Volby 2018 – Hlasování skončilo

Verze pro tisk |

Je pár minut po uzavření volebních místností. Sčítání nebude tak rychlé, jako v jiných volbách. Možností, jak se dalo hlasovat, bylo hodně.

Po druhé hodině už lze zase zveřejňovat odhady. Tak já odhaduji, že v Lípě hlasovalo 28 procent oprávněných voličů. A díky komplikovanosti systému bude 0,7 % hlasů neplatných.

V předchozím textu jsem nedokončil svou myšlenku, jak vlastně vycházím s některými českolipskými politiky. Skončil jsem u toho, že s Jurajem Ranincem mám dlouhá léta korektní vztahy. Neválčí se mnou. Trochu podivný vztah mám s neoficiálním lídrem PRO Českou Lípu, panem Vladimirovem. Osobně jsem s ním nikdy nemluvil. Oficiálním lídrem byl v obou volbách někdo jiný, takže jsem komunikoval s lídry, případně s pověřenými osobami. Z různých stran se mi doneslo, že si myslí, jak jsem proti němu zaujatý. Asi od okamžiku, kdy jsem napsal, že je jeho spolek jen Skokanovým béčkem. Před těmito volbami jsem nabízel, že s ním udělám rozhovor, ale ten se neuskutečnil. S panem Kozákem jsem nechtěl, protože jsme ho dělali před čtyřmi lety a já chtěl představit nové tváře. Nakonec tou novou tváří byla Petra Hurtová (zde).

Jestli mi na PRO a dříve uklízečích něco vadilo, tak princip. Nemám rád volební seskupení, která jsou spíše podnikatelským záměrem než stranou či hnutím. Nevnímám podnikatele, jakkoliv úspěšné, jako zloděje apod. Tyhle klišé nemám rád. Velkopodnikatele potřebujeme stejně jako učitele, doktory či uklízečky.

Podobnou averzi mám přece i k ANO. To nesouvisí s tím, že jsem před týdnem předpokládal jeho vítězství v českolipských volbách. Jitka Volfová mi mimochodem slíbila, že se nezachová podobně jako Romana Žatecká a nepřestane se mnou komunikovat hned poté, co ji poprvé v i-novinách natřu. Nebudu cítit jako nějakou prohru, když se stane starostkou. Podobně to mám i s většinou reálných lídrů.

Zapomněl jsem na místostarostku Šafránkovou. Té mi je prostě líto. Bez jakýchkoliv zkušeností se stala hlavní představitelkou ANO, místostarostkou. Od začátku byla zoufalá. Neuměla mluvit. Zažil jsem to několikrát a vždy jsem se za ni styděl. Představoval jsem si sebe na jiném místě. Přes své učitelování nerad vystupuji na veřejnosti. Vyloučili ji z ANO, sehrávala roli užitečného idiota až do úplného konce. Ale asi se jí to aspoň finančně vyplatilo. Před volbami s ní už nikdo nepočítal, a tak postavila svou kandidátku. Asi nejen já předpokládám, že skončí v poli poražených. A časem zapomenutých.

Za chvíli už bude jasněji, jak to celé dopadne. Ozvu se s výsledkem z prvních okrsků.

Nahoru