35/2020

Verze pro tisk |

Za týden budou volby, o kterých nevíme, jestli je ministr zdravotnictví kvůli Covidu raději nezruší.

Asi se to nestane, ale standardní rozhodně nebudou. I moji rodiče řekli, že k nim raději nepůjdou. A takových lidí budou tisíce, takže čtyřicetiprocentní účast je jen zbožným přáním.

Jak budu volit já? Kontaktoval jsem všechny kandidáty senátorské a pokusil se spojit se všemi subjekty, které kandidují do krajského zastupitelstva. Sám jsem si dal deadline do středy. Pokud do té doby materiál nedotáhnu, vydám ho až po volbách, aby si čtenáři udělali představu, jak komplikovaná komunikace s některými politiky je. V systému je už nachystaný dotazník KSČM, myslím si, že ještě dokončím rozhovor s Petrem Skokanem a dotazník vyplněný ANO.

Obavy mám o rozhovor s panem Štěrbou z Trikolóry. Vidím to tak pade na pade. Určitě nevyjde rozhovor s Jaroslavem Křupalou. Jeho plakáty v myslivecké uniformě sice visí po celém okrese, ale jinak toho pro své zvolení mnoho neudělal. ČSSD asi stále ještě má dost prostředků, když jimi může plýtvat.  

Kdyby někdo z kandidátů chtěl, stále ještě platí nabídka na podcast. Nejlépe zítra, pak už nestíhám.

A koho budu volit?

Do kraje Starosty. Myšlenka, že by kraje měli řídit představitelé obcí mi nepřijde tak cizí. Z toho důvodu mi nevadí, když i na jiných kandidátkách jsou v čele starostové či zastupitelé obcí. Samozřejmě myslím nepokrytě i na naši starostku. Byť mám samozřejmě problém s tím, že je členkou ANO a visí s Babišem na plakátech. Rozhodně nedoporučuji volit strany vytahující na své voliče témata, která kraje vůbec nemají v kompetenci.  

Více ale řeším senátory. Komunikoval jsem se všemi. Zkusil jsem udělat jim vysvědčení. Učitel se nezapře. A jako padesátiletý praktik vím, jak jsou známky příšerně neobjektivní. Na svou obhajobu uvádím, že k dětem mám zcela jiný přístup než k politikům.

Předměty jsem si vymyslel tyto:

Ochota komunikovat

Přitažlivost programu

Vedení kampaně

Užitečnost v Senátu

Pro jistotu jsem přidal krátké slovní hodnocení, jak jsem zvyklý ve své současné škole.

Jiří Vosecký

Ochota komunikovat: 2

Přitažlivost programu: 2

Vedení kampaně: 3

Užitečnost v Senátu: 2

Za mě byl ze všech předchozích senátorů nejvíce vidět. Což neznamená, že byl vidět dost. Komunikace s ním byla bezproblémová, ale na podcast si netroufl. Proto ta dvojka. Jeho kampaň se veze se Starosty a určitě se i finance rozprostřely tak, aby byl hodně vidět, a přitom nepřekročil rozpočet.

Petr Jeník

Ochota komunikovat: 1

Přitažlivost programu: 3

Vedení kampaně: 2

Užitečnost v Senátu: 3

Klidně bychom spolu mohli vydat rozhovorů několik. Odpovídá sám za sebe, je rychlý. Občas až příliš. Ve finále se ukázalo, že ostatní kandidáti mají větší balík peněz. Sveze se na popularitě Pirátů, ale hodně lidí, kteří ho osobně znají, ho volit nebude. Já bych se pro něj případně rozhodl ve druhém kole. Ale hlavně kvůli tomu, že by byla v Senátu sranda. Podle mě mohl ještě pár let s kandidaturou počkat.

Jiří Štěrba

Ochota komunikovat: 4

Přitažlivost programu: 4

Vedení kampaně: 3

Užitečnost v Senátu: 4

Z počátku mi na otázky odpovídal úsečně. Asi jsme oba cítili, že Trikolóra není zrovna moje vyvolená strana. Nejvíce mi vadí to ohánění se normálním světem. Trikolóru chápu jako užitečný projekt – sebere hlasy SPD a časem by mohly zaniknout oba novotvary. Co ale s jejich voliči? Kampaň za něj vede někdo jiný. V Senátu by byl k ničemu. Mimo politický život mi však přijde jako normální, slušný chlap, který pracuje celkem úspěšně pro svou obec.

Libor Šmejda

Ochota komunikovat: 2

Přitažlivost programu: 2

Vedení kampaně: 3

Užitečnost v Senátu: 3

Libora Šmejdu znám velmi dlouho, a to je možná důvod, proč kromě silných stránek znám i ty jeho slabé. Rozhovor s ním byl hotový jako první a to proto, že i nejrychleji odpovídal. Byť v případě TOPky mám zkušenosti, že se odpovědi konzultují s někým „nahoře“. Na podcast si netroufl. Kampaň je oproti jiným kandidátům slabá, asi do ní taky nedali více jak půl míče, spíše ještě méně.

Vít Vomáčka

Ochota komunikovat: 2

Přitažlivost programu: 2

Vedení kampaně: 2

Užitečnost v Senátu: 2

Z rozhovoru je dobře patrné, že jsme do sebe šli. Podpořil bych ho, kdyby opravdu kandidoval jako nezávislý, za ODS nikoliv. Určitě i s ním by byla v Senátu sranda, není to nemastný, neslaný člověk. Škoda, že si netroufl na podcast, mohli jsme zahodit některá klišé. Přes jeho pocit, že tomu tak není, vede nejagresivnější kampaň, přičemž to nemyslím zle. Lepší agresivní než jen vyhodit peníze za letáky a čekat, že si mě někdo všimne.  

Jaroslav Křupala

Ochota komunikovat: 5

Přitažlivost programu: 3

Vedení kampaně: 4

Užitečnost v Senátu: 4

Proboha, říká si myslivec, ale k čemu se to propůjčil. Myslel? Kampaň, při které svými podobiznami vyzdobím sloupy a neřeknu ani slovo, jsou vyhozené peníze. Stále to opakuji, ale ČSSD v našem regionu jde totálně do brdiček. Spíše jsem ani neměl klasifikovat.

Miloš Tita

Ochota komunikovat: 2

Přitažlivost programu: 3

Vedení kampaně: 2

Užitečnost v Senátu: 4

Prostě komunisté. Člověk by jim chtěl dát pětky od shora dolů, ale oni se chovají slušně, na otázky odpovídají, program zase nemají tak špatný. I na tu kampaň si našetřili. Chtěl bych napsat, že kandidují horší lidé, ale tolik bych si přál, aby se z jakési piety na tuhle stranu zapomnělo a už nikde nefigurovala. Obzvlášť ne v Senátu.

Libor Křenek

Ochota komunikovat: 3

Přitažlivost programu: 5

Vedení kampaně: 3

Užitečnost v Senátu: 5

Oceňuji to, že se mnou pan Křenek rozhovor dokončil, přestože mé antipatie byly zjevné. Kampaň vedl poměrně korektně, proti nikomu se nevymezoval, prostě dělá SPD antisystémovou politiku zaměřenou na konkrétní voliče.

Jan Riedl

Ochota komunikovat: 1

Přitažlivost programu: 3

Vedení kampaně: 1

Užitečnost v Senátu: 2

Je pro mě prototypem senátora. Hodně to hraje na své právnické vzdělání a na skutečnost, že jednou z funkcí Senátu je kontrolovat zákony schvalované dolní komorou. Je ale velký solitér, i v městském zastupitelstvu často nepokrytě loboval za zájmy sportovců. Také nezapomínám na to, že na radnici sedí za ANO. Naše příbuznost nehraje roli (společnou máme prapraprababičku), našel jsem i příbuzné, kteří jsou ve zcela jiné sociální bublině.

Petr Skokan

Ochota komunikovat: 3

Přitažlivost programu: 3

Vedení kampaně: 3

Užitečnost v Senátu: 3

Od Petra Skokana jsem čekal více. Třeba i to, že budeme komunikovat otevřeněji. Kampaň vede nešikovně, asi se mu do ní nechce dávat moc peněz. Považuji ho za velmi zajímavého člověka, o kterém bych rád jednou napsal knížku. Proto by se mi hodilo, kdyby se senátorem stal. Ale pokud bych ho volil, tak až ve druhém kole.  

Snad jste se pobavili, i trochu naštvali. Klidně napište svůj názor.

Chtěl jsem napsat ještě pár poznámek ke svému týdnu, ale nakonec jsem dal do perexu jen rouškové selfie ze zeměpisné exkurze do Karlovarského kraje.

Nahoru

Komentáře

Re: 35/2020

Díky za užitečné informace, postřehy a srovnání.
Snad i pány rodiče kolega Bárta ještě přesvědčí, že u voleb podstoupíme mnohem menší riziko, než třeba v obchodě nebo ve veřejné dopravě.

Mám ale dost nepříjemný pocit, když volič preferuje, "aby byla sranda".
Před prezidentskou volbou jsme to taky často slyšeli, takže ji dnes na Hradě máme. Až na to, že se už moc nezasmějeme.

Nahoru

Re: 35/2020

Z pozice novináře je lepší, když je sranda. Ale z pozice novináře je každá katastrofa dobrá.

Nahoru

Re: 35/2020

Na výzvu p. Bárty tedy klidně napíšu svůj názor . Když jsem si přečetl jeho hodnocení kandidátů do Senátu, musím přiznat, že naše preference jsou velmi podobné . Porovnával jsem nejprve jeho hodnocení v předmětech a sestavil z nich skóre. Jednoduše, kdo má v součtu nejmíň je podle p. Bárty nejvhodnějším kandidátem na senátora a podle mě taky . Pan učitel se ale nezapře. Někomu tak trochu nadržoval, asi proto, že je hodný a drzounům nebo lenochům naopak trochu zasolil. Klidně budu s jeho hodnocením polemizovat a klidně připíšu i svoje. Čerpám výlučně z propagačních materiálů kandidátů nebo z I-novin.
Nejlépe v hodnocení dopadl pan Riedl a u mně taky , má jen 7. Následuje pan Vomáčka s 8. Pak pan Jeník a Vosecký s 9 v součtu známek, 10 má Šmejda, 11 Titta , 12 Skokan a pak ti s kterými nesympatizuje 15 Štěrba, 16 Křupala a Křenek.
Pan Riedl je skutečně nezávislým kandidátem a přiznává, že má touhu v Senátu se prosadit po odborné stránce. V rozhovoru říká, že pro strany je prioritou oblíbenost kandidáta před jeho erudicí. Samozřejmě ví,že kompetence senátora prakticky neumožńuje vyřešit problémy regionu, ledaže se pohybuje na hraně zákona nebo si přisvojuje zásluhy jiných . To, že v městském zastupitelstvu lobbuje za sportovce je naprosto legitimní, jiný zastupitel lobbuje zas legitimně pro kulturu . Přece jen se v zastupitelstvu schvaluje, kolik kdo dostane peněz z městského rozpočtu. Toho já beru.

Nahoru

Re: 35/2020

Petr Skokan p. Bártu zklamal. Mě ne, zdá se mi v rozhovoru velmi otevřený a stále vstřícný. Mám s ním i dvě osobní zkušenosti. První při koupi LP v jeho prodejně v Lípě brzo po začátku jeho podnikatelské aktivity. Druhá je z působení na kraji. Jako hejtman navštívil naše město a i občané s ním mohli promluvit. Měl jsem kritickou poznámku k činnosti úředníka kraje a Skokan velmi rychle zjednal nápravu. Těch 8 velkých mj. portrétních fotek zde v rozhovoru mi přide zbytečných.
Petr Jeník by podle i mého mohl ještě počkat. Jinak i s ním mám zkušenosti z doby jeho novinářského působení. Navštěvoval tehdy jednání zastupitelstva NB a perfektně se orientoval a psal zcela pravdivě. Viděl jsem ho jako nadějného mladého kluka . Teď mi přide, že se netrefil, když říká , že senátoři by měil být k dispozici lidem ve svém obvodu. Být jim oporou při jednáních s úřady a politiky a být jim rádcem v nejdůležitějších životních situacích . Jsou chápáni jako regionální ombudsmani. No , tak to určitě není.
Vít Vomáčka - jeho program - všechno by bylo možné lépe prosazovat jako člen poslanecké sněmovny.
Taky mu asi uniklo, co je hlavní činnost Senátu . Co si sliboval od společné fotky s Vystrčilem ?
Miloš Titta -správně se zeptal p. Bárta : Nejsou lidi ? Nebo je mezi sebe nepouštíte ? Jak to vidím já, tak fakt nejsou lidi a to nejenom v KSČM, stejné je to u soc.demokracie a konečně i u ODS a dalších stran. Pravdou ale je , že kandidovat za komunisty chce odvahu. Odvážní se bohužel už moc nevyskytují. Nejen v KSČM.

Nahoru

Re: 35/2020

Štěrba - Trikolóra . U pana Bárty Jaroslav Štěrba , na mém hlasovacím lístku Jiří. Myslím si, že šanci má nulovou, takže je to vlastně jedno , jak se jmenuje.
Libor Šmejda - tomu trochu p. Bárta nadržuje. Zdá se mi, že taky nemá úplně povědomí o funkci senátu, když řekne, že o právní věci se stará legislativní odbor. Pestrost profesí a názorů je podle něj dobrý základ diskuse a ta je základem demokracie. To je teda fráze jako prase. Sledoval jednání Senátu v době krize a karantény. Já měl doteď za to, že se žádná jednání nekonala.
Jiří Vosecký je kandidátem obojích starostů . Před 6 lety měl 60% podporu. Lobbuje za obchvat CL a poprvé tady čtu , že je zapojen do projektu mimoúrovňové křižovatky u Okrouhlé. Zde by měl vzniknout prostor, kde by policie vážila kamiony a přetížené by odstavovala a této varianty má pan Vosecký obzváště radost. Říká, že s počítači moc neumí .To vidím jako velký hendikep . Nepomůžou mu ani 4 asistenti, jestliže je odkázán na to nechat je pro sebe hledat a neumět si to najít sám. Tratil u mně , že podpořil cestu Vystrčila na Tchai-wan .Doporučil bych ho pro práci v rámci našeho kraje.
Jaroslav Křupala - zajímalo by mě, kdo ho uvrtal do toho, aby kandidoval do Senátu a proč.
Libor Křenek má ještě jedno želízko v ohni. Je zároveň č.4 na krajské kandidátce SPD , takže si s tím Senátem moc nevěří a bude rád, jestli se dostane do krajského zastupitelstva.
Na závěr ještě napíšu, že volit určitě půjdu . Na covid nehraju.

Nahoru

Re: 35/2020

Hlavně, že jsem se smál, že z něj některé noviny udělaly Jaroslava z Probodína. Díky za upozornění.

Nahoru

Re: 35/2020

Kandidátní listinu KSČM mám nejraději. Šetří mi čas. Hodím ji do koše a je to. Nevěnuji jim ani minutu ze svého života. Nemám v sobě ani tolik velkorysosti, abych ji přelétla pohledem. Před několika lety jsem to ze zvědavosti udělala a kandidující 27 letá učitelka mi zkazila náladu na několik dní. Bohužel (nebo možná naštěstí?) je to tak i s dalšími třemi stranami.
Ale u ostatních se více či méně „trápím“, vyhledávám rozhovory, programy, informace. A pak jen doufám, že jsem to vše rozklíčovala tak, abych se svým rozhodnutím byla spokojená.
Takže moc děkuji panu Bártovi za velikou pomoc. I všem komentujícím. Je to pro mne cenný zdroj informací navíc.
Ještě nejsem rozhodnutá, koho budu volit . Ale pomohli jste mi zúžit výběr ze tří na dva kandidáty. A dokonce jsem rozhodnutá pro jednoho z nich tak 60:40, takže to už dám :-).
Nejít k volbám pro mne nepřipadá naprosto v úvahu.
Jednou jsem jela odvolit 300km do Washington D.C, jednou za mnou přišla komise do nemocnice.
Držím nám všem palce!!!!
P.S. Milane, klobouk dolů. Já sama učím 20 let, ale vysvědčení bych v tomto případě nedokázala vystavit ani náhodou

Nahoru