Senioři na cestách

Verze pro tisk |

V únoru 2016 jsem zahájil program vycházek a výletů pro starší seniory. Každý čtvrtek chodíme po Českolipsku trasy od 3 do 6 km, máme jich tedy za sebou 95.

Hlavně kolem České Lípy, jen zřídka po sousedních okresech. Nikdo nás nesponzoruje, neřídí. Chodí nás podle počasí průměrně 10, na zajímavé cíle při pěkném počasí i přes 20. Třeba na plavbu po Máchově jezeře. Někdy se připojíme k akci KČT Česká Lípa, pokud je možné trasu organizovaných turistů pro naši skupinu zkrátit. Protože s námi chodí i lidé o holi, nechodíme po kopcích a protože jdou a jedou hlavně starší senioři přes 70 let, využíváme příslušné průkazky ke slevě ve vlacích a autobusech. I tak závidíme Slovákům, že tam senioři cestují zdarma, u nás to politici jen slibují. Většina účastníků je z České Lípy, ale občas se připojí i lidé z okolních měst. Neexistuje omezení, kdo s námi jít chce, jde.

Nejedná se ani tak o turistické výkony, ale spíš o společenskou záležitost, projít se přírodou a potlachat si se známými, nesedět doma u televize. Když je zájem, sedneme si po cestě v hospůdce či cukrárně, někdy si cestu zpestříme sbíráním hub. Žádné poplatky nevybírám. Někdy se stane, že nedorazí ti nejstarší, ale jen zdatnější senioři, pak operativně měním procházku na výlet na cca 10 km. Nebo při cestě kolem kopců ti starší zůstanou dole, ti zdatnější vylezou na vrchol, hrad, rozhlednu. Vedu si o těch procházkách i kroniku a pozvánky mi ve formě měsíčních plánů známí (sponzora nemám) nakopírují a já těm lidem rozdávám. A také máme možnost zvadla dávat zkráceně do vývěsek KČT. Zhruba polovina i starších seniorů už ovládá i Internet, tak se o i těchto akcích dozvídají v Turistickém týdenním zpravodajství. Neseďte doma, zvu Vás sebou.

Nahoru