10. výročí od povodní

Expedice Litva 2012 – třetí část

Verze pro tisk |

Totalita v Grutas parku. Koupání v Baltu i jezerech u Suwalek a Augustowa. Návštěva Vlčího doupěte a Toruně. Závěrečné top ten.

6. července

Tropické počasí zasáhlo ke konci týdne i sever Evropy, proto si expedičníci protáhli pobyt u moře a dopoledne ještě strávili na pláži, ať již koupáním nebo hledáním jantaru. V plánu byla návštěva Kaunasu, ale ve vedru se nikomu do centra města nechtělo, takže se po koupání vyrazilo do lesů na litevsko – běloruské hranici, do vesnice s přiléhavým názvem Grutas. Za ní vzniklo muzeum totality chráněné před okolním světem ostnatým drátem. Taková disneyovská verze socialismu. Bohužel – totalita zanechala stopy i na majitelích, neboť měli jiné ceny pro studenty z Litvy a jiné pro studenty z ostatních zemí. Prostě jako za starých časů. Po hádce učitelů s paní v kase se Českolipané otočili a zamířili do Polska. Omluvou snad může být fakt, že z málokterého místa v Evropě je do Bruselu tak daleko.

Posledním místem pobytu bylo město Suwalki, konkrétně zdejší hotel Hancza. Byl to obyčejný panelák, ale přímo pod ním bylo skvělé jezero s plážemi a molem. Západ slunce, teplota vody hodně nad dvacet, jazzová kapela. Grutas park byl rychle zapomenut.

7. července

K představě, co jsou to Mazurská jezera, posloužilo okolí Augustowa. Na desátou hodinu byla objednána projížďka lodí po několika vodních plochách, včetně nejkratší polské řeky. Po poledni se ve více než třiceti stupních všichni přemístili na pláž jezera Necka. V podvečer v centru Augustowa někteří ochutnali vyhlášené rybí pochoutky, jiným stačila zmrzlina.

Po příjezdu do Suwalek vběhli účastníci rovnou z autobusu do jezera. A po večeři znovu.

8. července

Už od prvního dne Expedice bylo jasné, že při cestě zpět bude náročné přejezd stihnout opět do jednadvaceti hodin. Přesto došlo k malé změně programu – místo původně plánované návštěvy bojiště u Grunwaldu, které se roku 1410 zúčastnil i Jan Žižka, se zamířilo za vesnici Gierloz. Tam od roku 1940 vznikal Hitlerův velitelský stan, tam na něj byl také spáchán nejznámější atentát. Dvě hodinky jízdy se využily ke zhlédnutí filmu Valkýra, který pojednává právě o neúspěšné akci plukovníka von Stauffenberga. Pro mnohé bylo zvláštní dokoukat film a pak vstoupit do lesů, kde se děj odehrával. V podstatě jde jen o rozvaliny betonu, mezi nimiž na návštěvníky z celé Evropy útočí hejna komárů.

Posledním bodem programu byla zastávka v jednom z nejhezčích měst Polska – v Toruni. Hradby, Wisla, rodný dům Mikuláše Kopernika … a samozřejmě Mekáč, v němž se mnozí posilnili před cestou domů.

9. července

V pět hodin ráno se výprava vrátila do České Lípy.

Na závěr ještě tradiční top ten zážitků či míst. K vyhodnocení došlo před zastávkou v Toruni.

1. Pláže Baltu – koupání v moři, sbírání Jantaru

2. Ubytování ve Šventoji

3. Koupání v Augustowě

4. Riga

5. Hora křížů

6. Kuršská kosa – duna a Nida

7. Koupání v jezeře u hotelu v Suwalkách

8. Hotel Tomo v Rize

9. Vlčí doupě¨

10. – 11. Vilnius a večerní promenády ve Šventoji

Nahoru