36/2020

Verze pro tisk |

Včera jsem opouštěl počítač v okamžiku, kdy chybělo spočítat zhruba dvacet procent volebních okrsků. Pojďme si shrnout konečná čísla.

Krajské volby

Když jsem poprvé napsal o letošních krajských volbách, tvrdil jsem, že Starostové budou atakovat nadpoloviční většinu mandátů. K většině chyběl jeden.

Jejich kandidátka byla narvaná osobnostmi, ve finále rozjeli marketingovou mašinu na plné obrátky. Získali 38,57 procenta hlasů (minule 32). Sám Martin Půta získal skvělých 11 363 preferenčních hlasů. Překvapila mě relativně vysoká volební účast - 40,41 %. Lidé se koronaviru nezalekli.

Podle všeho nebudou Starostové zatím jednat o koalici s ANO, ale se stranami na třetím a čtvrtém místě, Piráty a ODS. I to je dobrá zpráva, byť právě za ANO se do krajského zastupitelstva dostali tři zastupitelé České Lípy.

Podle ranního sdělení Martina Půty nejsou ale jednání až tak jednoduchá, takže koalice s ANO stále na stole je.

A dobré zprávy pokračují: v krajském zastupitelstvu nebudou komunisti. Já už myslel, že se nedožiju konce této strany propagující už svým názvem hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka (§ 403). Vnitřně mě mrzí pokračující destrukce ČSSD, ale za to, co předvedli jak v krajských, tak senátních volbách si nic jiného nezaslouží.

V samotné České Lípě by volby dopadly trochu jinak. Starostové by vyhráli s daleko menším náskokem. Měli 28,87 procenta hlasů, ANO těsně za nimi 27,86. Jitka Volfová zde získala 700 preferenčních hlasů. Půta 469. Třetí by v Lípě byli Piráti (9,46 %), čtvrtá SPD (8,46), pátá ODS (6,60). Jiná strana by z České Lípy do zastupitelstva kraje nepostoupila. Voličská účast tradičně ostudná - 31,42 procenta. A to ještě 150 lidí volbu nezvládlo a jejich lístek byl neplatný.

Senátní volby

Volby do Senátu dopadly podle mé předpovědi, ale ne zcela podle mé volby.

Jiří Vosecký, kandidát STAN a SLK získal 10 418 hlasů, což je 29,59 procenta. Druhý skončil bezpartijní kandidát ODS Vít Vomáčka s 5 381 hlasy a 15,28 procenty.

Petr Jeník pro mě skončil o jedno místo výše, než jsem tipoval. Piráti jsou na tahu a být nyní parlamentní volby, asi bych jim to dal taky, byť si na ně už připadám starý.

Čtvrtý byl Jan Riedl.

Proti mému tipu si prohodili pořadí i Petr Skokan a Libor Křenek. Ale dobrý - pokud mezi námi žije jen 7,61 procenta lidí, kteří věří v antipolitiku SPD, je to dobrá zpráva.

Chvost mi vyšel dokonale. O tom, jak tragická byla kampaň ČSSD, svědčí skutečnost, že reklama na jejich kandidáta Křupalu se začala na sociálních sítích objevovat až ve středu a objevuje se i nyní, den po volbách. Mrhají bezúčelně penězi.

Volební účast celkem slušná. Myšleno na senátní volby. 31,7 procenta.

Zajímavé jsou výsledky v České Lípě. Vyhrál by tu Vít Vomáčka s 20,29 procenty hlasů. Jiří Vosecký měl 16,38. Třetí by skončil Jan Riedl (14,8 %), čtvrtý Petr Jeník (9,83), pátý Libor Šmejda (9,06).

V Novém Boru naopak Jiří Vosecký zvítězil drtivě - 40,02 % (druhý Vít Vomáčka 14,19).

V Kravařích, baště Víta Vomáčky, svého starostu miluje 64,51 procenta voličů. Jiří Vosecký by tam skončil šestý až sedmý s 4,07 procenty hlasů. 

A co můj druhý domov, Okna, kde se vývěska zaplnila volebními plakáty rovněž?

Vosecký sice i tu získal 31,18 procenta hlasů. Druhý však Křupala z nedalekých Vrchovan, třetí SPD Křenek, čtvrtý Libor Šmejda. Volební účast 39,69 procenta, pět lidí nedokázalo odvolit platně.

Než to zavřou

Užil jsem si trochu kultury, než ji opět zatrhnou tipec.

Ve středu koncert The Backwords. Byl jsem na nich už potřetí. Stále stejně dobří, stále stejná atmosféra. A přišlo nás asi 350.

Včera jsem byl v Romanově, kde u hájenky zahrála skáčko skupina Basta Fidel, po ní se na pódiu objevila Mucha.

Basta Fidel mě bavil hodně, Mucha mi přišla oproti mým předchozím zkušenostem nudná. Experimentuje s novými zvuky, ale sprostá už je prvoplánovitě. Byla to však soukromá akce, nemělo se jednat o regulérní koncert. Je nefér její vystoupení hodnotit.

V nejbližší době jsem plánoval podcast s paní ředitelkou knihovny, ale Noc literatury se zrušila. Dnes se snad sejdu s Ditou Krčmářovou, abychom se dozvěděli více o Divadelním podzimu.

Basta Fidel, 13 let starý klip:

 

Nahoru

Komentáře

Re: 36/2020

Trochu mě mrzí, že jsi obětí stále dokola opakovaných klišé a šíříš je dokonce dál.
Např. že jsi na Piráty starý. Proč? Protože tak to říkají jiní? Nebo co je na programu Pirátů "jen pro mladé"?

Nahoru

Re: 36/2020

Propad ČSSD je skutečně katastrofální, i když se dal čekat.Ač jsem je nikdy nevolila, radost z toho nemám. Bohužel jejich elektorát se odlil do jiných stran nebo hnutí,zejména do ANO a pak taky asi k SPD. A dle mého soudu tuto tradiční stranu pomohl zničit i Andrej Babiš s vydatnou podporou mstivého prezidenta. Já jsem ráda,že jsem se ve svém životě šťastně potkala již v r.1975 s Ing. Rudolfem Battěkem a jeho tatínkem. Ten byl jeden ze zakládajících členů KSČ a dlouho působil na Slovensku,než byl jako učitel odejit. Jejich debaty byly opravdu ohnivé,radost byla je slyšet a dodnes na ně vzpomínám. To byl opravdový sociální demokrat a skvělý člověk, žádný typ Zemana nebo Haška apod. ..Naštěstí naše schůzky byly tak utajeny a na takovém místě, že na to estébáci nepřišli- jinak by určitě čekaly problémy na VŠ.
Komunistům taky odešel elektorát jinam a těch mi líto není. V parlamentních volbách bohužel ještě asi 5% překročí. Třináct získaných křesel v celé republice si předseda ,agent Falmer,plně zaslouží. Hezký den!

Nahoru

MUDr. Šepsová

Vážená paní doktorko, srdečně Vás zdravím!
Vaše názory většinově s našimi souzní, pročež si dovolím otázku, jak jste vnímala vyjádření k výsledku voleb ze strany premiéra Bureše a zjevně (opět) mimořádně znevýhodněného pana Zemana (to bylo neuvěřitelně hrubé až podlé na TV Prima).

Neviditelný ministr Plaga (ANO) se nedávno zasadil za zrušení maturitní zkoušky z matematiky, která má ovšem podle našeho názoru mimořádně těsný dopad na ekonomické znalosti a schopnosti české populace včetně schopností v oblasti výpočetní techniky atd.

V této souvislosti těžko chápat slova pana Zemana, že vítěz voleb, ve vnímání lidí s nepoškozeným mozkem tzv. "vítěz" s nejvyšším ziskem, má brát vše, hlavně hejtmanský post. Matematika, kterou pan ministr Plaga, stejně tak pan Zeman, neovládají, je naprosto jasná, exaktní! Množina A je největší, množiny B & C jsou sice menší, ale mají se rádi, mají většinově shodné názory, jsou oproti množině A schopné slušně a v zájmu občanů komunikovat! Mají v součtu dokonce výrazně více příznivců než množina A. Proč podle agenta Babiše a mstivého kamaráda Zemana by měl občany zastupovat matematicky menšinový a pro naprostou většinu z nich nechtěný představitel A?

Ne-li jinak, každé pověřené město má školské zařízení pro intelektem znevýhodněné -
proč tedy pánům Burešovi a Zemanovi nenabídnout možnost zapojení?!

Krásný nový týden všem!

Nahoru

Re: 36/2020

No,odpovídá se těžko. Já mám z matematiky maturitu ( rok 1974) a dodnes si pamatuji,že jsem měla jednu z otázek větu Cauchyovu o limitách funkce. To se dneska učí snad až na vejšce,tak hluboko úroveň výuky klesla. . A ohledně pana prezidenta- ten už se jen ve svých vyjádřeních opakuje, nic nového neříká a mně stále více připomíná toho staříčka Černěnka, generálního tajemníka ÚV KSSS nastoupivšího po uremikovi Andropovovi.Toho dva vodili a on se pořád tak usmíval a za něj vládli jiní ,jako u nás různí Mynářové a Nejedlí atd. Jinak já Primu nesleduji, ani Blesk , media prezidentovi milá. Ale moc se mi líbilo,jak Babiš v reakci na volby z Průhonic stále opakoval, jak skvělého výsledku dosáhli ve Středočeském kraji. Kdyby mohl, tak by řval jako v Agrofertu. Ztratit díky jedné hloupé papalášce a jejímu manželovi velmi lidnatý a strategický kraj, to umí fakt málokdo. A taky mne pobavil,když pravil,že jejich přirození spojenci,tedy hnutí ANO, jsou Piráti. Lepší vtip jsem dlouho neslyšela.
Ono ANO může stále vítězit a v parlamentních volbách zvítězí,ale jeho koaliční potenciál je dost malý. Pokud se pak do Sněmovny příští dostanou komunisti tak v počtu pěti , soc. sem taky do 10 poslanců, tak s kým sestaví vládu? Zbývá SPD. To by byly zajímavé námluvy. O Trikoloře si myslím,že se dostane tak akorát do kopru a zaslouženě.
Přeji všem hezký den! A samozřejmě jeden český vtip:
Nevíme,proč nechce Babiš povolit,aby se lidi v restauracích zapisovali,když sám podepsal ve vinárně...

Nahoru

Re: 36/2020

Krásný, výstižný vtip, i když vlastně smutně reálný...

Liberecký hejtman Půta inicioval "osvobození" ANO od krajské spoluvlády, tím i osvobození starostky České Lípy od souběhu s funkcí statutární místohejtmanky. Pan Bureš to možná opět označí za akt nenávisti...

Nahoru

Re: 36/2020

Jak odpovídá Cimrman na položenou otázku: Je to možné? Ano, to je možné... Je to prostě kampáň a účelovka. Vůbec ten Libereckej kraj je nějakej divnej. ANO tu nevyhrálo, Zeman dvakrát taky ne...
Jinak doporučuji zhlédnout záznam ČTK z dnešního Prostějova, kde se prezident zúčastnil slavnostního nástupu 53. pluku. Musím říci,že pohled na to,jak vrchního velitele vojsk vyvlékají pomocí ochranky z auta, otáčejí správným směrem, přičemž mu občas padá hlava dopředu a stěží se udrží na nohou,není tedy nic hezkého...
Přeji pěkné dny!

Nahoru