Autor - Kristýna Brožová

Maratův Sade se po dvou letech vrací na prkna Jiráskova divadla

30.1.2018 23:12 | Divadlo

Představení Maratův Sade Divadelního klubu Jirásek Česká Lípa se po více než dvou letech znovu vrací na prkna českolipského Jiráskova divadla. Hru s výraznou společenskou výpovědí, která je nyní možná palčivější než kdy dřív, můžete navštívit v pátek 2. února od 19:00. Vstupné činí 120,- Kč, vstupenky budou k zakoupení v pokladně divadla před začátkem představení.

Zdeněk Ježák: Otázky navíc mají v referendu občany zmást

23.1.2018 21:46 | Česká Lípa

V prosinci loňského roku odhlasovali českolipští zastupitelé vyhlášení referenda o celkem pěti důležitých investičních akcích města. Původní návrh opozičních zastupitelů Zdeňka Ježáka, Tomáše Vlčka a Pavly Procházkové se však týkal pouze záměru výstavby bazénu u Sportareálu. Zeptali jsme se tedy Zdeňka Ježáka, co si o referendu myslí a jak by dané investiční akce řešil on.

REFERENDUM ČESKÁ LÍPA

23.1.2018 21:38 | Česká Lípa

V neděli 28. 1. se ve všech volebních místnostech v České Lípě uskuteční místní referendum. Svůj názor mohou voliči vyjádřit od 8 do 18:00 hodin. Českolipští zastupitelé referendum odhlasovali na návrh opozičních zastupitelů v prosinci loňského roku. Ti původně navrhovali referendum jen o otázce výstavby nového venkovního bazénu u Sportareálu a v době konání prezidentských voleb. Nakonec mají lidé možnost hlasovat o celkem pěti otázkách: knihovně v proluce Jeřábkova náměstí, rekonstrukci Jiráskova divadla, výstavbě venkovního bazénu, odkupu tzv. Kounicova domu a odkupu rozhledny na Špičáku.

Mastná pusa a zlatavý mok. Pivovar Cvikov zve na vepřové hody

23.1.2018 06:29 | Ostatní kultura

Doba masopustu se nezadržitelně blíží. Kromě průvodu veselých masek je s tímto obdobím neodmyslitelně spjata zabijačka a veškeré mastné dobroty, které s ní souvisejí. Na vlně tohoto mimořádně výživného období se sveze i Pivovar Cvikov, který všechny srdečně zve na první Vepřové hody v Pivovaru. Ty se uskuteční v sobotu 3. února v pivovarské Stodole, a to od 10:00 do 22:00.

Michaela Doležalová: Hrát divadlo je dobrý způsob, jak být spolu

14.10.2017 15:00 | Divadlo

S nekompromisní sondou do života současných třicátníků přišel na Českolipském divadelním podzimu Divadelní spolek Ještě ne!. Hra Solitaire.cz/sk vypráví o čtyřech lidech, kteří sice bydlí na stejném patře, ale míjejí se, jako by jeden pro druhého téměř neexistovali. O důležitosti komunikace, povahách herců a úloze divadla v dnešním nekomunikativním světě jsme si povídali s režisérkou představení Michaelou Doležalovou.

Ohlédnutí za 4. dnem Českolipského divadelního podzimu

14.10.2017 09:58 | Divadlo

Lékem na smutek je smích. A přesně v duchu tohoto hesla se nesl 4. den 41. Českolipského divadelního podzimu. Setřepat pochmurnou a tísnivou náladu z představení (Ne)chtěná útěcha, kterou měli diváci možnost vidět ve čtvrtek večer, se podařilo hned díky rannímu představení pro školy. Na programu byla úspěšná inscenace domácí souboru DK Jirásek Commedia a la Carte a i večer byly na programu komedie.

Jakub Vašíček: Na divadle nás baví, že jsme díky němu spolu

13.10.2017 21:00 | Divadlo

Profesionální pražské divadlo Športniki vyniká nad ostatními svými divadelním stylem: na jevišti se nebojí kombinovat živé herce s loutkami a vlastními písněmi. Do České Lípy přijeli již podruhé, tentokrát se hrou nazvanou Simply Clever. Jak reklamní slogan napovídá, hlavní roli ve hře bude hrát vůz značky Škoda. O divadle, sportu a autech jsme si povídali s režisérem představení Jakubem Vašíčkem.

Jiří Petrů: Člověk by neměl v sobě věci dusit

13.10.2017 18:00 | Divadlo

Roztomilou a romantickou hru s názvem Archiv jazyků přivezl na Českolipský divadelní podzim mladý soubor poPUD z Brna. Se hrou o tom, jak důležitá je komunikace ve vztazích, sklidil soubor velký úspěch na Jiráskově Hronově, hrát by ji měl v příští sezóně také profesionální soubor. O tom, jak těžké bylo hru přeložit a nastudovat jsme si povídali s režisérem a autorem překladu Jiřím Petrů.

Kateřina Volánková: Téma utěšitelek se mě jako ženy velmi dotklo

12.10.2017 18:00 | Divadlo

O bolestivém problému čínských žen a žen z jiných asijských zemí, které v rámci druhé světové války sloužily japonským vojákům jako sexuální otrokyně, se příliš nemluví, mnozí lidé o něm nic neví. A právě o tomto dusivém tématu se rozhodli vyprávět mladí herci z brněnského souboru Diverzanti v čele s mladou režisérkou a autorkou scénáře Kateřinou Volánkovou. Právě jí jsme se zeptali, proč si vybrala právě toto téma, co chce hrou (Ne)chtěná útěcha sdělit a čeho si na hře nejvíc váží.

Ohlédnutí za 2. dnem Divadelního podzimu

12.10.2017 08:31 | Divadlo

Druhý den 41. ročníku Českolipského divadelního podzimu začal přesně tak, jak skončil den před tím. Žáci základních škol totiž navštívili další dvě reprízy představení Biograf, kterým se bavili dospělí diváci na slavnostním zahájení festivalu v úterý 10. října.