Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

Verze pro tisk |

Podzimní senátní volby se blíží a my vám chceme postupně představit osobnosti, které se rozhodly jít s kůží na trh a ucházet se o naše hlasy. Kandidát Pirátů Petr Jeník je vše, jen ne nudný. Kandidovat se rozhodl v okamžiku, kdy dosáhl potřebného věku. A hned je ho plný internet, zviditelnil se například tím, že podal trestní oznámení na svého předchůdce ve vedení Českolipské informační.

Nejprve mi vysvětli, jak se z novináře, který se chlubil svou nezávislostí, stane politik. Ješitnost, nespokojenost, šance se uživit jinak než prací?

Byl to celkem přirozený vývoj. Tím, že jsem začal dělat před více než deseti lety novinařinu, jsem se začal mnohem více zajímat o místní politiku. A viděl jsem tolik špíny, že jsem prostě musel udělat něco víc a zapojit se. Trochu mě mrzí závěr tvého dotazu "jinak než prací". Když děláš politiku pořádně, je to hodně práce. Víc, než jí mám ve své "práci".

Co tě ve skutečnosti živí? Občas prohlašuješ, že zaměstnáváš lidi různých ras a národností, ale mě to nikdy nebylo jasné. Zkus to voličům vysvětlit. Začni třeba popořadě, podle procenta příjmů.

Je to malinko složitější. Dělám v podstatě webové stránky, ale nikoli na zakázku pro někoho, ale pro sebe. Abych je následně provozoval a vydělával jejich provozem, například na prodeji reklamy. Některé (vlastně většinu z nich) pak jako rozjeté vydělávající projekty prodám po nějakém čas dál.
Vytvořil, provozoval a následně prodal jsem už takto spoustu projektů. Od zpravodajského portálu přes různé zaměřené magazíny, diskusní fóra, ale třeba i internetové rádio, portál specializovaný na pořádání soutěží krásy či aukční portál.

A jedním z takových projektů je i portál určený ke zpracování fotbalových statistik a předzápasových přehledů. Vytvořili jsme s kolegou projekt a získali pro něj zahraničního investora prostřednictvím něhož prodáváme fotbalové statistiky novinářům, blogerům, bookmakerům ale například i vášnivím sázkařům z celého světa. Víme, jací hráči nastoupí do zápasů, kteří budou chybět kvůli zraněním či suspendacím, či kteří hráči se naopak vrátí po absencích v minulých zápasech. Těch dat je opravu hodně. Známe kompletně historii hráčů a klubů.

Zpracováváme takto přibližně 40 fotbalových lig a data poskytujeme v 19 jazycích. Z těch pro nás zajímavějších například i v japonštině, čínštině či korejštině.

No a téměř na každou ligu, kterou zpracováváme, máme člověka z té země. Brazilské soutěže dělá Brazilec, japonskou ligu Japonec atd. Toť odpověď na dotaz o tom jak pro mě (firmu, jíž jsem spoluvlastníkem) pracují lidé různých národností.

Je to jeden z mých nejúspěšnějších projektů. Jen nás teď "trochu" dostal Covid. Místo TOP sezóny, kdy se na jaře hrají finále mnoha lig, šel projekt dočasně prakticky k ledu. Pro nepřející lidi, kterým by to mohlo udělat trochu té radosti, která jim v životě chybí, to "trochu" má za jedničkou hodně nul.

Léta jsi kritizoval přisátí politiků na obecní rozpočet a pak jsi vzal funkci v Českolipské informační. Jak sis pro sebe, své voliče obhájil toto rozhodnutí? A neboj, hned další otázka bude na Stejskala.

O funkci jednatele jsem si dokonce řekl, a to ze dvou důvodů. Znám IT problematiku a navíc jsem vystudoval ekonomiku a léta dělám kromě webů i účtařinu a mám tedy k vedení městské IT firmy co říci. A tím druhým důvodem bylo to, co zmiňuješ už v otázce. Tedy podezření na prapodivné utrácení bývalého jednatele Stejskala. 

Myslíš, že kauza Stejskal vyšumí? Připomínám neznalým čtenářům, že jde třeba o vykazování podivných služebních cest tvého předchůdce, o podivné platby městskou platební kartou a podobně.

Nevyšumí. Policii jsem předal stovky a stovky naprosto evidentních důkazů. Škoda je za cca 1,4 milionu. Od více než sedmi stovek falešných služebních cest, které nikdy nevykonal, ale čerpal na ně přes 800 tisíc korun náhrady, přes nákupy osobních věcí z firemních peněz, kdy si z peněz nás všech koupil mimo jiné vinotéku, či pneumatiky a oblečení na motorku. Bylo toho fakt hodně. Vybíral i peníze z firemního účtu a jejich útratu pak dokládal fakturami za nikdy nevykonané služby. 

Jak dlouho jsi na této kauze pracoval? Přiznáš, že bylo účelové vytáhnout toto eso v době volební kampaně?

Dlouho. Od března 2019, kdy jsem se stal jednatelem firmy, do října 2019, kdy jsem také podával trestní oznámení. Toť i odpověď na dotaz "před volbami". Nepodával jsem to teď. Teď jsem o tom jen informoval a ta prodleva proto, abych nemařil vyšetřování.  To je už téměř u konce a brzy padne obvinění.
Nebyla to žádná sranda. Začal jsem porovnáváním služebních cest s tím, kde skutečně byl například podle toho, kde zrovna platil kartou či byl na služební cestě pro jinou firmu, ve které ve stejné době Stejskal působil, a to podle dokladů, které mi poskytl likvidátor oné firmy a které jsem taktéž všechny zkontroloval.
Spousta a spousta mravenčí práce, při které jsem zjistil mimo jiné i to, že se nějak podezřele opakují účely služebních cest či jejich cíle. Při bližším srovnání jsem pak zjistil a policii zdokumentoval, že falešné pracovní cesty vlastně jen z velké části kopíroval z roku na rok.

Máš od Stejskala či ODS nějakou reakci?

Mě osobně nekontaktoval. Samozřejmě se ale brání. Do basy se mu nechce. Lítá v tom za více než milion a hrozí mu od dvou do osmi let. Chtěl třeba firmě předat věci, které si nakoupil za firemní peníze a tvrdí, že je používal k výkonu funkce jednatele. Třeba vinotéku nebo motorkářské hadry. Odmítli jsme věci pochopitelně převzít. Co s nošenými hadry na motorku nebo pneumatikami na motorku, když firma ani motorku nemá.

Všech se ptám, koho by byli ochotní podpořit ve druhém kole, kdyby v tom prvním neuspěli. Nevyhnu se tomu ani u tebe, přestože ostatní mi odpovídají více než diplomaticky. Máš nějakého favorita kromě sebe?

Čistě hypoteticky, kdybych do druhého kola nepostoupil, což věřím, že se nestane, podpořím kandidáta z některé z demokratických stran a vyberu si až podle toho, který se v předvolební kampani neuchýlí k nějakým prasárnám typu trollích farem na facebooku, kdy na ostatní kandidáty kydají špínu prostřednictvím falešných účtů. Zaznamenal jsem už několik takových pokusů. Nelíbí se mi to. Který z mých konkurentů by to byl, je vlastně docela jedno. Jsou jeden jak druhý. Vážení pánové v letech, jakých je plný senát.

Prozraď mi nějaký falešný účet. V mé sociální bublině zatím žádný nevidím a chci se také bavit.

Těch je fakt spousta. Jména jsou smyšlená a komentují politické příspěvky např. ve skupinách Českolipáci či Česká Lípa bez cenzury. Lezou na stránky konkurenčních politiků, dávají posměšné reakce k příspěvkům a naopak ty své „koně“ neustále chválí a napadají odpůrce, kteří se negativně vůči jejich koním vyjádří. V paměti mi utkvěli například Milan Včelka, Richard Král, Břetislav Břeh, Jarda Němeček nebo již profláknutá Klotylda Malá. Přibývají další a další.

Sledoval jsi práci svých předchůdců? Z této otázky se zatím všichni také chtějí vyvléknout. Kdo podle tebe jako senátor obstál a kdo moc ne?

Nebylo moc co sledovat. Vážení pánové, kteří hlasovali v senátu o zákonech. Nic víc, nic méně.  Občas přestřihli nějakou pásku a poslední rok svého mandátu se začali více ukazovat na veřejnosti doufaje ve znovuzvolení. Vlastně to je i důvod proč se o post senátora ucházím. Nechci být jen dalším neviditelným senátorem, který od lidí dostane šest let senátorského platu jako odměnu za celoživotní práci lékaře, právníka či starosty.

Kdyby sis, byť jako nováček, mohl vybrat výbor, podvýbor či jinou senátní funkci, o co by šlo? Ve které oblasti by ses chtěl angažovat nejvíce?

Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Komise pro sdělovací prostředky. K obojímu mám blízko.

 Zároveň se chci hodně angažovat v boji proti nejrůznějším šmejdům, které ze srdce nenávidím a kteří se neustále snaží někoho podvést. Tomu se věnuji dlouhodobě i jako pisálek.
Legrační bylo, když se mě pokusila bývalá starostka Žatecká dehonestovat tím, že mě označila přímo na zasedání zastupitelstva za "šéfika Školy podvodů".

"Škola podvodů" byl totiž naopak projekt, prostřednictvím něhož jsem upozorňoval na spoustu podvodů na internetu a to tak, že jsem přesně popisoval, jak dané podvody fungují, aby se jím lidé vyhnuli a nenaletěli. Byla to moje srdcovka, kterou jsem dělal ve volných chvílích a neměl z toho ani korunu. (Stejně jako v případě aplikace Bonzačka  - http://bonzacka.cz).

Jako senátor bych v tomto svém boji proti šmejdům a podvodníkům rád pokračoval a to jak při legislativní činnosti, tak při prevenci a šíření osvěty a při pomoci těm, kteří se již stali obětí těchto šmejdů.

Řada politiků, zejména těch tzv. populistických, se stále nechává slyšet, že Senát je zbytečný. Obhájil podle tebe svou existenci?

Senát má celou řadu funkcí, které považuji za velmi důležité. Tou první je ochrana demokracie. Za touto nic neříkající frází se skrývá mimo jiné to, že bez souhlasu Senátu není možné měnit Ústavu ani Ústavní zákony či Volební zákon. Senát je složený z 81 senátorů a každé dva roky se jich 27 mění. Je tedy zaručeno, že nebude kopírovat složení poslanecké sněmovny a nebude jeho složení ovlivněno ani nějakou aktuální náladou ve společnosti. Ukazuje se, že to funguje.

Další funkcí je funkce kontrolní. Senát kontroluje všechny zákony, které vyprodukují poslanci a mohou jim je vrátit k přepracování, a to se často i děje. Toto funguje i v zemích, kde Senát nemají. Dělají to jiné instituce. To jen pro ty, kteří rádi používají argument "Zrušme senát, ušetříme. Jinde ho nemají". Neušetříme. Jen tu hlavní činnost, tedy kontrolu zákonů bude dělat za stejné a možná i větší peníze jiná instituce.

Další funkce je zákonodárná. Senát sám navrhuje zákony, a to často na podnět občanů.
A zdaleka ne poslední a ani méně důležitou je funkce jakéhosi regionálního ombudsmana. Senátor by měl být k dispozici lidem ve svém obvodu. Být jim oporou při jednáních s úřady a politiky a být jim rádcem v nejrůznějších životních situacích.

Senátoři jsou díky způsobu volby skutečně chápáni jako regionální ombudsmani a lobbisté zároveň. Můžeš nám prozradit, jak bys chtěl konkrétně prospět svému volebnímu obvodu?

Mám to dokonce jako jeden z hlavních bodů svého programu. Otevřu skutečně fungující regionální kancelář a stanu se prostředníkem či mediátorem mezi občany, místními úřady a politiky.
Využiji k tomu své znalosti a zkušenosti z komunální politiky, novinařiny i vedení účetnictví ale i kontakty Praze na celostátní politické úrovni, kde máme tým specialistů od právníků přes špičkové ajťáky či odborníky na životní prostředí, regionální rozvoj, evropské dotace apod.
Pro potřeby občanů v regionu využiji i takzvané expertovné. Tedy přibližně čtvrt milionu ročně, které má každý senátor k dispozici na služby expertů. Nebudu je utrácet za administrativní služby od stranických kolegů a lidí s jistě jen náhodou stejným příjmením.

No a teď k našemu vztahu. Poprvé jsme se střetli, když jsi starostku Moudrou přetvořil v editoru na prase. Sledoval jsem tvé jakoby nezávislé noviny, ale tohle už mi přišlo přes čáru. Jak to vidíš zpětně?

Byla to prostě jen karikatura. Ztvárnění "rypáku v korýtku". Reakce na fakt, jak v té době úplnou náhodou vyhrával výběrová řízení na tvorbu lukrativních projektů jakýsi pan Král z Vysokého Mýta, který byl partnerem tehdejší starostky Moudré a otcem její dcery.

Nechystáš se pitvat i v jiných věcech než v Českolipské informační?

Chystám a pitvám. 

Já jsem z počátku byl stejný. Dost jsem si užíval, když jsem si ve svých komentářích dělal ze zastupitelů srandu, možná jich i docela dost naštval. Jednou mi místostarosta řekl, že jsem skutečně nezávislý, protože jsem nasral už úplně všechny. Ale přišlo mi, že jsem z toho vyrostl, uvědomil jsem si, že stát se zastupitelem, či politikem, je také docela slušná oběť. Už jsi taky dospěl? Obzvlášť když teď jsi na druhé straně barikády.

Jak říkáš a já to říkám taky. Jsme v tomto ohledu stejní. A ano, postupem času jsem některé své názory přehodnotil také. Máme velmi podobný osobní vývoj. Jen nesouhlasím s tím, že "jsi nasral úplně všechny". Ani ty ne, ani já ne. Možná jsem já naštval spoustu lidí z řad tvých známých, jak se teď pěkně říká z tvé "sociální bubliny". A totéž platí o tobě. Možná jsi naštval lidi ze sociální bubliny toho místostarosty, a tak to pro něj vypadá, že jsi naštval opravdu "úplně všechny". Je to samozřejmě nesmysl. Česká Lípa a vlastně celé Českolipsko je mnohem více lidí než těch pár desítek, které ty považuješ za "všechny". 

Ale abych tě jen nehaněl. Třeba se mi líbí, jak nesnášíš rasisty a vůbec máš na spoustu věcí podobný názor, třeba co se týká průhlednosti politiky, otevřenosti. Jak se tvůj světonázor formoval?

Neberu to jako nějaké hanění. Naopak s tebou v mnoha ohledech souhlasím a když nesouhlasím, beru to prostě jako jiný názor. Na to, jak jsem dospěl ke svým názorům, odpovědět neumím. Ani to vlastně nevím. Připadá mi normální, že se nemá krást, lhát, podvádět a neodsuzovat lidi na základě barvy kůže.

Napadlo mě, že Piráti díky věku většiny členů mají problém najít kandidáty do Senátu. Jsi teď na Českolipsku nejstarší?

Nejsem nejstarší. Jsem politicky nejzkušenější a jsem nejvíce vidět. Jsem v Lípě zastupitel a mimo to jsem předsedou místního sdružení Pirátů. Díky své práci mám čas se tomu věnovat, a to také dělám. A dělám to rád.

Petr Jeník (* 5.září 1979) pochází z České Lípy, kde také vystudoval střední školu v oboru obchodník. V České Lípě stále žije a pracuje. Hned po maturitě (1999) nastoupil roční základní vojenskou službu a krátce po ní začal podnikat v oboru účetnictví. Následně bezmála dva roky působil jako redaktor Českolipského deníku. Práce redaktora mu přirostla k srdci a přestože se novinařině již nevěnuje profesionálně, zůstává tomuto oboru stále věrný a vede ve svém volném čase internetové Neoficiální Městské noviny města Česká Lípa. V současné době podniká v oboru internetového marketingu. Vytvořil a provozuje celou řadu úspěšných internetových stránek.

Petr Jeník je ženatý, má tři děti, dva psy a dvě kočky a žije spokojený život ve čtvrti Svárov v České Lípě.

Petr Jeník sympatizuje s Pirátskou stranou od samého počátku. Členem strany se stal v prosinci roku 2017, kdy také poprvé usedl do křesla zastupitele města Česká Lípa, když jako náhradník vystřídal Tomáše Martínka. Ten se krátce předtím stal poslancem parlamentu ČR a na místo zastupitele města rezignoval.

---

Předešlé rozhovory se senátorskými kandidáty:

Libor Šmejda

 

Nahoru

Komentáře

Re: Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

Pěkný "drajv" hezky česky řečeno, taky jsem ho měl před 18 lety. Jen k titulku, pokud uspějete, stanete se neviditelný, protože zviditelnit se dá jen třeba jízdou v opilosti v protisměru, podvodem, či jinou nezákonností. Pak se dá zviditelnit ještě, že ty media vlastníte, tedy vlastně je vlastní manželka.
Trestní oznámení je povinností každého občana, pokud na nějakou nekalost příjde. Ale od roku 2013 je taková inflace trestních oznámení, že politik, který nebyl na výslechu u policie, snad ani neexistuje. Ale po zemanovsku, padni komu padni, ať to je premiér, hejtman, nebo Stejskal.
Osobně preferuji spíše úspěšného lobistu, který dokázal vylobovat pro svou obec obchvat, protože i Lípa ho potřebuje. Když už jsem stříhal pásku při jeho začátku, chtěl bych se dožít i pásky na jeho dokončení. Zatím 12 let "kecy v "kleci" odstartované Bártou z neslavné éry VV.

Nahoru

Re: Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

Ale to já přeci vím, že v ODS neznáte způsob zviditelnění prací pro lidi, ale jen díky zlodějinám, řízením pod vlivem apod. A že podporujete kandidáta ODS a líbí se vám zákulisní lobbing to mě taky nepřekvapuje.
Stejně tak mě nepřekvapuje, že "být vidět" si vykládáte pouze jako "být vidět v médiích".
Fakt vás ani na chvíli nenapadlo, že být vidět může být člověk tím, že je užitečný a dělá něco pro lidi?

Nahoru

Re: Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

Boží dobroto - na ŘSD jsou stovky projektů - pokud ministr, ředitel ŘSD a další nevědí, že daná akce je opravdu potřebná právě pro ty Vaše lidi, tak se bude odsunovat do nekonečna.
Pokud budete hlásat, že všichni ostatní jsou stejně gauneři, tak zůstanete sám, jako ten Jakešův kůl v plotě. Pokud nenajdete spojence, tak nic z té Vaší pravdy nikdy neprosadíte.

Nahoru

Re: Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

Nehlásám, že všichni jsou gauneři :)
Trestní oznámení jsem podával v životě dvě. Jedno na Stejskala, jedno na Žateckou, když chtěla nechat vytvořit od firmy pro níž pracuje za městské peníze web o srdečních chorobách za více než 400 tis, z čehož 250 tisíc bylo právě za pouhou tvorbu webíku, který by vám student střední školy vyšvihl za desítku.Odložili to, protože jen těžko by dokazovali zda šlo o záměr či hloupost, která trestná není.
S projekty na ŘSD máte pravdu. Proto jsem rád, že ŘSD už má jasno a projekt obchvatu České Lípy po jeho zastavení Bártou z VV opět rozjeli.

Nahoru

Re: Petr Jeník: Nechci být dalším neviditelným senátorem

No nakonec se skoro shodneme. ŘSD to rozjíždí, ale opravdu nějak pomalu. Jinak v IT jsou opravdu zajímavé věci, takový Erecept to je věc. Myslím na portále - stačí uklepnou špatně číslo telefonu pacienta a dostane ho úplně někdo jiný - kde je takové GDPR ? No ale nakonec, když je dobrá Vomáčka, je stravitelný i ten zbytek.

Nahoru