Vzniká kniha o rockové scéně v České Lípě a shání fotky

Verze pro tisk |

Kniha, kterou připravuje k vydání Tomáš Cidlina a Rudolf Živec, je sondou do nezávislé hudební scény na Českolipsku šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Patronem knihy je významný slovenský fotograf Ivan Kelly Köhler, který svoji uměleckou kariéru zahájil na konci šedesátých let v České Lípě. Nejen jeho fotografií bude užito v chystané knize, která navazuje na letitý seriál měsíčníku Lípa Českolipský underground.

Kniha I can´t get no – Českolipská satisfakce bude pokřtěna na podzim letošního roku v rámci 40. ročníku Českolipského divadelního podzimu a její vydání doprovodí venkovní výstava dobových fotografií a další doprovodné akce.

Inspirace v seriálu Českolipský underground

Obsah knihy by nemohl vzniknout bez dokumentační a publicistické práce Milana Bárty. Jeho seriál vycházející pod názvem Českolipský underground v měsíčníku Lípa a na českolipském regionálním informačním serveru i-noviny.cz je základní faktografickou platformou této knihy. Stejně důležitou měrou se na ní podíleli i aktéři big beatového hnutí na Českolipsku. Díky jejich přímým vzpomínkám bude každá kapitola doplněna autentickými příběhy navozujícími atmosféru jednotlivých témat knihy. Na dokonalé atmosféře se bude podílet velké množství dobových fotografií.

Proměna Českolipska po nástupu beatu

Příběh knihy počíná vpádem rock´n´rollové a beatové kultury na do té doby poklidné Českolipsko. Posléze se věnuje zlatým létům místního big beatového hnutí. Zvláštní místo kniha věnuje okupaci roku 1968, která je chápána jako zlomový okamžik v životech této generace. Další dějství knihy přináší čtenáře do let normalizace a hodnotí její dopad na big beatovou subkulturu na Českolipsku. Významné místo je věnované místnímu undergroundovému hnutí a otiskům elit československého undergroundu působícím v regionu. Částečně kniha popisuje i dění mimo big beat a všímá si několika význačných nehudebních postav českolipské nezávislé kultury daného období. Jednotlivé místní a časové reálie jsou včleňovány v knize do širšího dějinného kontextu. Text se tak snaží být přístupný i čtenářům, kteří zmíněné období nezažili, nebo těm, kteří zažívali něco podobného někde jinde v Československu.

I can´t get no odkazuje nejen k Rolling Stones

Název projektu I can´t get no – Českolipská satisfakce odkazuje na známou píseň od Rolling Stones, která od poloviny šedesátých let rezonovala i v českolipských kruzích. Oné naprosté satisfakce, totálního osvobození, se ale místním muzikantům v jejich časech nedostalo, neměli nikdy dokonalé aparatury, nemohlo se hrát kdekoliv, talenty a repertoáry byly filtrovány přehrávkami, tvorba podléhala cenzuře, později byly zavírány big beatové kluby, v nichž se před srpnem 1968 vznášel odér svobody. Titul písně Satisfaction zde nabýval jiného významu. Snad tedy může být alespoň malou satisfakcí lidem okolo big beatu na Českolipsku tato kniha.

Chcete být spolutvůrci této knihy? Máte doma dobové fotografie týkající se tématu knihy? Zašlete nám je na adresu vydavatele knihy Rudolfa Živce satisfakce@prodeus.cz. Budeme srdečně rádi.

Nahoru