říci, že to byla premiéra více než úspěšná. Na podiu se postupně vystřídali čtyři slameři, každý přednesl celkem tři vlastní texty. První v pořadí byl slamer s přezdívkou Pan Fenek zaměřující se především na texty ze zvířecí říše s velmi přesnými přirovnáními k dnešnímu světu. Dalším v pořadí byl mladý slamer Kaledon, který jakožto student PR a marketingu často mluvil i o devastujícím prostředí sociálních sítí. Třetím slamerem byl Dr. Filipitch, mistr ČR ve slam poetry, který celým večerem i provázel. V textech neměl jedno určité téma, přednesl slam věnovaný mamince, sebevrahovi, který skočil pod vlak a jeden zcela absurdní text, který před přednesem pomocí překladače nechal přeložit do mnoha nejrůznějších jazyků a poté teprve do češtiny. Třešničkou na dortu pak bylo vystoupení Jiřího Charváta aka Rimmera, dvojnásobného mistra ČR ve slam poetry, blogera, stand-up komika a Českolipáka. Jeho především existenciální texty sklidily u diváků velký úspěch. 

Úplně posledním představením letošního ročníku ČDP pak byl Sen v noci svatojánské, obnovená premiéra domácího souboru DK Jirásek Česká Lípa, která byla zároveň takovým malým dárkem všem českolipským divákům. Legendární představení režiséra Václava Klapky a hereckých pardálů pod nezapomenutelnou taktovkou Ladislava Klapky obnovili mladší členové DK Jirásek pod vedením Dity Krčmářové. Zcela vyprodaný sál se ochotně smál všem vtipům, které v představení jsou, mnohdy dokonce s potleskem na otevřené scéně. Jakoby se v průběhu představení smazal rozdíl mezi hercem a divákem a tyto dvě skupiny oddělené jevištěm se spojily v jednu velkou masu užívající si společné chvíle plné smíchu, radosti i slz dojetí. A jak pravila prezidentka festivalu Dita Krčmářová po nekonečné děkovačce: „Františku Zborníku, toto představení a stejně tak celé ČDP bylo pro tebe. Jedeme dál a hrajeme jako o život!“

Ať tedy žije divadlo, ať žijí naši diváci, ať žijí kolegové herci a ať žije 43. ročník Českolipského divadelního podzimu!

Foto Markéta Štipská, Zuzka Kroupová
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru