Česká Lípa má své zastoupení na expedici Ronedr 2012

Verze pro tisk |

Česká Lípa bude mít své zástupce na dokumentární expedici Ronedr 2012, která startuje v neděli z Brna pomocí historické Tatry 805 a Trabantu. Již historické dopravní prostředky mají před sebou 5 tisíc kilometrů okružní jízdy po Rumunsku, kde navštíví všechna pohoří.

Na palubě těchto strojů bude i Štěpán Slaný a Honza Duben, kteří se věnují outdoorové činnosti v oblasti českého Banátu, kde letos pořádají i rockově-kulturní festival, kam zamíří např. Divokej Bill, Jan Budař a Mňága a Žďorp.

                Cílem expedice je natočení dokumentárního cestovatelského filmu, který pomůže odstranit u českých turistů různé předsudky vůči této balkánské zemi. „Sám jsem se s tímto despektem mnohokrát setkal, když se řekne Rumunsko, všichni si místo úžasné přírody představí ´nepřizpůsobivé obyvatelstvo´ a další problémy spojené s Balkánem,“ vysvětluje postoj většiny turistů k Rumunsku Jan Duben. Ten dokonce zašel tak daleko, že se do této země na čas stěhuje. „Naše aktivity se v Banátu docela rozjely, letos pořádáme festival, čeká nás hodně náročné léto, stál jsem před rozhodnutím co dál, místo práce na úřadě jsem nakonec zvolil trochu netradiční variantu.“

                Expedice projede pohoří v Rumunsku, kterých je v této zemi několik, od Apuseni, přes Maramures, Rodna, Calimani, Ceahlau, Vrancea a samozřejmě i nejvyšší pohoří Fagaraš, kde vede kousek od sedla ve výšce 2450 m vrcholová cesta, která jistě prověří historické stroje. Cíl celé výpravy je po patnácti dnech v banátské vesnici Eibenthal, kde se bude konat letošní hudební festival, na kterém se podílejí právě českolipští občané. Tato vesnice bude také konečnou stanicí pro Honzu Dubna, který zde zůstane až do festivalu.

                Nabídka na účast na expedici pro českolipské dobrodruhy nepřišla úplně náhodou. „Protože se nám v Banátu poměrně daří, snažíme se velmi úzce spolupracovat s Člověkem v tísni, vytváříme pracovní místa a asi jsme byli sympatičtí jednomu šéfovi brněnské cestovky, která se věnuje především Balkánu. Ten si na sklonku své cestovatelské kariéry chtěl splnit celoživotní sen a podniknout tuto cestu, proto nás jako mladé naděje přizval na cestu,“ vysvětluje český reprezentant ve florbale Štěpán Slaný, pro kterého konec dubna není vůbec jednoduchý. „Duben mám neskutečně plný, do toho ještě přišla pozvánka do reprezentace, je tedy dost možné, že v průběhu cesty budu muset odletět do Švýcarska, do toho finišujeme s různými play off, věřím, že to ukončíme, než odjedu,“ doufá českolipský trenér.

rumunsko
Nahoru