Autor - Jiří Gottlieber

Václav Klapka: Všední život je dramatický i hodně komický

19.2.2018 20:47 | Divadlo

Premiéra inscenace Tanga pro Ježíška českolipského souboru DK Jirásek

Nová inscenace Divadelního klubu Jirásek je výjimečně tvořena pouze dvěma herci. Václav Klapka napsal hru na motivy inscenace Josef a Marie (1979) současného rakouského dramatika Petera Turriniho, která pojednává o setkání dvou starších lidí, kteří si k penzi přivydělávají v obchodním domě. Ona jako uklízečka, on jako pracovník ostrahy. Jejich směšné i dojímavé životní osudy se protnou na Štědrý večer, který nemají s kým trávit. Inscenaci převedenou do československých reálií uvedlo před dvaceti leti Národní divadlo. Václav Klapka do jejího přepisu sáhl, dle své tradice, mnohem radikálněji včetně změny názvu.

“Plurál latinskoamerického tance je “tanga”. Jestliže v tom divák–obšourník chce vidět spodní prádlo, tím lépe, je to komedie,” řekl Václav během našeho rozhovoru.

Petra Mayová: Tančírna v Nebi přinese latinu s živou kapelou

14.2.2018 13:00 | Ostatní kultura

Po sérii úspěšných letních Tančíren v parku přicházejí nadšenci a organizátoři ze spolku Progres z. s. s nápadem oživit tancem další prostor, a to nejstarší českolipskou restauraci Nebe. Sál s pódiem, které se nacházejí v zadní části restaurace, nabízí skvělé prostředí jak pro tanec a živé hraní, tak pro pobavení se známými i neznámými obyvateli města u dobrého drinku. Iniciátorka celého konceptu českolipské tančírny Petra Mayová nám představila, o co v polovině února půjde.

Masopustní veselí s úsměvem hlásí: Vstup povolen pouze v maskách

6.2.2018 08:29 | Ostatní kultura

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopust je svátek, který se drží spíše na venkově a v současné chvíli je uměle obnovován i ve městech, povětšinou jako obchůzka s prezentací masek s lidovou zábavou. Tak je tomu i v České Lípě, kde jej již popáté v řadě pořádá Farní charita Česká Lípa za podpory města Česká Lípa a dalších neziskových organizací (DK Jirásek, Progres ad.). Ve stručnosti jsme se zeptali na organizaci Jiřího Gottliebera, který má akci na starosti.

Výroční adventní koncert ZUŠ Česká Lípa se vzácným hostem

18.12.2017 11:42 | Hudba

21. prosince 2017 od 18:00 již podesáté rozezní baziliku Všech svatých tradiční Vánoční koncert ZUŠ Česká Lípa Sláva budiž pro hendikepované děti. Letošní rok s hostem opery Národního divadla.

Jakub König: Zvíře je připravený

10.12.2017 08:54 | Hudba

Českolipský rodák, hudebník a textař Jakub König byl dlouhá léta spojený s pop-rockovou kapelou Obří broskev. V posledních letech je úspěšný jako maskovaný hudebník Kittchen. Na podzim letošního roku uvedl v činnost nový projekt pod názvem Zvíře jménem Podzim, alternativní superkapelu, orchestr tvořený osmnácti členy, mezi nimiž jsou hudebníci, ale i grafička, animátorka či zvukař. K tomu všemu vydává Jakub stejnojmennou knihu, která je příběhově propojena s deskou. Přesto všechno Jakub dostal chuť vystoupit sólo na 12. Vánočním Všudybudu s písněmi již pět let spící kapely Obří broskev. Co ho k tomu vedlo? A kde se vzalo Zvíře jménem Podzim?

Pavla Prokešová: Jsme protiklad všeho velkého a hlučného

17.11.2017 06:07 | Ostatní kultura

Tento rozhovor publikujeme s předstihem nejen proto, abychom včas upozornili na jedinečnou akci, ale také proto, abyste měli čas se nechat inspirovat a třeba ve svém okolí, pro své přátele i kolemjdoucí, podobnou akci uspořádali. Loňský rok se konal v průjezdu v Moskevské ulici poprvé předvánoční benefiční víkend, tzv. Advent s Ozvěnou na podporu činnosti nadačního fondu Ozvěna, který podporuje děti a rodiny, kterým do života zasáhlo sluchové postižení dítěte. Povídali jsme si s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Marek Kučera: Chceme dávat našim žákům radost z umění

6.11.2017 07:56 | Ostatní kultura

Letošní školní rok Základní umělecké školy Česká Lípa se nese v duchu oslav 90. výročí založení. První oslavnou akcí je v půli listopadu ples konající se na velkém sále školy. Z textu pod rozhovorem se dozvíte důležité milníky mnoha desítek let existence. Jak však vidí uměleckou školu nyní její ředitel, mimo jiné také hudební skladatel Marek Kučera?

Náhradní rodičovství a českolipská charita měli svůj den

24.10.2017 10:08 | Českolipsko

20. října proběhla v KD Crystal pod hlavičkou Centra pro pěstounské rodiny (CPR) a Farní charity Česká Lípa Den pro náhradní rodičovství. Během jednoho dne se pod jednou střechou uskutečnily filmové projekce, swingový taneční večer, dětský program či besedy pro širokou i odbornou veřejnost.

Tančírna, filmy, divadlo a besedy pro náhradní rodičovství

19.10.2017 07:29 | Kultura

Pro zájemce o náhradní rodičovství i pro širokou veřejnost proběhne tento pátek v KD Crystal Den pro náhradní rodičovství. Pod jednou střechou se uskuteční filmové projekce, swingový taneční večer, dětský program či besedy pro širokou i odbornou veřejnost.

František Zborník: Hledání sebe sama a odvahy se změnit

14.10.2017 07:03 | Divadlo

K tradici Českolipského divadelního podzimu patří premiéra nové inscenace pořádajícího souboru Divadelního klubu Jirásek. Letošní rok přináší po mnoha letech změnu na pozici režiséra. Na domácí prkna se vrací po Václavu Klapkovi a sedmi letech druhá silná režijní osobnost souboru, republikově uznávaný dramatik, spisovatel, herec a režisér František Zborník. Pod názvem Legenda o lesích a lidech volně zinscenoval severskou trilogii Trygve Gulbransena počínající románem Věčně zpívají lesy, která bude na programu závěrečný den festivalu.